Bilgi

Araç Kiralamak mı Satın Almak mı Daha İyi?

Araç Kiralamak mı Satın Almak mı Daha İyi?

Araba satın alabileceğiniz en pahalı mallar arasında olduğu için kimi zaman araç kiralamak önemli seçeneklerden biri oluyor. Peki, araç kiralamak mı yoksa satın almak mı daha doğru bir seçim? Temel olarak iki seçeneğin de iyi ve kötü yönleri var, önemi olan hangisinin sizin için daha uygun olacağı. Bu yüzden karar vermeden önce kendi ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi çok iyi tespit etmeniz gerekiyor.

Tercihiniz belirlerken her şeyden önce fiyatlara bakmak isteyebilirsiniz. Ancak, burada sıralamayı doğru yaptığınızda doğru karar verme olasılığınız da artar. İlk yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemek olsun. Bazı insanlar çok sık otomobil değiştirmeyi isteyebilir ve buna ihtiyaç duyabilir. Arabayı kimi zaman köy yollarında bazen şehir içinde, kimi zaman kalabalık gruplarla kimi zaman da ağzına kadar eşya doluyken kullanmanız gerekebilir. Belki de yalnıza değişik araçları sürmekten zevk alıyor olabilirsiniz. Öyleyse, araç kiralamak verebileceğiniz en mantıklı karar. Belki de sabit hayat biçiminiz araç kiralamaya değil de kendi aracınıza sahip olmaya daha uygundur.

Tercihlerinizin ne olduğu işin maliyeti bakımından da önemli. Mesela, bazı insanlar ve kurumlar prestij gibi nedenlerle satın alabileceklerinden daha gösterişli araçlar bulundurmak isteyebiliyor. Bu gibi durumlarda araç kiralama çok daha avantajlı bir seçenek oluyor. Devamlı araba kullanmanız gerekli değilse ve hafta sonu kısa yolculuklardan da vazgeçmiyorsanız araç kiralamak –özellikle kalabalık seyahatlerde- daha hesaplı bir tercih olarak öne çıkıyor.

Bunların haricinde araç kiralamak veya almak arasında tercih yaparken arabanıza ne kadar vakit harcamak istediğinizi de düşünmelisiniz. Muayene, taşıt sigortası, temizliği, bakımı gibi şeylerle ilgilenmeyi göze alıyorsanız ve bütün ihtiyaçlarınıza da hitap ettiğini düşünüyorsanız bir araç almak sizin açınızdan doğru karar olabilir. Yine de araba kiralamanın sizi bu işlerden kurtaracağını ve size zamandan tasarruf ettireceğini göz ardı etmeyin.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak