Bilgi

Grip olduysanız mutlaka diş fırçanızı değiştirin

Havalar ayrıntılarıyla soğumaya, hastalıklar kapıyı çalmaya başladı. Grip görülme oranları da gün geçtikçe artıyor. Gripliyken ellerinizi sıkça istikrarsız sabun ile yıkamaya itina gösteriyorsunuz, peki ya diş fırçanızın hijyenine aynı önemi veriyor musunuz?

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Gripliyken diş macununu fırçaya değdirmeyin. Gripten daha sonra diş fırçanızı mutlaka değiştirin” diye uyardı.

Fırçanın üzerinde virüs birikir

Dr. Kökdemir, gripten sonradan neden diş fırçasının değiştirilmesi gerektiğini ise şu sözlerle açıkladı: “Grip geçiren hastalarda grip süresince kullanılan diş fırçası üstünde bu hastalığa sebep olan virüsler bolca birikir. Bakterilerden öbür olarak virüsler beden dışarıda da çok uzun süre canlılıklarını sürdürebilirler ve tekrar yerinde ortam bulduğunda hastalığa sebep olurlar. böylece grip olduğunuzda kullandığınız diş fırçasını hastalığı atlattıktan daha sonra yenisi ile başkalaştırmak; vücudunuzun nekahet döneminde bitmiş yoğun şekilde virüslere maruz kalmasını engelleyecektir. Keza grip olduğunuz sürece kullandığınız diş macununu fırçanın üzerine sıkarken tüpün ağzının fırçaya değdirilmemesi de doğru bir davranış olacaktır”

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak