Bilgi

Kalbinizi seviyorsanız bu kurallara uyun

Yürek-damar hastalıkları, erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da görülen en önemli ölüm nedenlerinden biri. ABD’de yapılan araştırmalara tarafından inme ve felç gibi sorunların da dahil olduğu yürek-damar hastalıkları, Amerikalı kadınların bir numaralı vefat nedeni. Johns Hopkins Medicine Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erin Michos, her yıl erkeklere oranla yılda çok daha pozitif kadının kalp-damar hastalıklarına tabi olarak hayatını kaybettiğini belirterek: “Ancak pek fazla kadın kalp damar hastalıklarının haberdar değil, ancak bu hastalıklar ‘erkek hastalığı’ değil” açıklamasında bulundu.

Damar tıkanıklığının en kayda değer nedeni damar sertliği

Kalp damar hastalıklarının çoğunlukla damar sertliğine bağlı olarak ortaya çıktığına değinen Anadolu Afiyet Merkezi’nin iş birliği içerisinde olduğu Johns Hopkins Medicine Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erin Michos: “Damar sertliğine ise yüksek kolesterol neden oluyor. Yağ, kolesterol, damar duvarı içinde ‘plak’ adı verilen yağ tabakalarının oluşmasına yol açıyor. Bu yağ tabakaları ise damar içinde birikerek damarların bayağı işleyişini bir vakit sonra bozuyor. Böylece damar daha sert oluyor, damar içinde darlıklar oluşuyor ve kan akımı bozuluyor. Damar tıkanıklığının dünyadaki en yaygın nedeni ateroskleroz, yani damar sertliğidir. Bu plaklar kırılıp, yapısı bozulmuş damarın içinde bir kan pıhtısının oluşmasına da yol açabilir. Kan pıhtısı ise kalp krizine veya inmeye neden olabilir. By-pass ameliyatları ile tıkalı bir damarın değiştirilmesi veya anjiyo girişimleri ile her yerde açılması olası. Fakat burada erken ve dürüst müdahale fazla kayda değer” açıklamasında bulundu. Kadınlarda yürek-damar hastalıklarının belirtileri erkeklerden biraz daha ayrı olabiliyor. Erkeklerde yürek krizinde çoğunlukla göğüs ağrısı olurken, kadınlarda solunum yetmezliği, mide bulantısı, kusma veya sırt ve çene ağrısı görülebiliyor. Hem baş dönmesi, sersemlik, fazla takâtsizlik, göğsün daha alçak ya da karnın üstteki kısmında sızı görülebiliyor. Ama yapılan araştırmalar, ani bir şekilde yürek-damar hastalıklarından hayatını kaybeden kadınların takriben yüzde 65’inin kriz öncesi hiçbir belirti yaşamadıklarını gösteriyor. Bu nedene kadınların uyumlu doktor kontrollerini ihmal etmemeleri ve yürek-damar hastalıkları açısından tehlike aşağı olup olmadıklarını öğrenmeleri fazla önemli.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erin Michos, kalp krizi riskini eksilmek için şu önerilerde bulundu:

– Sigara içmeyin, içiyorsanız bırakın.

– Beslenmenize dikkat edin. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Tam tahıllı, yüksek lifli gıdaları tercih edin. Haftada en düşük iki kez balık, özellikle de yağlı balık tüketin. Doymuş ve trans yağlardan uzaktan durun. Kolesterollü, tuz ve şekerli yiyecek tüketimini sınırlayın.

– Hareketli bir yaşam tarzı benimseyin, uyumlu egzersiz yapın. Günde 30 dakika tempolu yürüyüş bile tatmin edici.

– Kilonuzu denetleme aşağıda tutun. Fazla kilo almaktan kaçının.

– Tansiyonun, şeker ve kolesterol değerlerinizi teftiş aşağıda tutun.

– Hamileliğe ast diyabet veya yüksek tansiyon sorunu yaşadıysanız risk faktörlerini dikkate alın, ahenkli kontrolleri ihmal etmeyin.

– Ailenizde yürek-damar hastalıkları varsa, hekiminize nasıl önlem alabileceğiniz konusunda danışın.

Bilhassa hareketsiz kadınlar uyarı etmeli

Kalp krizi geçirme riskleri açısından yapılan incelemeler evde durağan hayat süren kadınların, çalışan kadınlara oranla daha artı tehlike taşıdığını gösteriyor. Yürek hastalıklarının bayan ile erkeği ayrı biçimde tehdit ettiğini anlatan Johns Hopkins Medicine ile iş birliği içerisinde olan Anadolu Sağlık Durumu Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Alev, “Yapılan araştırmalarda konut kadınlarının çalışanlara kadar daha tembel bir yaşam sürdükleri, daha pozitif kilo sorunu yaşadıkları, daha hipertansif oldukları, LDL ve trigliserid düzeylerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor. böylece, konut kadınlarının yürek krizi geçirme riski çalışan kadınlara kadar daha yüksek. Yıllardan Beri yürek hastalıkları erkek hastalığı olarak değerlendirildi. Erkeklerin daha artı kalp krizi geçirmesi ise iş hayatındaki strese bağlandı. Evde kalan eşin daha stresten uzak ve uyumlu bir hayat sürdüğü için daha eksik tehlike taşıdığı düşünülüyordu. Bu düşünceler halen devam ediyor. Türkiye’de ise toplam yürek hastalığının kadınlarda görülme sıklığı yüzde 7,3 iken erkeklerde ise yüzde 6,2. Kadınlarda bilhassa hipertansiyon ve romatizmal kalp hastalıkları daha fazla görülüyor. Koroner kalp hastalığının belirme oranı ise kadınlarda yüzde 3,5 erkeklerde yüzde 4,1 civarında. Koroner yürek hastalığı riski kadınlarda azıcık düşük olmasına rağmen süre içinde yükselme göstermiş durumda” dedi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak