Bilgi

İşitme kaybının sebebi orta kulak iltihapı olabilir

İşitme kaybının sebebi orta kulak iltihapı olabilir

Çocuğunuz seslendiğiniz halde size yanıt vermiyorsa veya televizyonun sesini fazla açıyorsa işitme azlığından şüphelenmek gerekiyor. Geniz eti ve orta kulak iltihapları, işitme kayıplarına yol açabiliyor. Uzmanlara göre, çocuğun yatarak biberonla beslenmesi, beslenme alerjileri, sigara dumanı ve geniz eti enfeksiyonları orta kulak iltihaplarına niçin oluyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden KBB Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, orta kulak iltihapları ve geniz eti sorunlarının çocuğun gelişimini etkilediğini ve yaşam kalitesini düşürdüğüne uyarı çekti.

Orta kulak iltihabının, orta kulak ve orta kulağa anatomik olarak bağlanan boşlukları döşeyen mukozanın enfeksiyonu olduğunu belirten Prof. Dr. Murat Topak, orta kulak iltihabında iyice hava ile batmış olması gereken orta kulakta iltihabi sıvının bulunduğunu açıklama etti.

kulak iltihapı

Orta kulak iltihabı sınıflandırılması

Orta kulak itihaplarının dört başlıkta sınıflandırıldığını belirten Dr. Topak, “Bunlardan ilki mirinjittir. Mirinjit orta kulak iltihabına yan ya da kimsesiz kulak zarı iltihabıdır. İkinci sırada yer alan akut orta kulak iltihabı, ani başlayan, ağrıyla karakterize kısa süreli orta kulak iltihabıdır. Effüzyonlu orta kulak iltihabı, ani ve şiddetli belirtiler olmadan sağlam kulak zarı peşinde sıvının (effüzyon) birikmesidir. Bu terim akıntılı ve iltihabi kökenli olmayan uzun süreli bir orta kulak problemini tanımlar. Kronik orta kulak iltihabı ise orta kulaktan kulak zarındaki bir perforason aracılığıyla gelen kronik bir sızıntı ile birlikte uzun süreli bir enfeksiyonu tanımlar” dedi.

Çocukların %85’i orta kulak iltihabı geçirir

Orta kulak iltihaplarının çocukluk yaş grubunun en sık görülen hastalıkları arasında yer aldığını ifade eden Dr. Topak, “Bütün çocukların %85’inin en az bir defa akut orta kulak iltihabı atağı geçirdiği göz önüne alınırsa hastalığın önemi anlaşılması mümkün” dedi.

kulak iltihapı

Östaki kanalı kısa ve yataydır

Çocuklarda akut orta kulak iltihabına daha fazla rastlanmasının birkaç nedeni olduğunu kaydeden Dr. Topak, “Bağışıklık sisteminin bütünüyle olgunlaşmasına değin bilhassa anaokulu, yuva ve ilkokuldaki çocuklar çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonuyla karşılaşır. Hem erişkinlere tarafından daha kısa ve yatay durumda olan östaki kanalından bu üst solunum yolu enfeksiyonları kolayca orta kulağa ilerleyebilir” dedi.

orta kulak iltihapı

Yatarak besin hastalığa yol açıyor

Dr. Topak, orta kulak iltihabının çocuklarda daha yaygın olarak görülmesinin diğer sebeplerini de şöyle sıraladı: “Bu temel mekanizmanın yanında çocukların yatar pozisyonda beslenmesi (yatarak biberon emen çocuklarda süt kolaylıkla orta kulağa geçebilmekte ve enfeksiyon gelişimine zemin hazırlayabilmektedir), besin alerjilerinin bulunması, dingin sigara içiciliği ve kronik geniz eti enfeksiyonları riski artıran ilave faktörlerdir.”

orta kulak iltihapı

Effüzyonlu orta kulak iltihabını, “orta kulakta, kulak zarı gerisinde akut enfeksiyon bulguları olmaksızın bir akıcı bulunması durumu” olarak tanımlayan Dr. Topak, “6 haftadan kısa süren efüzyonlar genel olarak akut orta kulak iltihabına bağlıdır, orta kulaktaki akıtma 3 aydan uzun vakit uygun kalırsa kronik akıtma olarak isimlendirilir. Kronik efüzyonlu orta kulak iltihabı bir çocukluk çağı hastalığıdır, yarık tat alma gibi anomaliler, Down sendromu, farengolarengeal reflü, östaki tüpünün anatomik pozisyonu ve sık üstteki solunum yolu enfeksiyonu gibi faktörler çocuklarda efüzyonlu orta kulak iltihabı riskini arttıran faktörlerdir. Mevsimlerle ilişkilidir, üst solunum yolu enfeksiyonu sıklığının arttığı bahar aylarında daha sık görülürken yaz aylarında sıklığı azalır” diye konuştu.

İşitme azlığı kayda değer bir belirti

Effüzyonlu orta kulak iltihabının silik belirtilerle seyreden bir hastalık olduğunu ve çocuğun keskin bir şikayeti olmadan tesadüf eseri de teşhis edilebildiğini ifade eden Dr. Topak, şunları söyledi: “Bilhassa sancı, alev ve kulak akıntısı gibi belirtilerinin olmaması ailenin dikkatinin kulağa yönelmesini önler. Minik çocuklarda ellerin kulağa sık sık götürülmesi tek belirti olabilmektedir. İşitme azlığının varlığı başlıca ayrım edilmez. Anne-babalar çocuğun çağrılara yanıt vermemesini genellikle ilgisizliğine, TV sesini pozitif açmasını merakına ve yakından seyretmesini mümkün bir görme kusuruna bağlar. Çocukların çoğunda teşhis öğretmenlerin uyarıları sonucunda ya da diğer rahatsızlıklar sebebiyle doktora götürüldüklerinde konur.”

orta kulak iltihapı

İyi tedavi edilmeyen kronik efüzyonların diğer kronik kulak hastalıklarının ortaya çıkmasında en kayda değer faktörlerden olduğunu vurgulayan Dr. Topak, “Akut orta kulak iltihabı sonrası ortaya meydana çıkan efüzyonların kronik efüzyonlu orta kulak iltihabı tanısı alması için minimum 3 ay süreyle peşine düşüp takip edilmeleri gerekir. öncelikle teşhis edilmiş ve daha önceden efüzyonun olup olmadığının bilinmediği hastalarda eğer bahar ve kış aylarında hasta görüldüyse medikal çare uygulanır. Yaz başlangıcında ise peşine düşüp takip daha uygundur. Medikal tedavide en sık kullanılan ilaçlar antibiyotiklerdir. Cerrahi çare kararı verilmesinden önce hastanın en az iki kere medikal çare almasında üstünlük vardır. Cerrahi tedavide ventilasyon tüpü uygulaması yapılır” diye konuştu.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak