Bilgi

Bağışıklık sistemini yükseltmek için bunlara dikkat

Bağışıklık sistemini yükseltmek için bunlara dikkat

Burun akıntısı, hapşırık, öksürük, halsizlik, baş ve kas ağrıları… Derhal hepimiz soğuk havanın kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde grip, nezle, bronşit ve sinüzit gibi üstteki solunum yollarının yol açtığı bu cins sorunlardan çoğu kez yakınıyoruz. Hele bundan başka bağışıklık sistemimiz zayıfsa bu hastalıklar bizi yorgan döşek yatırabiliyor. Çocukları okuldan, biz yetişkinleri de meslek ve sosyal hayattan alıkoyabilecek dek şiddetli seyredebilen bu hastalıklardan korunmamız içinse enfeksiyona yol açan virüs ile bakterilerin zararlı etkilerine karşı hemen hemen kalkan görevi üstlenen bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz fazla önemli. Bunun en etkin yollarından biri de şüphesiz ki ki dinç beslenmek. Acıbadem Maslak Hastanesi Gıda ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan soğuk havalarda ceset direncinizi yükseltmeniz için beslenmenizde dikkat etmeniz gereken noktaları anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Kurubaklagil

Haftada 2-3 kez kurubaklagil tüketin

Bağırsaklarımızda sıradan 100 trilyon yardımcı bakteri ve mantar bulunuyor. Bağırsaklarımızın cisim savunma sisteminin de ne kadar önemli olduğunu bu sayılardan anlayabiliriz. Dolayısıyla bağırsağımızda ne dek artı iyi bakteri varsa o kadar kuvvetli bir bağışıklığımız var demektir. Bağırsak floranızın yapısının daha dinç olması için probiyotik desteği alabilirsiniz. Bunun yanı sıra yüksek lifli gıdalarla beslenmek gerekiyor. Kış aylarının vazgeçilmezi kuru baklagillerin lif oranı yüksektir. böylece haftada 2-3 kez sofranızda nohut, kuru fasulye, mercimek, kuru börülce gibi kuru baklagillere mutlaka yer verin. Havuç, roka, tere, maydanoz gibi sebzelerle hazırlayacağınız salatalar da lif bakımından zengin oldukları için bağışıklık sisteminizi korumaya yardımcı olacaktır.

protein

Yeterli protein alın

Vücudunuz soğuk havalara karşısında kendi ısısını koruyabilmek için daha artı karbonhidrat ağırlıklı besinlere gereksinim duyabiliyor. Oysa yalnızca karbonhidratla beslemek ve yetersiz protein alımı sonucunda vücudunuzun direnci düşebiliyor. Bu yüzden şekerli, yağlı ve hamurlu besinlerden eksik sıklıkta ve az porsiyonlarda yemeye dikkat edin. Proteinden zengin kırmızı et, balık, hindi ve kuru baklagillere haftada 4 gün öğünlerinizde mutlaka yer verin.

antioksidan

Antioksidanları sofranızdan beceriksiz etmeyin

C ve E vitamini vücudumuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım olan fazla enerjik antioksidanlar. bu nedenle antioksidan kapasitesi yüksek C vitamininden varlıklı elma, armut, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyvelere beslenmenizde düzenli olarak yer verin. Fındık, badem gibi kuruyemişler E vitamini yönünden zenginler. Bu besinlere günlük beslenmeniz mutlaka 10 adet yer verin. Önemli miktarda potasyum, lif, A ve C vitamini taşıyan nar da antioksidan kapasitesi oldukça zengin bir meyve. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren meyveleri günde 3-4 porsiyon tüketmeye itina gösterin.

d vştamini

D Vitamini olmazsa olmaz

D vitamini kemik dokusunun korunmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de fazla kayda değer bir rol üstleniyor. bu nedenle her yıl düzenli olarak D vitamini seviyenizi mutlaka denetim ettirmelisiniz. D vitaminin en iyi kaynağı şüphesiz ki ama güneş ışınları. Oysa kış mevsiminde güneşten uzakta kaldığımız için bu aylarda beslenmenizde süt, balık ve yumurta gibi D vitamini taşıyan besinleri eksik etmeyin.

su tüketimi

Su içmeyi unutmayın

Su, enfeksiyonlara aleyhinde vücudun direncini artıyor ve toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor. Mide ve bağırsakların temizlenmesi için ilk önceliğiniz günde 2.5-3 litre su tüketmek olmalı.

sarımsak

Yemeklerin suyuna sarımsak katın

Uzm. Dyt. Özcan sarımsağın antibakteriyel özelliği baştan sona bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı koruduğunu belirtiyor. Sarımsağı genellikle yemeklerimize kavurarak ekliyoruz. Oysa antioksidan özelliğinden daha artı istifade etmek için sarımsağı kavurmak yerine doğrudan tamamen pişmekte olan yemeğin suyuna katmanızda üstünlük var.

kahvaltıda yulaf

Kahvaltıda yulaf tüketin

Yulaf, İçinde yer alan beta glukan ve çinko doğru bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Varlıklı lif içeriğiyle de oldukça yardımcı bir beslenme olan yulafı kahvaltıda veya ara öğünde tüketmenizde üstünlük var. Yulafı sütle pişirip üstüne C vitamininden zengin kivi eklerseniz gövde direncinizi iki kat artırabilirsiniz. artırabilirsiniz.

probiyotikler

Probiyotikleri unutmayın

Vücudumuzu zararlı bakterilere aleyhinde koruyan, enfeksiyonların önlenmesine tezgâhtar olan probiyotikler bununla beraber bağışıklık sistemini de güçlendiriyorlar. Uzm. Dyt. Özcan hastalıklardan korunmak için kış aylarında özellikle yoğurt, kefir ve turşu gibi probiyotiklerden varlıklı besinlere jurnal beslenmenizde mutlaka yer vermeniz gerektiğine dikkat çekiyor.

bitki çayı

Şifalı bitki çaylarından faydalanın

Bitki çayları jurnal istikrarsız alımını desteklemesinin yanı sıra üstteki solunum yolu enfeksiyonlarına karşısında da koruyor. Özellikle yeşil nehir bağımsızlık radikallerle savaşan zinde bir antioksidan olup, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardım ediyor. Yeşil çayın yanı sıra sizi hastalıklara karşısında koruyacak akarsu karışımından da faydalanabilirsiniz. İşte diğer taraftan tarifimiz var.

– Ihlamur (1 poşet),

– Papatya (1 poşet),

– Karanfil (4-5 adet),

– Zencefil (2-3 ince dilim),

– Limon (½ )

Ek olarak bir tutam kekik ve dilimlediğiniz bir adet orta irtifa elmayı da en az bir litre değişken alabilecek bir demliğe koyun. Üzerine 1 litre kaynamış suyu ek edin. Demlenmeye bırakın. İsterseniz çayınızı demlerken tarçın da ilâve edebilirsiniz. Bitkileri 10-15 dakika bekledikten sonra içinden alabilirsiniz. Karanfil, elma, limon dilimleri suyun içinde kalabilir. Bu karışımı her gün 3-4 fincan tüketebilirsiniz.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak