Bilgi

Burnunuzun niçin kuruduğunu biliyor musunuz

Burnunuzun niçin kuruduğunu biliyor musunuz

Fazla kuru burun sizi fazla rahatsız edebilir, canınızı yakabilir hatta sizi utandırabilir. Burnunuz kuruduktan sonradan burun pasajlarınızın içinde nem kalmaz. Bunun nedeni çevresel koşullar, bir takım ilaçlar veya tıbbi bir durum olabilir. Kuru burnunuzu evde hazırladığınız ilaçlarla nemlendirebilirsiniz ama kuruluk devam ederse ya da acı çekerseniz doktorunuza danışmalısınız.

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Hastanesi’nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. M. Melih Çiçek, fazla kuru burun rahatsızlığının belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

burun

Belirtiler

Fazla kuru bir buruna muhabere edebilen farklı alanlara yönlendirilmiş belirtiler vardır. Havayı vücuda girmeden önce koklamak ve arındırmak gibi burun işlevleri bozulabilir. Burun geçidindeki deri, ağrıyan çatlaklardan dolayı çatlayabilir. Burun içinde ve açık havada deride ve mukusta kabarma meydana gelebilir. Bu kabuklanma belirtilerinizi daha da kötüleştirebilen bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir.

Muhtemel nedenler

Aşırı derecede kuru bir buruna, ara sıra antihistaminik gibi bir ilacın tabi etkisi niçin olabilir. Akan burun için etkin olsa da antihistaminik spreyler ve ilaçlar çoğunlukla atropin içerirler ve atropin burun kanalını kurutabilir. Sıcaklık ve nem eksikliği gibi çevresel faktörler burun kuruluğuna katkıda bulunabilir.

Daha pozitif sıvı tüketin

Fazla kuru burun kanallarını tedavi etmek için, normalden daha pozitif sıvı tüketmelisiniz. Burunu iyi nemlendirmek önemlidir. Buruna bir şeyler uygulamak yerine burun dokularını daha fazla istikrarsız elde etmek suretiyle her yerde sulandırmak daha önemli. Burun spreyleri ve bir nemlendirici veya buhar makinesi çalıştırmak burun kanallarını nemlendirmeye yardımcı olabilir Düzenli olarak bir antihistaminik kullanıyorsanız, doktorunuza bu ilacı bırakıp bırakmayacağınız konusunda danışın.

burun kuruluğu

Psikiyatrik ilaçlar da kuruluğa neden olur

Anti-anksiyete ve bunalım ilaçları ara sıra burun ve boğazda kuruluğa neden olabilir. Kuruluk sizi rahatsız ediyorsa kullandığınız ilaçları başkalaştırmak için doktorunuza danışın. Kuru bir burun, mikroplara karşısında özellikle alıngan olduğu için, dikkat edilmesi gereken bir husustur. Mikroplar, çatlaklardan içeri kolayca girebilir. Bu yüzden burun nemlendirilmelidir.

Burnunuza krem sürmeyin

Burnunuzu nemlendirmek için burun deliklerinize herhangi bir krem sürmeyin. Bu cins maddeler ciğerleri etkileyebilir. Bu koşul zamanla lipoid zatürree adı verilen tehlikeli bir duruma niçin olabilir. Burnunuzu ıslatmak istiyorsanız bir tülü ıslatın ve burnunuzun iç kısmına bir zaman bastırın.”

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak