Bilgi

Ağzımızda 1 milyar bakteriyle dolaşıyoruz

Ağzımızda 1 milyar bakteriyle dolaşıyoruz

Uzmanlar sık sık diş fırçalama alışkanlığımızı eleştiriyor. “4 ayda bir değiştirmemiz gereken fırçayı 2 senede bir değiştiriyoruz” diyen Diş Doktoru Emek Külür, Türkiye’nin diş sağlığı ve bakımının haritasını çıkaran literatür araştırmasından çıkan sonuçlara göre sınıfta kaldığımızı söyledi. Külür, “ Araştırmaya göre, nüfusun yüzde 86’sı diş fırçalamazken, evlerin yüzde 60’ına diş macunu girmiyor. Bir kişinin yılda 4 kere diş fırçası değiştirmesi gerekirken, Türkiye’de her 4 kişiye 2.16 diş fırçası düşüyor. Yani bir birey aynı diş fırçasını sıradan 2 sene kullanıyor” diyor.

Ülkenin sadece yüzde 15’i 2 kere diş fırçalıyor

4 kişilik bir ailenin tüketmesi gereken yıllık macun miktarının 24 tüp olduğunu ama araştırmalara kadar, bu rakamın 14.4 olduğunu gösteren Külür, “Diş fırçası kadar kayda değer olan diş ipi ve ağız bakım suyu kullanımı da ülkemizde yok denecek kadar az. Türkiye’de günde 2 kere ahenkli diş fırçalayan kişi oranı yüzde on beş. 35-44 yaş grubunda yapılan bin 500 şahsiyet anket sonucunda bu kişilerin yüzde 5’inin hiç diş hekimine gitmediği ortaya çıkmış. Ülkemizde yılda sıradan 3 bin diş doktoru mezun oluyor. 45 devlet üniversitesi, 14 özel üniversite var. dişçi sayısının artmasına rağmen diş hekimlerine tatmin edici istihdam sağlanamadığı için halk yeteri dek hizmet alamıyor” diye konuştu.

1 milyar bakteri

Diş Doktoru Külür, bu kasvetli tabloyla nasıl çaba edileceğini şöyle sıraladı: “Ağzımızda 1 milyar bakteri var. Diş fırçalanırsa fena bakteri üremez. Günde 3 defa fırçalamak muhtemel olamayabilir, sadece 1 defa fakat mutlaka özenerek fırçalayın. Bilhassa dişleri gece yatarken fırçalamak gerekir, gece bakteriler artar. Dişleri mekanik olarak temizleyin. Fırça kılı her noktaya değsin. Diş ipi kullanın. Bir çürük deyip geçmeyin. herkes vücut için tehdittir. Herhangi bir dişteki çıban ya da çürük sizin boyun ağrınıza bile niçin olabilir, karaciğerdeki enzimi etkileyebilir. Tatsız sakız, mekanik temizleme sağlar. Sabah diş fırçalamak gece boyu ağzımızda biriken kötü bakterileri temizler. Dişleri takviye etmek için yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, süt, et harcamak önemli. Genetik olarak diş mineleri cılız olan bireylere ise özel bir tatbik gerçekleştirmek gerekir. Ülkemizde 0-12 yaş grubunun yüzde 83’ünde diş çürüğü var. Anaokullarda ve ilkokullara ağız sağlığı eğitimi gerekli.”

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak