Bilgi

Grip deyip geçmeyin

Grip deyip geçmeyin

Yurt genelinde grip (influenza) vakalarında yükselme yaşanıyor. Son günlerde herkes öksürükten, boğaz ağrısından veya burun akıntısından yakınıyor. Başlıca bu belirtilere halsizlik, adale ağrısı ve baş ağrısı da eşlik ediyor. Böyle olunca mevsim itibariyle akla gelen ilk rahatsızlık ‘grip’ oluyor. Günlük hayatımızı bu kadar çok etkileyen hatta hastaneye yatmamıza dahi neden olabilen grip nedir?

Bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan grip, hafif görülebileceği gibi çok ağır da seyredebilir. Hastalık sizi yatağa düşürmeden bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz önemli. Yakalanma durumunda hastalığı en hafif şekilde atlamaya çalışmanın yollarını seslenmek gerekir. Amerikan Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Dr. Şiran Keske çocuk, genç veya ihtiyar ayırmadan gelen gribin salgın halinde yayıldığını vurgulayarak, çok basit ve çabuk bulaştığını belirtti. Dr. Şiran Keske, virüsün belirtilerini, nasıl bulaştığını ve çare sürecini anlattı.

grip

Grip belirtileri ve bulguları nelerdir

Ani başlangıçlı alev, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, baş ağrısı, halsizlik gibi şikâyetler görülür. Bilhassa daha minik yaştakilerde bulantı, kusma ve ishal de görülebilir.

Grip nasıl bulaşır

Virüs genelde hasta olan kişinin öksürmesi, hapşırması ile ya da konuşması sırasında sekresyonlar aracılığıyla yakın mesafedeki kişilere (1,5-2 metre) bulaşabilir. Hem virüsün bulaştığı yüzeyler, çarşaflar, elbiseler ve ellerle bağlantı sonrası da virüs bulaşabilmektedir.

hasta

Bulaştırıcılık süresi ne kadardır

Bulaştırıcılık, kişide hastalık belirtileri ortaya çıkmadan 1 gün önce başlar ve şikâyetler başladıktan sonra 5-7 gün devam eder. Bulaştırıcılığın en yüksek olduğu dönem, hastalığın ilk 3-4 günüdür. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde bulaştırıcılık süresi daha uzun sürebilmektedir.

Hastalığın kuluçka süresi ne kadardır

Virüsün bulaştığı kişide hastalık belirtileri, virüs bulaştıktan 1-4 gün sonra başlar (ortalama 2 gün).

Gribe tabi komplikasyon gelişme riski yüksek olanlar

– 5 yaş altı çocuklar (özellikle 2 yaş altı çocuklar),

– 65 yaş ve üstünde olan hastalar,

– Gebeler ve doğum sonrası birincil 2 haftalık dönemde olanlar,

– Obezler,

– Uzun dönemli hasta bakım evlerinde ve rahatlık evlerinde kalanlar,

– Kronik hastalığı olanlar (astım, kronik akciğer hastalığı, diyabet, nörolojik hastalıklar, kan hastalıkları, böbrek hastalıkları, kronik kalp hastalığı olanlar, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi zayıflamış hastalar (AIDS, kanser, kemoterapi alanlar vb.), 19 yaş altında olup ahenkli olarak aspirin kullanan hastalar).

grip aşısı

Gribin önlenmesi

– En etkin yol, her sene influenza aşısı yaptırmaktır. İnfluenza aşısı 6 aylıktan itibaren herkese yapılabilir. İnfluenza, özellikle yukarıda belirtilen risk grubunda bulunan kişilerde çok ağır, hatta ölümcül seyredebilmektedir. böylece aşı, özellikle tehlike grubundaki kişiler için önerilmektedir. Ancak isteyen herkes aşı olabilir.

– Aşının kuzey yarımküre için Ekim ayında tek doz olarak yaptırılması önerilir, ama daha geç dönemde de uygulanabilir.

– Aşının 4 influenza virüs tipine karşı etkin olan yeni bir formu geçtiğimiz yıldan itibaren kullanılmaktadır. Yumurtaya karşı önemli alerjisi olan şahısların influenza aşısı yaptırması önerilmez.

– Aşıya ek olarak, jurnal hayatta öksüren, ateşi olan, burun akıntısı olan kişilerden uzak durmak ve sık el hijyeni kullanmak da hastalığın bulaşmasını önlemek için önerilen jurnal tutum ve davranışlardır.

grip

Gribin komplikasyonları nelerdir

Viral pnömoni (zatürre), bakteriyel pnömoni, kulak enfeksiyonları ve sinüzite yol açabilir. Yürek yetmezliği, astım ya da şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Gribin tedavisi nasıl olmalı

Tedavide kullanılabilen antiviral ilaçlar mevcuttur. Antivirallerin rahatsızlık başladıktan sonra birincil 48 saat içinde uygulanması durumunda daha etkili olduğu bilinmektedir. bu nedenle ayrıca hastalık süresinin kısalması hem de bulaştırıcılığın azalması için antiviral tedavinin olabildiğince erken başlanması önerilir. Oysa sıhhat merkezine geç başvuran kişilere de antiviral ilaçlar başlanmalıdır. Çare süresi 5 gündür. İnfluenza hastalığı olan biriyle yakın temasta bulunan kişiler için de hastalığın önlenmesi amacıyla anti-viral ilaçların verilmesi önerilir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak