Bilgi

Burun estetiği hakkında merak ettikleriniz

Burun estetiği hakkında merak ettikleriniz

Burun yüz estetiğinin manâlı bir bileşenidir. Estetik burun ameliyatı veya rinoplasti, burnun, yüz yapısıyla düzenli olarak baştan şekillendirilmesidir. Burnun boyutları üç boyutlu olarak (uzunluk/kısalık, genişlik/darlık, yükseklik/düşüklük) değiştirilerek bakışımsızlık ve eğrilikler giderilebilir, kemer ya da girintiler düzeltilebilir, burun ucu ve delikleri şekillendirilebilir. Hastanın istekleri de göz önüne alınarak yüz hatları ile düzenli, dengeli ve işlevsel sonuçlar elde edilir.

estetik

Orantılı ve doğal burunlar

Günümüzün estetik anlayışı, yüzün bütünsel güzelliğini ortaya çıkaran, orantılı ve doğal görünümlü burunlar elde etme yönündedir. Çekicilik algısının dönemsel gelişimi ve fonksiyonel bütünlüğün önemi ile ahenkli olarak ameliyat teknikleri de değişmektedir. Estetik/plastik cerrahinin ince ve zarif teknik yaklaşımları ile ameliyat sonrası dönem daha eksik şişlik/morluk ile atlatılarak, gündelik yaşama süratli bir dönüş muhtemel olabilmektedir.

Burun estetiği sonrası ile yüze düşen ışığın değişimi/yayılımı ile yüzün kendi doğal güzelliği ön plana çıkmakta, bu durum tüm estetik ameliyatlar ardından olduğu gibi kişinin iç dünyasına ve dünyaya bakışına da yansımaktadır.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kültürlü Gözü, burun estetiği hakkında sık sorulan soruları cevapladı.

burun

Kimlere yapılmalı

Burun şekli kalıtsaldır, fakat geçirilmiş kaza ya da ameliyat sonrası değişikliğe uğrayabilir. Bazı özel durumlar (dudak/damak yarığı vb) açık havada 17 yaş beklenmelidir. Kişi ameliyata başkalarının etkisi altında kalmadan kendisi karar vermelidir. Realist olmayan beklentilerin yerine getirilemeyeceği unutulmamalıdır.

Ameliyat öncesinde yapmam gerekenler

Görüşme esnasında, burnunuzla ilgili düşüncelerinizi, yapılmasını istediğiniz değişiklikleri ve varsa benzemek istediğiniz kişi ile ilgili resimleri doktorunuzla paylaşınız. Olası düzeltme ve şartların değişmesi konusunda doktorunuz sizi ayrıntılı olarak bilgilendirecektir. Size bilgisayar üstünde gösterilen ameliyat sonrası görüntülerinizin sadece bilgilendirme amaçlı canlandırmalar olduğunu unutmamalısınız. Ameliyat sonrası değişiklikler, özellikle erken dönemde, birebir örtüşmeyebilir.

Solunum ile ilgili yakınmanız olup olmadığını, geçirmiş olduğunuz tedavi ve girişimleri, kullanmakta olduğunuz hap ve bitkisel ürünleri belirtiniz. Aspirin ve yarı ilaçlar ile nebati ürünler, ameliyat sonrası kanamayı artırıcı etkileri sebebiyle en az 2 hafta öncesinden kesilmelidir. Sigaradan da ameliyat sırası ve sonrasındaki olumsuz etkileri nedeniyle kaçınmalısınız.

burun estetiği

Ameliyatım nasıl yapılacak

Ameliyatınız hastanede, genel anestezi aşağıda estetik/plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılacaktır. Öncesinde duyu yitimi bilirkişi hekimi göre muayene edilecek ve zorunlu kan testleriniz yapılacaktır. Ameliyatınız sıradan 1-2 saat sürecektir. Burun deformitenizin durumuna kadar açık veya kapalı teknik kullanılabilir: burun ucunuza karşın bir girişim planlanıyorsa açık teknik seçim edilir. Açık ameliyat sonrası burun direkçiğinde ince birkaç dikiş bulunacaktır.

Ameliyat sonrası uymam gerekenler

Ameliyat sonrası burnun yeni şekli silikon tabaka ve bantlar ile iki hafta süreyle korunur. Ilk geceyi hastanede geçireceksiniz ve yüzünüze soğuk (buz) uygulaması yapılacaktır. Tampon kullanıldıysa 2 gün sonradan alınır. Günümüzde bu amaçla delinmiş silikon stentler kullanıldığından nefes almayı sürdürürsünüz, ve sonuç işlemi sanıldığının aksine ağrısızdır. Burun ateli 1 hafta daha sonra alınarak, ince bantlar uygulanır. Açık teknik ile ameliyat olanların burun direkçiğindeki dikişleri de bu sırada alınır. 1 ay boyunca mecburi hareketler ve ağır egzersizlerden kaçınmalısınız.

burun

Ameliyat sonucunu ne süre görebilirim

Atel alındıktan sonradan burnun yeni görüntüsü kabaca ortadadır, ancak şişliklerin çözülmesi süre alır. Son şeklini alması 6 ay-1 yılı bulabilmektedir. Bu vakit içinde travmadan korunma tartı taşır.

Beğenilmeyen durumlar (komplikasyonlar) nelerdir

Her ameliyat için laf konusu olabilecek gözden düşmüş durumların yanı sıra solunum bozukluğu veya minik şekil bozukluklarına emrindeki olarak ikincil girişimler nadir de olsa gerekebilir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak