Bilgi

Çocuklarda öğrenme güçlüğünün sebebi susama olabilir

Çocuklarda öğrenme güçlüğünün sebebi susama olabilir

Çocukların yetişkinlere göre susuzluktan daha çok etkilendiğinin altını çizen Waternet Sağlıklı Hayat Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, keza öğrencilere hem de velilere uyarılarda bulundu. Dyt. Aksoy hem, velileri her gün düşündüren, “Gıda çantasına bugün ne koyalım?” sorusuna karşılık, çocukların fazla seveceği beş günlük misal gıda çantası oluşturdu.

Çocuklar için bir haftalık misal mönü yaratıcı Dyt. Aksoy, su tüketimi konusunda da kayda değer uyarılarda bulundu.

okulda su tüketimi

Derste uyku geliyorsa sebebi susama olabilir

Susuz kalan çocukların derslerini dinlemede güçlük yaşayacağını söyleyen Dyt. Aksoy, “Yeterince su içmeyen çocuğun bilişsel ve somut fonksiyonları yavaşlar, dikkati düzensiz olacağından öğrenim süreci etkilenir. Değişken kaybı devam edip eksilen su yerine konulmadığında solunum artar, terleme ve idrar çıkışları azalır. Bunlarla beraber ağız kuruluğu gelişir, zamansız uyku görülmeye başlar” biçiminde konuştu.

Çocukların su ihtiyacının yetişkinlerden daha pozitif olduğunu ve susuzluktan daha fazla etkilendiklerini belirten Dyt. Aksoy, gıda çantasına büyük bir şişe su koyulmasını nasihat etti. Çocukların sıradan su gereksinimleri hakkında data veren Dyt. Aksoy, aktivitesi yüksek, terleyen ve egzersiz yapan çocuklarda bu miktarın artacağının da altını çizdi.

çocuklarda su tüketimi

Çocuklarda tüketilmesi gereken su miktarı

Yaş Grubu Kız Çocuk Oğlan

4 – 6 900 – 1200 ml (4 – 6 su bardağı) 900 – 1200 ml (4 – 6 su bardağı)

7 – 8 1 – 1,4 litre (5 – 7 su bardağı) 1 – 1,4 litre (5 – 7 su bardağı)

9 – 13 2 litre (8 su bardağı) 2,2 litre (9 su bardağı)

beslenme çantası

Çantadan meydana çıkan sürpriz içecekler

Dyt. Aksoy, bal ile tatlandırılmış şeftalili ve limonlu buzlu akarsu, ballı – muzlu süt, çubuk tarçın eklenmiş ıhlamur gibi evde kolaylıkla hazırlanabilecek tariflerin, çocukların besin çantalarına keza sağlıklı ayrıca de lezzetli meşrubat alternatifleri olarak eklenebileceğini söyledi. Dyt. Aksoy, bu içeceklerin suyun yerine geçmeyeceğine dikkat çekerek, besin çantasında ilave içecek olsa bile su miktarının azaltılmaması gerektiğini açıklama etti.

okul için beslenme çantası

Çocukların bayılacağı beş jurnal örnek besin çantası

Artma çağında kazanılan gıda alışkanlıklarının ileriki yaşlarda da devam ettiğini andıran Dyt. Aksoy, ebeveynlerin bu konuya bilhassa uyarı etmeleri gerektiğini vurguladı. “Ilk Kez karbonhidrat, protein ve yağ gibi makrobesin ögeler elde etmek üzere, vitamin ve minerallerin de eklenmesiyle çocukların fazla yönü olan beslenmesi sağlanabilir” diyen Dyt. Aksoy, velileri her gün düşündüren, “Besin çantasına ne koyalım?” sorusuna karşılık da, örnek bir yemek listesi hazırladı.

Pazartesi

Fıstık ezmeli ekmek rulosu (Kavrulmuş fıstık, bal ve fındık yağını karıştırarak ev yapımı fıstık ezmesi yapabilirsiniz), elma dilimleri, yoğurt, ceviz ve kuru üzüm.

Salı

İnce dilim bütün buğday ekmeği üzerine yumurta, kaşar, domates, biber, zeytin ve eksik sucuktan oluşan pizza, ayran.

Çarşamba

Krem peynirli maydanozlu lavaş dürüm, domates, salatalık, havuç, yoğurt, mürdüm eriği.

Perşembe

Kabak böreği (4 – 5 adet kabağı rendeleyip hafifçe suyunu sıkın. İçine 3 yumurta kırın. Bir su bardağı beyaz peynirle karıştırıp fırında pişirin), ayran, ceviz, incir.

Cuma

Kaşar peyniri, füme et, ince dilim tam buğday ekmeği, badem, yoğurt, tarçınlı elma dilimleri.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak