Bilgi

Dişleriniz İçin Bilinmesi Önemli Mevzular

Dişlerimiz vücudumuzda bakılması gereken en önemli bölgelerimizden biridir. Dişlerimiz besinleri parçalamamızda büyük bir etkiye sahip olup düzenli olarak günlük bakımları mutlaka yapılmalıdır. Ankara diş hekimi olarak dişlerin hayatımızdaki öneminin ne kadar fazla olduğunun bilincinde olmanızı ve sağlıklı gelecek için mutlaka düzenli fırçalamasının yapılması gerektiğinin farkında olmalısınız.

Dişlerin günlük bakımı nasıl yapılmaktadır?

Ülkemizde diş sağlığı için mutlaka dişlerin her yemekten sonra mutlaka fırçalanması gerektiğini önermekteyiz. Sert yiyecekleri örneğin ceviz, badem, fındık gibi kabuklu besinleri kesinlikle dişimiz ile kırmamalıyız. Sert yiyecekler dişlerimizin kırılmasına ya da zedelenmesine neden olabilmektedirler.

Gün içinde dişlerin fırçalanma imkânı bulunmuyorsa sabah ve akşam mutlaka fırçalanması gereklidir. Fırçalama ya da bakımları aksatılan dişlerde ve diş etlerinde kanamalar ve tartılar sık görülmektedir. Diş sağlığının bozulmaması için en iyi bakım ürünleri kullanılmaya özen gösterilmelidir.

Hasarlı dişlerin bakım ve onarımı nasıl yapılmaktadır?

Çeşitli nedenlerle çürüyen, kırılan, ya da farklı nedenlerle zarar gören dişlerin tedavisi mümkündür. Ülkemizde yapılan istatistiklerde ankara diş sağlığı konusunda ilk sıralarda yer almaktadır. Ankara diş hekimi eğitimi veren birçok üniversite bulunmaktadır.

Diş hekimi ankara ilinden farklı olarak diğer birçok üniversiteye bağlı diş hekimliği fakülteleri bulunmakta ve her yıl binlerce mezun vermektedir. Ülkemiz şartlarında diş hekimleri görev yaptıkları bölgelerde diş sağlığının nasıl yapılması gerektiğine dikkat çekilmektedir. Çürük dişlerin temizliği, kırık dişlerin tamiri, boşluk doldurma, kanal tedavisi gibi birçok diş hastalığı hekimler tarafından yapılmaktadır. Diş ağrılarında apse tedavisi için antibiyotik ve jel tedavisi yine diş hekimlerince yapılmaktadır.

Ülkemizde diş hastalıkları hangi kuruluşlar tarafından ve nerelerde yapılmaktadır?

Ülkemizde sağlık bakanlığı bünyesinde tüm hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında diş tedavileri mümkündür. Kamu kuruluşlarında ücretsiz olarak tüm diş bakımları yapılmaktadır. Özel kuruluşlarda ise diş tedavileri ücretli yapılmaktadır. İmplant, kaplama başta olmak üzere her tedavi özel diş sağlığı hizmeti veren yerlerde ücretli hizmet verilmektedir.

Ülkemizde diş hastalıkları konusunda gerekli bilgilendirmeler sağlık bakanlığı tarafından yapılmakta ve ülke geneline sağlık kuruluşları vasıtasıyla yayılmaktadır. Diş tedavi uygulamaları ülkemizde diş hekimi, diş teknisyeni ve diş teknikeri tarafından yapılmaktadır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak