Bilgi

Çocuğunuzu hastayken okula göndermeyin

Çocuğunuzu hastayken okula göndermeyin

Yüksek alev, öksürük, hırıltı gibi şikayetler çoğunlukla solunum hastalıklarının habercisi oluyor. Önemsenmediği takdirde, eğer çocuğunuzun alerjik bir bünyesi varsa, bronşit ataklarına ve kulak iltihaplarına deha sebep olabiliyor. Emsey Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Yüksel Gürsel, kış aylarında çocuklarda en sık rastlanan rahatsızlık belirtilerine uyarı edilmesi gerektiğini söyleyerek, manâlı bilgiler verdi.

hasta

Bulaşıcı hastalıklardan korunun

Çocuklar günün büyük kısmını okulda geçiriyor. Enfeksiyonun bir numaralı dostu ise hijyen eksikliği olan ortamlar. Okul ortamında yayılan enfeksiyonlara karşısında hijyenin öneminden bahseden Uzm. Dr. Gürsel, “Kalabalık ortamlarda hijyen öyle olası olmuyor. Bu yüzden aşılama oldukça kayda değer. Grip aşısı ile hastalıklardan korunmak etkin bir usul. Keza sınıf ortamının çoğu kez havalandırılması gerekiyor. Çocuklara öksürürken, hapşırırken ağızlarını elleri ile değil kolları ile kapatması gerektiği öğretilmeli” diyerek kış aylarında bulaşıcı hastalıklardan korunmanın püf noktalarına değindi.

Çocuğunuzu okula göndermeyin

Çocuğun keza çevresi keza de kendi sağlığı için hastalık dönemlerinde okula gitmemesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Gürsel, “Aileler çocuklarını bu dönemde okula göndermemeli. Bu koşul diğer çocuklar için de tehlike teşkil ediyor. Hastalık en ince ayrıntısına kadar düzeldikten sonradan eğitime devam edilmeli” diyerek hastalığın bulaşma aşamasında önlem alınması gerektiğini ve ancak bu şekilde korunabileceğimize uyarı çekti.

hasta çocuk

Dinç beslenin

Bilhassa kış aylarında, rahatsızlık ve salgından korunmanın bir diğer yolu ise beslenmeden geçiyor. Besin konusunda ailelere önerilerde bulunan Uzm. Dr. Gürsel, ”Kış aylarında vitamin ve mineral yönünden varlıklı sebze, meyve tüketilmeye itina göstermeli ve bol akıcı tüketilmesine dikkat edilmeli. Yağ, karbonhidrat ve proteinlerin dengelenmiş bir şekilde alınarak ceset direncinin sağlam tutulması gerekiyor” diyerek aileleri uyardı.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak