Bilgi

Gövde tipine göre ideal spor hangisidir?

Gövde tipine göre ideal spor hangisidir?

Spor yaparak vücudunu şekillendirmek isteyenler için cisim tipine kadar ideal spor hangidir? Cisim tipinizi öğrendikten sonra fazla daha etkili spor yapmış olacaksınız.

Beden tipine göre ideal spor hangisidir?

Spor yapmanın faydasını hepimiz biliyoruz.Bir fazla kişi spor yapıp vücudunu istediği gibi şekillendirememekten şikayetçidir. ilk olarak ceset tipinizi tanımak ile işe başlayabilirsiniz. Mezomorf, ektomorf ve endomorf gövde şekilllerinden hangisi olduğunuzu bulabilmeniz için 3 cisim tipini sıraladık.

Vücut Tipine Göre İdeal Spor Hangisidir?

Cisim Tipine Tarafından İdeal Spor Hangisidir?

Mezomorf Gövde Tipi

Atletik vücut tipidir. İnce bel ve geniş omuzlar en bariz özellikleridir. Haereketsiz bir yaşamda tüm vücudundan eşdeğer kilo alırlar. Orta düzeyde metabolizma hızları vardır. Yağ oranını dengede tutmak önemlidir. Koşu bandı, yük kaldırma bu cisim tipindeki insanlar için ideal sporlar sayılır.

Ektomorf Beden Tipi

Kuvvetsiz ve ince cisim tipidir. Rahat omuzlar ve kalçalar belirgin özellikleridir. Zor kilo alıp, basit kilo verirler. Düşük yağ ve adale oranına sahiptirler. Yüksek metabolizma hızına sahiptirler. Kilo verdiren antioksidan besinlerin kısıtlı tüketilmesi önerilir. Biceps, triceps, omuz, göğüs egzersizleri uygundur.

Endomorf Gövde Tipi

Kocaman ve kaslı gövde yapısına sahiptirler. Geniş omuz ve kalçalara sahip olurlar. Yüksek yağ ve adale oranları vardır. Basit kilo alıp, baskı kilo verirler. Düşük metabolizma hızları vardır. Kilo dengesi sağlanması için tükettikleri besinlerin yağ ve karbonhidrat miktarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Metabolizma hızını arttıracak sporlar yapmaları önerilir. İdeal olan basketbol, koşu, yüzmedir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak