Bilgi

İleri yaşta kilolu kadınlar risk aşağı

İleri yaşta kilolu kadınlar risk aşağı

Yürüme güçlüğü, ayaklarda ve bacaklarda duyumsuzlaşma, sancı ve bazen zorlama kaybı gibi belirtiler nedeniyle teşhis esnasında başlıca fıtık ile karıştırılan gizli kanal hastalığında hastanın şikayetleriyle birlikte radyolojik muayene yaptırması önem taşıyor. Dar kanal hastasının zamanında tanı edilmesi gerektiğini belirten Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu konuyla ilgili manâlı açıklamalarda bulundu.

Rahatsızlık gürültüsüz ilerliyor

Dar kanal hastalığının boyun, bel ve sırtta edinmek üzere omurganın üç öbür uygun görülebileceğini bildiren Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, kuytu kanal hastalığı omurganın yaşlanması sonucu meydana geldiğinden genelde ileri yaşlarda görüldüğünü ve bilhassa kilo fazlası olan kadınlarda sık rastlandığına uyarı çekiyor. Belde görülen hastalığın belirtilerinin çoğunlukla bel fıtığı ile karıştırılabiliyor. Ayak ve ayaklarda anestezi, karıncalanma ve yanma duygusal,sızı ve kuvvetsizlik şikayetleri olan hastaların doktora başvurmaları gerekiyor.

Şikayeti olmayan dar kanal hastalarına ameliyat önermiyoruz

Sıcacık omurga kanalı rahatsızlığının, gürültüsüz bir şekilde ilerleyerek ileri yaşlarda kendini gösterdiğini ve teşhisin doğru olarak konması gerektiğini gösteren Prof. Dr. Kaptanoğlu; “Hastalarda bulgulara göre cerrahi veya cerrahi olmayan tedaviler uygulanır. Bu aşamayı şu şekilde özetleyebiliriz, hasta şikayetleri ardından doktora başvurur, muayene olur ve sonra radyolojik tetkikler yaptırılır. Eğer MR, tomografi ve röntgen sonuçları da klinik bulguları destekliyorsa hastaya bakımlı kanal teşhisi konur. Hastalığın geldiği aşamaya tarafından koruyucu tedavi veya operasyona karar verilir. Doğrusu kuytu kanal hastalarının eksik bir kısmının ameliyata ihtiyacı vardır. Eğer hastada günlük yaşam kalitesini düşürecek belirtiler ile sızı, ağrı, duyumsuzlaşma gibi şikayetler yahut ve hastalarımız uzun mesafeler yürüyebiliyorsa bu hastalarımıza ameliyat yapmıyoruz. Bu durumda hastayı genel olarak Fizik Tedavi ve Algoloji (Ağrı) klinikleri ile birlikte değerlendiriyoruz.” dedi.

Mikro cerrahi yönetimiyle ameliyat mümkün

Artan teknolojiyle birlikte kuytu kanal operasyonlarında ayrı teknikler uygulandığını dile getiren Prof. Dr. Kaptanoğlu:”Olağan cerrahide başlıca omurganın arkadaki kısmı çıkarılarak rahatlatılır. Ama bazı durumlarda omurganın kaymasını durdurmak için vidalar da kullanılabilir. Son yıllarda uyarı çeken bir usul olan Mikrocerrahi ile yaptığımız ameliyatlarda omurgayı genellikle ufak bir açıklıktan rahatlatıyoruz.Mikrocerrahi yönteminde minik bir deri kesiğiyle, tek taraftan içeriye girilerek omurga kanalı genişletilerek sinirler rahatlatılıyor. Bu yöntemle ameliyat ettiğimiz hastalar iyileşme sürecini genel olarak daha gizli atlatıyor. Ancak bu yöntem her kuytu kanal hastasına uygulanmıyor. Bunun için doktorun hastalığın durumuna kadar karar vermesi gerekiyor” dedi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak