Bilgi

Çocuğunuzu kış hastalıklarından korumanın 6 yolu

Çocuğunuzu kış hastalıklarından korumanın 6 yolu

Soğuk, rüzgarlı veya karlı havalar, mektep zamanı topluluk sınıflar, tatil döneminde ise AVM ve davet merkezi gibi alanlarda geçirilen vakitler, kış aylarında çocukların sık hastalanmasına niçin oluyor. Çocuğunuzun bağışıklık sitemini kuvvetlendirmek ve dinç kalmasını temin etmek için bazı önemli noktalara uyarı etmeniz gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Seda Günhar, çocukları kış hastalıklarından koruyan önerileri peyderpey sıraladı.

hasta çocuk

6 adımda çocuğunuzu hastalıklardan koruyun

1. ADIM: Zinde bir bağışıklık sistemi için, sağlıklı beslenme ve tatmin edici dinlenme iki altın kuraldır. Çocuğun beslenmesinin tüm besin gruplarını (et, süt, sebze ve tahıl) dengelenmiş bir şekilde içerdiğinden belli olunmalıdır. 3 ana ve en düşük 2 ara öğünden oluşan sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Hem yeterince dinlendiğinden ve uykusunu almalıdır.

2. ADIM: C vitamini depolanan bir vitamin olmadığından, C vitamininden zengin sebze ve meyveler çeşitlendirilerek jurnal olarak tüketilmelidir. Sebzelerden brokoli, lahana, karnabahar, kereviz, ıspanak, pazı ve turp; meyvelerden portakal, mandalina ve limon gibi turunçgiller, elma, kivi savunma mekanizmasını güçlendirmede etkili olmaları sebebiyle kış aylarında mutlaka tüketilmelidir.

3. ADIM: Bağışıklık sistemini yükseltmek adına, kan değerleri ölçtürüp, eksiklikleri tespit etmeden ve en önemlisi doktora danışmadan vitamin takviyesi kullanılmamalıdır. Yüksek dozda vitamin, yürek rahatsızlıklarından toksik zehirlenmelere böylece fazla sıhhat sorununa neden olabilir.

4. ADIM: Kaliteli ve yeterli protein tüketimi vücudun büyümesi ve gelişmesinde önemli rol oynar. bununla beraber, hastalık dönemlerinde vücuttan protein atımı olur. bu nedenle, özellikle enfeksiyon hastalıklarında ve sonrasında protein tüketimini arttırmak ağırlık kazanır. Kırmızı et, balık ve tavuk sadece proteince yok bununla birlikte minerallerce de zengindir. Omega 3 yağları bakımından da zengin olan balıkların haftada en düşük 1 kere tüketilmelidir.

hasta

5. ADIM: Antikorları üreten bağışıklık hücrelerinin %70’i sindirim sistemi içinde yaşar ve probiyotikler hastalıklara neden olan mikroorganizmaların çoğalmalarını engeller. Araştırmalar probiyotik tüketen bireylerin enfeksiyonlara karşısında yaklaşık %50 oranında daha dirençli olduğunu gösterir. Ev yapımı doğal yoğurt, doğal yoğurttan üretilmiş ayran ve kefiri beslenme programınıza alarak, probiyotik haplara gereklilik duymadan doğal yollardan çocuğun probiyotik gücü kolaylıkla artırılabilir. Boza ve ev yapımı turşular da probiyotik gücü artırıcı besinlerdir. Artı hap kullanımı ve bilhassa de antibiyotik kullanımı vücudun probiyotik gücünü azaltmaktadır. Probiyotik zengini yiyecek ve içeceklerin alımı dek, probiyotik bakterileri besleyen ve onların çoğalmalarını karşılayan lif yapıdaki prebiyotikleri (pırasa, patlıcan, soğan ve sarımsak da bulunur) de beraberinde tüketmek önemlidir.

6. ADIM: Çocukların hasta olan arkadaşları ile bir arada olmaması da alınabilecek kayda değer bir önlemdir. Çocukların hastayken okula gönderilmemesi, tatil dönemindeyse hastalanabileceği ortamlardan uzaktan tutulması gerekir. Evdeki yetişkinlerde rahatsızlık varsa çocuğa sarılıp onu öpmemeleri önemlidir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak