Bilgi

Bu besinler bağışıklığı güçlendiriyor

Bu besinler bağışıklığı güçlendiriyor

Soğuk havalar ayrıntılarıyla kendini hissettirmişken, vücudumuz hastalıklara daha açık bir hale gelmeye başlar. Yetkisiz gıda gibi sebeplerden nedeniyle bağışıklığımız zayıflar. Vücudumuz, hastalıklara karşısında daha savunmasız bir ışık halkası gelir. Beslenmenize ekleyeceğiniz bazı gıdalarla kışı hasta olmadan atlatabilirsiniz. Nutrition İstanbul kurucusu Uzman Diyetisyen Samet Yağlı bağışıklığı güçlendirecek gıdaları anlattı.

Bağışıklık sistemi, hastalıklara sebep olan mikroorganizmalara aleyhinde bizi savunmak için mucizevi bir iş çıkarır. Ama stres gibi bir takım durumlardan nedeniyle bağışıklığımız düşer. Besin, bağışıklık sistemini güçlendirmenin kayda değer bir kısmını oluşturur. Ancak ne eyvah oysa çoğumuz gün içerisinde tatmin edici miktarda taze meyve ve sebze tüketememekteyiz. Bağışıklık sistemini uyarıcı, bakteriyel dengeyi düzenleyici ve bağımsızlık radikalleri azaltıcı etkileri olan vitamin ve mineral açısından varlıklı besinlere beslenmenizde sık sık uygun porsiyonlarda yer vermelisiniz.

Aşağı belirli besinleri beslenmenize ekleyerek bağışıklığınızı kuvvetlendirebilir, mikroplara karşı zinde bir kalkan oluşturabilirsiniz. Bir avuç dolusu beslenme takviyesi ve multivitamin yerine dengeli ve varlıklı bir beslenmeyle bağışıklığınızı arttırabilir ve hastalıklardan çok basit korunabilirsiniz.

günlük süt

Bağışıklık güçlendirici besinler

Jurnal Süt

Günlük süt bağışıklığınızı kuvvetlendirici ve alerjilere karşısında koruyucu yararlı bakterileri içerir. Özellikle A vitamini, çinko ve enzimler açısından epeyce zengindir. Keza bağışıklığa faydalı yağ asitlerini de barındırır.

kefir

Fermente Gıdalar

Geleneksel fermente gıdalar içerdikleri yararlı mikroorganizmalarla bağışıklık sistemi için vazgeçilmezdir. İyi bakterilerin bağışıklık üstünde güçlü, faydalı etkileri vardır. Zararlı mikroorganizmalara karşısında birincil savunma hattını oluştururlar ve antikor üretimine yardımcı olurlar.

Fermente gıdaların en sağlıklı ve faydalı olanlarından biri kuşkusuz kefirdir. Kefir enzim yönünden ve iç ekosistemimizi dengeleyecek dost bakteriler açısından zengindir. Kefir dıştan konut yoğurdu, turşu ve zeytin de fermente gıdalara örnektir. Kahvaltıda yiyeceğiniz 5-6 adet zeytin, ara öğünlerde tüketeceğiniz bir su bardağı kefir ile fermente gıdaları beslenmenize yerleştirebilirsiniz.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi ve yağı

Tiroit ve metabolizmanız için mükemmel bir besin olan hindistan cevizi, vücudumuzda monolaurine çevrilen laurik asit açısından da zengindir. Monolaurin, anne sütünde bulunan ve bebeğin bağışıklığını güçlendiren bir bileşiktir. Yapılan çalışmalar iyi bir bağışıklık sistemi için laurik asidin vazgeçilmez olduğu konusunda hemfikirdir. Hindistan cevizini ya da yağını seçerken, ısıl işlem görmüş, kimyasallarla ağartılmış ve rafine olanlarından uzakta durmakta menfaat var. Yemeklerinizi alternatif olarak hindistancevizi yağı ile pişirebilir, leziz ve bir böylece dinç sonuçlar alabilirsiniz. Günümüzde birçok profesyonel sporcu, gıdalarını hindistancevizi yağı ile pişirmektedir.

yaban mersini

Yaban mersini ve ahududu

Yaban mersini ve ahududunun diğer sebze ve meyvelerle karşılaştırıldığında antioksidan özellikleri oldukça yüksektir. İyi birer bağışıklık güçlendiricidirler. Yaban mersini aynı zamanda rengini veren antosiyanin gibi kuvvetli fitokimyasallar açısından da zengindir. Bir diğer iyi özelliği de diğer meyvelere nazaran şeker oranının düşük olmasıdır. Yulaf ezmesinin içine veya içeceklerinizin içine ekleyebilirsiniz.

mantar

Mantar

İçerdiği C ve B vitamini, kalsiyum ve yüksek protein baştan sona bağışıklığı güçlendirir. Mantarda bulunan beta-glukan adlı güçlü bileşikler uzun zaman bağışıklığı koruyucu etkiye sahiptir. Makrofajlara ve diğer arıtıcı beyaz kan hücrelerine bağlanarak anti-enfeksiyon özelliklerini aktive eder. Kahvaltıda yapacağınız mantarlı bir omletle bağışıklığınız için ilk adımı atabilirsiniz. Yüksek protein içeriğiyle öğle yemeğinde artı kaçırmanızı engelleyecektir.

sarımsak

Sarımsak

Sarımsak çok iyi bir savaşçı besindir. Antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliği sayesinde zararlı mikroorganizmaların çoğuna karşısında gelir. Sarımsağın en iyi özeliklerinden biri de sentetik antibiyotiklerin tersine bakteri, virüs ya da mantarların sarımsağa aleyhinde dayanıklılık oluşturamamasıdır. Sarımsaktan en fazla seviyede yararlanabilmek için taze olmasına ve soyulduktan daha sonra 1 saat içinde tüketilmesine uyarı edilmelidir. Sağlığımız ve bağışıklığımız için her gün sarımsak tüketmemiz gerekir. Ayrıca alisin denen antikanserojen bir kimyasal da içerir. Alisin düşük LDL seviyesi, düşük kolesterol, düşük tansiyon ve düşük homosistein seviyesi de sağlayarak kalp sağlığını da korur.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak