Bilgi

İlişki ne vakit bitmeli

İlişki ne vakit bitmeli

Kesinlikle hiçbir ilişkiye bitecek diye başlanmaz. Niyet her zaman uzun soluklu ve hatta daimi, mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşamaktır. Hatta birlikte yaşamak, birlikte yaşlanmaktır hayal. Ama her ilişki bu hayale denk gelmez. Bazen kendiliğinden kırılır dökülüverir ilişki, hiç yaşanmamışçasına iz bırakmadan. Bazen birinin yüreğini kanatır, kapansa da her hatırlandığında sızlayacak bir yara bırakır. Ara Sıra de çoktan bitmesi gerektiği halde uzar da uzar süreç. Yaşanırken, bittiğinde vereceği acıdan fazlasına mülk olmasına karşın…

İşte asıl soru bu: “Bir ilişki ne süre bitmeli?” Sebep olduğu tüm mutsuzluğa karşın ilişki sürdürülmeli mi? Yangında ilk kurtarılacak şey, uğruna hayat feda edilecek şey bir kavram olarak “ilişki” mi?

ilişki ne ister

İlişki ne ister

Ilk Kez niçin ilişki yaşarız? Evet, yalnızlık Allah’a kasten. Evet, hepimizin iyi günde kötü günde yanında bir nefese ihtiyacı var. Evet, üremek içgüdüsel bir gereksinim. Sevildiğini hissetmeden insan tamamlanamaz, cinsellik temel bedensel gereksinim, evet… Oysa, bütün bu sebeplerin üstüne, gelip geçici buluşmalar yerine, uzun soluklu ilişkiler kurma ihtiyacı hissediyoruz. Çünkü mutlu olmak, sevmek ve sevilmek, paylaşmak, yardım elde etmek istiyoruz. Dolayısıyla bir ilişkiden beklentimiz de bu ihtiyaçlarımızı karşılaması, hayatımıza renk katması, bizi mutlu etmesi değil mi?

O zaman basit bir aritmetikle, bir süreçte bizi mutlu etmeyen, ruhsal ihtiyaçlarımızı karşılamayan bir ilişkinin, artık bitmesi gerektiğini bildirmek de hatalı olmaz. Bireyi yoran, üzen, hayatına önem getiren ilişki, mutlaka gözen geçirilmelidir; mümkünse düzeltmek, olmuyorsa bitirmek için. İnsanın kendisine yapabileceği en büyük kötülüktür, dayanmak. Hele ama ilişkinin içinde şiddet varsa, aşağılayan, benliği yaralayan davranışlar ya da sözler varsa… Evet, ilişki fedakarlık ister, lakin adı fiilen “ilişkiyse”, yani çift taraflı bir paylaşım ve uğraş varsa…

ilişkiye mazeretler

Mazeretler

İlişkisini tamamlama cesareti olmayan bireylerin mazeretleri genelde benzerdir;

– Bunca takvim emeğimi nasıl çöpe atarım?

– Ya yeni bir ilişki kuramazsam?

– Bu yaştan sonradan yeni bir ilişki, yeni bir şiddet geliyor.

– Sahiden o mükemmel biri, sadece değişmesi gerek.

– Tüm arkadaşlarım sırayla evlenirken, ben nasıl ayrılırım?

– Ben değişirsem ilişkimiz düzelir.

– Yalnız kalmaktan korkuyorum.

Mazeretler bitmez… Konu, öncelikle sizin kişisel mutluluğunuz. Kayda Değer olan gerçeklerle yüzleşmek ve hayata korkmadan adım atabilmek.

ilişki

Hikayesi olan sorular

“7 senedir beraberiz. Bunca yıllık emeğimi nasıl çöpe atarım?”

İlişkinizi bir yatırım olarak görmekten vazgeçmelisiniz. 7 senedir sadece emek vermediniz. Bu ilişkinin sizi mutlu eden zamanları da oldu oysa sürdürdünüz. Kazancınız geçmişte size iyi hissettiren zamanlar. Şimdi 7 yıl için bunu söyleyip, gerekli adımı atmadığınızda, ilerleyen zamanlarda ne eyvah ki daha büyük rakamlarla aynı cümleyi kuracaksınız.

Hasar ettiğiniz bir iş yerini, kaç sene açık tutmayı göze alırsınız?

ilişki arkadaşlığı

“Sevgilim mükemmel bir insan. Ama ben onun depresyonda olduğunu düşünüyorum. Çok artı alkol içiyor. Bence birlikte takıldığı ırk hatalı”

“İyi bir insan edinmek” bir ilişki için tatmin edici durum değil. Etrafınıza baktığınızda kaç tane fena insan tanıyorsunuz ancak? Ancak unutmayın ama “buhran” bir uzmanın yok sizin koyduğunuz bir tanıysa, yanılma ihtimaliniz çok yüksek. Bu koşul onun kişilik özelliği de olabilir. Her halükarda alkol, kumar vb bağımlılıklar çare gerektirir. Siz onun hastabakıcısı ya da bir uzman değilsiniz ve onu tedavi etmeniz muhtemel değil. Dahası sorun arkadaşlarında yok, kendisinde demektir. Insanlar kendisine yerinde arkadaşlar seçer.

aşk sorunları

“Gerçekte büyük sorunlarımız değil. Sadece doğum günlerimi, özel günlerimizi hatırlamasını, onaylamadığım arkadaşlarıyla görüşmemesini, üstelik daha doyumsuz ve işine düşkün olmasını bekliyorum ondan. Bu davranışlarını değiştirse ilişkimiz çok güzel olacak”

O, bu davranışlarını değiştirmeyecek ve ilişkin istediğin gibi olmayacak! Çünkü hayata görünüm açılarınız farklı. Ya onu olduğu gibi kabul edeceksiniz veya bu ilişkiden vazgeçeceksiniz. Kimse kimseyi değiştiremez ve bu değişimi istemeye hakkı olmamalı. Sizin istediğiniz kalıba girerse, bu sefer de o mutlu olmayacak. Siz başka bir ilişki ve diğer bir sevgili arıyorsunuz aslında. Bunu kabullenmek bu dek baskı olmamalı.

aşk üzüntü

“Fazla üzülüyorum; üzüntümle baş edemiyorum”

Kesinlikle üzüleceksiniz. Her şeyden önce hayal kırıklığı yaşadınız ve acı çekiyorsunuz. Lakin geçecek! Üzüntünüzle baş etmeye çalışmayın. Bir ilişkiyi bitirirken üzülmenizden daha doğal ne var! Üzülün, ağlayın, acınızı tüketin ve ayağa kalkın. Bu ilişkiyi size sevinç vermediği için bitirdiğinizi unutmayın.

Acilen ağlayan olabilirsiniz, fakat daha güzel günler gelecek.

Yeşim Varol Neşelendirici

Tavır Bilimleri Uzmanı

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak