Bilgi

Altın değerinde bir gıda: Zeytinyağı

Altın değerinde bir gıda: Zeytinyağı

Diyette yağlar tartışmaya yatkın bir konudur. Hayvansal yağlar, yağlı tohumlardan elde edilen yağlar gibi birçok konuda kesintisiz ayrı şeyler gündeme gelmektedir. Ama konu zeytinyağına geldiğinde natürel sızma zeytinyağının sağlığa faydaları konusunda cümbür cemaat aynı fikirde olan. Nutrition İstanbul Diyetisyeni Merve Doyranlı, zeytinyağının elde edilişinden itibaren vücuda olan faydalarını anlattı.

Dyt. Doyranlı, “Zeytinyağı, Akdeniz tipi beslenen dünyanın en dinç toplumlarının beslenmesinde vazgeçilmezdir. Kronik iltihaplı hastalıkların dünyada asgari görüldüğü yerler Akdeniz popülasyonlarıdır. Ayrıca hayat süresi de en yüksek olan yeniden aynı toplumlardır. Zeytinyağının bu değin dinç olmasının nedeni ise son derece dinç yağ asitleri ve antioksidanlar içermesinden ileri gelmektedir” dedi

zeytinyağı

Zeytinyağı nedir ve nasıl elde edilir

Zeytinyağı, zeytin meyvesinin ezilmesiyle ortaya çıkarılır. Birkaç tipi mevcuttur. En iyi tipi natürel sızma zeytinyağıdır. En çok bu tipinde doğal yöntemler kullanılır. Yağ kendine has olan koku ve lezzetini kaybetmez. Zeytinyağı ne değin kaliteliyse oksidasyona aleyhinde kendini böylece korur. Ana yapısı majör ve minör almak üzere ikiye ayrılır. İçeriğindeki %2 gibi bulanan azınlık bileşikler kendine has lezzetini ve kokusunu sağlar. Ayrıca bu bileşikler yağın raf ömrünün de uzun olmasını sağlar. Ana antioksidan içeriğini fenoller oluşturur.

zeytinyağı

Zeytinyağının besin içeriği nedir

Tabii sızma zeytinyağı oldukça besleyicidir. Yüksek miktarda E vitamini, K vitamini ve yararlı yağ asitlerini içerir. İçeriğindeki faal bileşikler bazı önemli hastalıklarla savaşır. Anti-inflamatuar olan oleokantal ve oleuropen antioksidanları LDL kolesterolü oksidasyondan korur.

zeytinyağı

Kalp hastalıklarına karşısında koruyucudur

Kalp hastalıkları ve inme dünyada en yaygın ölüm sebeplerinden biridir. Çoğu gözlemsel çalışmada dünya çapından bu hastalıkların asgari görüldüğü toplumlar Akdeniz civarındaki ülkeler olduğu görülmüştür. Bu çalışmalar dikkatleri buradaki insanları beslenmelerini araştırmaya yani Akdeniz tipi beslenmeye yöneltmiştir. 2013 yılında İspanya’da yapılan büyük çaplı bir çalışmada Akdeniz tipi diyetin kalp krizi, inme ve ölümleri %30 oranında azalttığı görülmüştür. Akdeniz diyetinin yıldızı ise zeytinyağıdır.

Dyt. Doyranlı, “Zeytinyağı sıhhat için mucize gibi bir besindir. Zeytinyağının her tipi değil, kalitesi yüksek tabii sızma zeytinyağının içerdiği bileşikler tamamen bu faydayı yakalamak mümkündür. Uzmanların çoğu zeytinyağının yürek sağlığı için en dinç beslenme olduğu görüşündedir” diyerek zeytinyağının önemini vurguladı.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak