Bilgi

72 günde dünyayı gezen ‘çılgın’ kadın: Nellie Bly

72 günde dünyayı gezen ‘çılgın’ kadın: Nellie Bly

Gerçek adı Elizabeth Jane Cochran olan Bly’ın aralıksız değiştirdiği ismi, onu ilginç kılan özelliklerden sadece biri. Amerika’da dünyaya gelen Nellie, 21 yaşında saati 5 dolardan çalışmaya başlayarak gazetecilik hayatına atıldı.

Hayatını değiştiren önerge

Her ne dek kaleme aldığı skandal yazılarla eleştirilere maruz kalsa da, New York World gazetesinden gelen teklif hayatını değiştirdi.

dünyayı gezen kadın

10 gün her tarafında deli kılığına girdi

Birincil yazısında, Roosevelt Adası’nda bulunan Bellevue Zihin Hastanesi’nde yatan hastaların gördüğü fena muameleyi kâğıda dökmek için deli kılığına girerek, hastalarla 10 gün geçmek üzere yola koyuldu. sonra Ian L. Murro göre “Bir Tımarhanede On Gün” adı aşağı kitap olarak basılacak bu yazısı büyük yankı uyandırdı.

dünyayı gezen kadın

72 günde Devr-i Alem

Analist gazetecilik alanında adından sık sık laf ettirmeye başlayan Bly, aykırı kalemini ve hırçın düşüncelerini dile getirmekten hiç çekinmedi. 1889’da Jules Verne’nin ünlü eseri “Seksen Günde Devri Evren”in başkahramanı Phileas Fogg’un gerçek dışı kurgusunu gerçeğe dönüştürmek üzere dünya çevresini dolaşmaya karar verdi. 25 yaşında New York’tan başladığı 24.899 millik (40.071 km) seyahatini, 72 gün 6 saat 11 dakikada tamamlayarak dünya rekoru kırdı.

dünyayı gezen deli kadın

Fransa’da Jules Vernes’le de tanıştıktan sonradan, 72 günde başladığı yere geri dönmeyi başararak, dünyayı turlayan birincil bayan seyyah olarak adını tarih sayfalarına yazdırdı.

dünyayı gezen deli kadın

57 yaşında zatüre sebebiyle hayatını kaybeden Amerikalı bayan, geride soruşturmacı gazetecilik tarihinin deli gazetecisi olarak hafızalarda kaldı.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak