Bilgi

Hamile kalamayan kadınların karnını büyüten bayan

Hamile kalamayan kadınların karnını büyüten bayan

Geleneksel şifacıların yaygın olduğu Afrika ülkesi Gine’de, kendine ‘şifacı’ adını veren bir kadın, onlarca kadını dolandırdı.

Nebati kürle hamilelik tedavisi

Başkent Konakri’de, gerçek adı N’na Fanta Camara olan kadın, çocuk isteyen oysa gebe kalamayan kadınları ‘tedavi’ adı aşağı dolandırmak ve sağlıklarını bozmaktan gözaltına alındı. Camara’nın sözde tedavisinde kadınlara sahte nebati kürler ve sahte ilaçlar vererek kadınların karınlarının şişerek gebe gibi görülmelerini sağlıyordu. Camara, bununla beraber kadınları doktora gitmemeleri konusunda uyarıyordu.

dolandırcı

Binlerce dolar kazandı

17-45 yaş aralarında 700 dek kadına ‘gebelik tedavisi’ uyguladığı iddia edilen Camara, hastalarından kişi başı 33 dolar aldı. Ortalama gelirin 48 dolar olduğu ülkede 33 lira oldukça yüksek bir meblağ demek. Gebe olduğuna inanan kadınlardan, Camara’ya tavuk ve kumaş gibi hediyeler ile teşekkür etmeleri de bekleniyor. Mağdur kadınlardan 47’sini tetkik eden hekim, Camara’nın yol açtığı sağlık sorunlarının uzun süreli olduğunu söylüyor.

dolandırıcı

Protesto edildi

Camara’nın tutulduğu polis merkezinin önünde 200 değin kadın, eylem yaparak ağır bir canice verilmesini istediklerini belirtti.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak