Bilgi

Cinsel imalı her dokunuş bir istismar

Cinsel imalı her dokunuş bir istismar

İrlandalı meşhur rock grubu Cranberries’in güçlü sesi Dolores O’Riordan, 46 yaşında hayatını kaybetti. Ölümüyle sanat dünyasını yasa boğan sanatçı geride ise trajik bir hayat öyküsü bıraktı. 8 yaşından itibaren 4 yıl her tarafında cinsel tacize maruz kaldığı ve sonraki yıllarda bu durumla üatesinden gelmek için bir değişiklik yemek yeme bozukluğu olan anoreksiya geliştirdiğini söylediği, bipolar bozukluktan depresyona dek pek çok hastalık yaşadığı ortaya çıktı. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yosmaoğlu, çocukluk döneminde maruz kalınan cinsel suçların çocuğun gelişimi üstünde pek fazla negatif etkiye neden olduğunu söyledi.

Cinsel imalı her dokunuş cinsel istismardır

Çocuğun bedenine, şaka yollu da olsa yapılan, cinsel imalı her dokunuş “cinsel istismar” olarak değerlendiriliyor. Çocuğun tacize uğradığını anlamaksızın eğlenmekte olduğunun görüldüğü durumlar da buna dahildir çünkü ruhsal aygıtı yeterince gelişmemiş bir varlıktan cinselliğe rıza göstermesi beklenemez. Cinsel istismarın en çok akrabalar, yakın tanıdıklar ve çocukla ilgili iş sahipleri tarafından yapıldığı bilinmektedir. Cinsel istismara uğramış çocuğun ifadesine inanılmaması, çocuğun suçun failiymişçesine suçlanması, aile içinde meselenin örtbas edilmeye çalışılması travmanın etkilerinin büyümesine neden olur.

Gelecekte istismarcı olabilirler

Çocukken maruz kalınan cinsel istismarın, depresyon, endişe bozuklukları, yeme bozuklukları, düşük özsaygı, psikosomatik bozukluklar (örneğin ağrı bozuklukları), uyku bozuklukları, travma sonrası gerginlik bozukluğu, cinsel işlev bozuklukları gibi kısa ve uzun vadeli sonuçları olabileceğini açıklayan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yosmaoğlu, “Erişkinlik çağında suç işleme, alkol-madde kullanımı ve intihar da riskler arasındadır. Hem çocukluğunda taciz edilmiş ebeveynin çocuklarında da yaşıtlarına oranla daha artı harmoni ve tavır sorunları görülür. Çocukluk çağında istismar edilmenin en dramatik sonucu ise, genelde erkeklerde görülen, istismarcı olmadır. Cinsel istismar yapan yetişkinlerin asgari yarısının çocukluk çağında istismar edilmiş olduğunu bildiren incelemeler mevcuttur” diye konuştu.

Benlik, güven gelişimi sekteye uğrar

Ufak yaşta maruz kalınan cinsel istismar bireyin gelecekteki yaşamını da etkiliyor. Minik yaşta yaşanan cinsel istismarın sıklığı, şiddeti, saldırganın akraba olup olmaması gibi faktörler gelecekte ortaya çıkabilecek sonuçları etkileyebilir. Çocuğun istismardan gördüğü esas zarar ego, güven, samimiyet ve faillik gelişiminin sekteye uğramasıdır. böylece kurban, hayatın her önemli kavşağında, vereceği her önemli kararda, sekteye uğramış ruhsal gelişiminin etkisinde kalacaktır.

Blumia ve anoreksiyanın temelinde cinsel istismar yatıyor

“Travmaya zamanında müdahale edilmemesi, travmanın beraberinde getirdiği zincirleme sonuçların ortaya çıkmasını kesinleştirir” uyarısında bulunan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yosmaoğlu “Bulimia ve anoreksiya gibi yeme bozukluklarına sahip hastaların %40-60 kadarının çocuklukta cinsel istismara maruz kalmış olduğu bilinmektedir. Bu kişilerin ezici çoğunluğu kadındır. Bir Takım durumlarda hasta bedenini zayıflayarak cinsiyetsizleştirmek sureti ile cinsel ilgiden azade kılmaya çabalarken, bazı durumlarda da hasta, erkeklere olan öfkesini içselleştirerek kendi bedenine yöneltir” diye konuştu.

Geç müdahale ruhsal ölüme hükümlü etmektir

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yosmaoğlu, “Travmaya vaktinde müdahale, kişinin yaşayan olduğu, erişkinlere ve hatta ola ki de yaşamında en önemli güven verici figür olarak gördüğü ebeveynine aleyhinde güvenini zedeleyen olaya karşısında doğru tepkiler oluşturmasında, bu olayın ruhsal etkilerini yaşamın öteki alanlarına genelleştirmemesinde, doğru şahsiyet ve ego geliştirmesinde azami önemdedir. Geç müdahale, çocuğu bir nevi ruhsal ölüme mahkum etmek demektir” diyerek erken müdahalenin önemine sinyâl etti.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak