Bilgi

Erkeklerde daha sık görülen kalp gribi nedir

Erkeklerde daha sık görülen kalp gribi nedir

Son zamanlarda hemen hepimizin yakındığı grip bizi yatağa düşürecek kadar şiddetli seyrederek hayat kalitemizi önemli boyutlarda etkileyebiliyor. Bir De çoğumuzun hafif ve geçici bir hastalık olarak gördüğü için hekime bile başvurma gereği hissetmediği grip genellikle bir hafta içinde iyileşse de kimi süre ciddi sağlık sorunlarına niçin olabiliyor. Gribin yayılım gösterdiği organların başında ise akciğer ve kalp geliyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut grip virüsünün akciğeri tuttuğunda zatürreye yol açabilirken, kalbe yerleştiğinde ciddi kalp yetersizliklerine zemin hazırlayabildiği uyarısında bulunuyor.

kalp gribi

Genel Olarak erkekleri korkutma ediyor

Sık görülen grip türlerinde kalp tutulumu eksik gözlenirken, Coxsackie gibi daha nadir görülen virüs tipleri ise kalbe yerleşebiliyor. Grip virüsünün tipine göre kalp tutulumu istikrarsızlık gösteriyor. Kalpte tutulan esas bölge kalp zarı olurken, daha az sıklıkta yürek kasları da grip virüsünden etkileniyor. Dr. Karabulut kalp gribinin en sık 20-50 yaş arasındaki erkeklerde ortaya çıktığını belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “Bunun nedeni, yürek damar hastalıklarının erkeklerde daha sık gelişmesi ve erkek kalbinin bu hastalıklara karşısında daha duyarlı olması. Keza erkeklerin daha çok meslek hayatı içinde yer almaları, daha çok yolculuk etmeleri ve kalabalık ortamlarda daha sık bulunmaları da yürek gribine yakalanmada diğer tehlike faktörlerini oluşturuyor. Kalp gribi bilhassa gençlerde görülen kalp yetersizliğinin kayda değer sebeplerinden biri olduğu için tekrarlayan ataklar bu tabloyu kötüleştiriyor. Cisim direnci düşük, romatizmal ya da kanser hastalığı çoğalan kişilerde de grip virüsünün kalbi etkileme riski yükseliyor”

kalp gribi

Grip sonrasında çoğalan bu belirtilere uyarı

Yürek gribinde boğaz ağrısı, halsizlik ve kırıklık gibi genel grip belirtileri zamanla yerini batıcı özelliğe sahip göğüs ağrısı, çarpıntı ile nefes darlığına bırakıyor. Kalp gribine yan göğüs ağrılarında ağrının şiddeti çoğunlukla solgun alma ve sırt üstü yatmada çoğalma gösteriyor. Kalbe emrindeki bu belirtiler çoğunlukla boğaz şikayetlerinden sonraki 10 gün içerisinde ortaya çıkıyor. Boğaz şikayetleri hafif atlatılsa bile kalp tutulumu gelişebiliyor. Grip genelde kalp zarına yerleşiyor ve zardan sıvı üretimini arttırarak kalp çevresinde akışkan birikmesine yol açıyor. Yürek kasına yayılan grip durumlarında şiddetli nefes darlığı, kan basıncı düşüklüğü ve akciğerde akışkan toplanması gibi sorunlar gelişiyor. Daha nadir durumlarda yürek kası da olaya katılıyor ve kalp yetersizliği oluşabiliyor. Erişkinlerde gözlenen yürek büyümesi ve yürek yetersizliğinin sebeplerinden biri de tekrarlayan ve kalbi tutan grip hastalığı oluyor. Dr. Karabulut kalbi tutan gripte belirtiler alışılagelmiş grip hastalığı gibi genel yakınmalarla seyrettiği için şüpheci yaklaşımla tanının daha bakımlı konulabildiğini belirtiyor. Kalp muayenesi ELEKTROKARDIYOGRAM (elektrokardiyografi), Eko (ekokardiyografi), kan ve akciğer tetkikleri ile belirli teşhis sağlanabiliyor.

kalp gribi

Yürek gribi tekrarlar mı

Dr. Karabulut yürek gribinin tekrarlayabileceğine işaret ediyor. Grip ardından yürek tutulumu büyüyen şahısların bu duruma her yerde yakalanma riskleri daha yüksek oluyor. O Kadar fakat bu kişilerin takriben yüzde 15-30’unda hastalık her yerde ortaya çıkıyor. Dr. Karabulut tekrarlayan kalp gribi ataklarının kalp zarında kalınlaşma ve kalp kasında incelmeye yol açıp zamanla kalp yetersizliği gelişimine zemin hazırlayabildiği uyarısında bulanarak şu bilgileri veriyor: “Grip aşısının yürek gribini önlemedeki rolü az önce belirlenmiş değil. Kalbi tutan nadir virüs çeşitlerinin birçok standart grip aşılarında mevcut olmuyor. Bu nadir virüsler için aşı geliştirme çalışmaları günümüzde devam ediyor. bu nedenle kalp gribi ataklarının önlemek için gribe yakalanmayı önleyici tedbirlerin alınması fazla önemli. Gripli hastalarla ilk elden temastan kaçınılması, tokalaşma, sarılma ve öpüşme gibi grip virüsünün geçişini kolaylaştıracak davranışların yapılmaması, keza fazla kalabalık yerlerde maske kullanımı gibi önlemler gribe yakalanma riskini azaltıyor. Ek olarak ceset direncini arttıran, vücudun vitamin ihtiyacını karşılayan dinç besin tarzı da gribe karşı dayanıklılık sağlıyor”

kalp gribi

Yardım tedavi fazla kayda değer

“Birçok grip vakasında olduğu gibi kalp gribinde de destekleyici tedavi koşul” diyen Dr. Karabulut “Bilhassa kalp zarından istikrarsız salınımı mevcutsa irin baskılayıcı ilaç tedavisi uygulanıyor. İnfluenza gibi bir takım virüs tiplerinde spesifik ilaç tedavisi mevcut. Yürek kasına yayılma varsa ritim düzenleyici ve kan sulandırıcı ilaçlar verilebiliyor. Kalp yetersizliği çoğalan nadir durumlarda hastalar yoğun bakımda tedavi ediliyor. Oysa esas tedavi yine de istirahat ve vücudun direncini arttıracak olan besinleri uyumlu tüketmek oluyor” biçiminde açıklamada bulundu.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak