Bilgi

Erkeklerde Sperm Kalitesini Artmak

Erkeklerde Sperm Kalitesini Artmak

Son yıllarda siklet şampiyon doğal ve sağlıklı beslenme, bütünsel beden sağlığı için önem kazanmaktadır. Vücudun sindirim sisteminden boşaltım sistemine, hatta üreme sistemine kadar her bir safha beslenme ile alınan gıdalardan etkilenmektedir. Özet Olarak çocuk sahibi elde etmek isteyen ancak sperm değerlerinde sorun bulunan erkeklerin şansını arttırmak nedeniyle besin konusunda da özen göstermeleri gerekmektedir.

Erkeklerde Sperm Kalitesi Hassasiyeti

Erkek kısırlık bulgularında sperm sayısı dek, sperm hareketliliği ve yapı bozukluklar da önemlidir. Sperm üzerindeki toksik tesir bilhassa büyük tartı taşır. Besin konusunda o kadar çok beslenme içinde bu toksik maddelerin etkisini ortadan kaldıran anti-oksidan maddeler, sperm hareketini düzenleyen ve enerji kaynağı olarak takviye sağlayan ajanlar ve sperm gelişiminde rol alan element ve vitaminler bulunmaktadır.

Eğer sağlıklı beslenmek yerine genel olarak seri ve yağlı seçimler tüketiyor, bitmiş paketli gıdaları tercih ediyorsanız, vakit içinde sperm kaliteniz ve sayınız da önemli sorunlar yaşayabilirsiniz. sonuç olarak spermler sizin vücudunuza giren ve vücutta sindirilip kana karışan besinlerle yakından alakalıdır. Siz ne değin dürüst beslenirseniz, vücudunuz tarafından üretilen herşey de böylece sağlıklı olacaktır.

İşte siz de sperm sayınızı arttırmak ve hareketlendirmek istiyorsanız, listelediğimiz 10 gıdayı beslenme düzeninize  derhal eklemeye başlayın.

1- İstiridye

İstiridye, çinko ile yüklü bir afrodizyaktır. Çinko ile yüklü olması, sperm üretimini, sperm hareketliliğini ve testosteron düzeyini artırmaya yardımcı olur. Çinko eksikliği iktidarsızlığa ve sertleşme bozukluğuna yol açar. İstiridyeler hem erkeklerde ayrıca de kadınlarda libido düzenlenmesine yardımcı olduğu için eşinizle birlikte tüketebilirsiniz.

2- Yumurta

Yumurta protein açısından zengindir, aynı zamanda testiküler dokunun dejenerasyona uğramasına asistan olan E vitamini içerir. Beslenmenize yumurta eklemek, sperm sayısını ve doğurganlığı artırmaya tezgâhtar olacaktır. Yumurtalarınızı kaynatın. Onları bu şekilde yemek, amino asitler gibi besin maddelerin daha basit emilmesine asistan olur.

3– Domates

Domatesin kırmızı rengi, doğurganlığı artıran likopene aittir. Aslında çalışmalar, likopenin sperm sayısını yüzde 70’e dek yükselteceğini gösteriyor. Sperm anormalliklerini de azaltabilir. Ama doğal olanlarını tüketmeye çalışın.

4- Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın ejakülat hacminizi, sperm sayınızı ve sperm hareketliliğini artırmaya asistan olduğu kanıtlanmıştır. Bitter çikolata kalp sağlığını korur ve kalp rahatsızlığı riskini en aza indirir. Kısaca fiilen konu kakaodur. Kakaonun bakır doymuş olduğunu ve fazla miktarda çinko selenyum, elyaf ve potasyum içerdiğini bilmeniz yeterli olacak.

5- Somon

Somon bütün bir Omega-3 yağ asidi hazinesidir. Bir Omega-3 yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit (DHA), sperm için son derece gerekli bir yapı taşıdır.

Somon keza çok iyi bir protein kaynağıdır. Potasyum ve B vitamini açısından da mükemmel bir seçimdir.

6- Yaban Mersini ve türevleri

Yaban mersini, ahududu, çilek ve böğürtlen gibi meyveler motilite ve sperm sağlığı için kritik olan C vitamini açısından zengindir. C vitamini bununla beraber, sperm üretmek için gerekli olan anahtar amino asitleri oluşturur. Sperm sayınızın baş koruyucularından biri olan meyveleri muhakkak atlamayın.

7- Keçiboynuzu 

Erkek kısırlığında en fazla kullanılan bitkisel desteklerden biridir. Sperm ile yumurta etkileşimini sağlayan enzimlerin aktivitesini artıran vitaminleri ve önemli miktarda çinko içermektedir. Çinko, sperm üretimi için kayda değer anti-oksidan maddelerden biridir.

8- Sarımsak

Sarımsak selenyum ve B6 vitamini ile doludur. Bunların herkes dinç sperm üretimine yardımcıdır ve testislerinize kan akışını geliştirir. Sarımsak ayrıca nitrik oksit sentaz da içerir; bu da sağlıklı ereksiyonunuz için önemlidir.

9- Kabak Çekirdeği ve Fındık

Kabak çekirdeği, kısırlık riskine sahip erkekler için en önemli besin kaynaklarından biridir. Bu herif gıdalarda sperm üretimine yardımcı olan L-Arginin bulunur. Sadece protein, omega-3 yağ asitleri, çinko ve E vitamini içerir; bunlar sperm sayınızı ve sperm yapınızı düzelten ajanlardır. Fındıkta bulunan protein bununla beraber büyük bir enerji kaynağıdır ve çocuk sahibi olmaya çalışıyorsanız kesinikle ihtiyacınız olacak.

10- Dana Eti ve Sakatat

Kırmızı ette bulunan bir gıda maddesi olan L-karnitin, sperm üretimi ve kalitesi açısından büyük siklet taşıyor. Avrupa Androloji Akademisi araştırmasında, diyetleri besleyici madde ile desteklenen ahali, sperm konsantrasyonlarını ve hareketliliklerini kayda değer ölçüde artırmışlar. Dahası en büyük artma, çelimsiz temel sperm düzeylerine sahip olan erkeklerde görülmüştür. O süre kırmızı et ve hatta sakakt zamanı fakat sakın küle dönecek dek pişirmeyin!

Ve Natürel Su!

Önce sizin hayatınız için ve sonradan yeni bir hayat oluşturmak için su içmek fazla önemlidir. İster kilo tahsis etmek, bağışıklık sisteminizi ilerletmek ister kurumuş ağzınızı nemlendirmek isteyin fark etmez, su en doğru içecektir. Su içmeniz, ürettiğiniz sperm miktarını da artırır.

Kaynak: https://www.bulenttiras.com/erkeklerde-sperm-kalitesini-arrtiracak-10-gida

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak