Bilgi

Kalp ameliyatı sonrası yaşam nasıl olmalı

Kalp ameliyatı sonrası yaşam nasıl olmalı

Kalp ameliyatlarından daha sonra kendimizi iyi hissediyor oluşumuz, en ince ayrıntısına kadar iyileştiğimiz anlamına gelmiyor. Bu süreçte özellikle uyarı edilmesi gereken önemli noktalar var. Yürek cerrahisinde artan yeni teknikler ve tecrübe birleştiği vakit, ameliyat öncesi yaşamımıza dönmemiz daha kolay ve erken olabiliyor. Liv Hospital Yürek Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özkara, yürek ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

yürüyüş

Ev içinde yürüyüş hazımsızlığı giderir

sıkça, az az yemek yemek ve yemeklerden daha sonra uyumlu ev içi yürüyüşler dispepsi sorununu gideriyor. Şeker Hastalığı, böbrek, yüksek tansiyon gibi kronik hastalığınız yoksa istediğiniz her gıdayı abartıya kaçmadan yiyebilirsiniz. Bilhassa protein ve posalı yiyecekler kabızlığın önlenmesini sağlıyor. Kırmızı et haftada iki kez yenebilir. Mümkünse balığın çoğunlukla tüketilmesi öneriliyor. Sebze ağırlıklı beslenmeli ve katı yağdan uzakta durmalısınız. Bu alıcı beslenme alışkanlığının ömür boyu devam ettirilmesi yürek sağlığı açısından epeyce manâlı. Ameliyattan bir ay sonradan da, diyetisyen kontrolünde “kardiyak diyet” uygulamalısınız.

Hap konusunda hassas davranın

İlaçların, dürüst zamanda ve dozlarda alınması gerekiyor. Aç karnına veya tok karnına alınacak ilaçlar konusunda alıngan davranın. Hasta eğer koroner bypass ameliyatı geçirmişse kan sulandırıcı, kolesterol, ritim ve tansiyon düzenleyici tedavisi, huysuz bir durum olmadıkça ömür boyu devam etmeli. Kapak ameliyatı geçirmiş hastalardaysa, gereken kan sulandırıcı tedaviler ameliyatı gerçekleştiren doktor kadar ayrıntılı bir şekilde anlatılmalı ve kontroller dikkatsizlik edilmemeli.

kalp

Banyodan sonradan kurulanırken dikkat

Cinsel yaşama iki-üç haftadan daha sonra başlayabilirsiniz. Bu konuda taburcu olmadan önce doktorunuzdan data almalısınız. Her gün banyo yapabilirsiniz. Fakat oturarak ve ılık su ile yapılan banyo sonrası kurulanırken bere yerlerine temiz ve vücudun diğer bir yerine değmemiş havlular kullanmaya itina göstermelisiniz.

Yürüyüş mesafesi yavaş yavaş artırılmalı

Kemik takriben iki ayda iyileşiyor. Efor sırasında eğer verilmiş ise göğüs korsenizi takmalı ve mirasçı çoraplarınızı mutlaka giymelisiniz. Yürüyüş mesafenizi ağır ağır artırmalı ve havaların iyi olduğu günlerde mutlaka dışında yürüyüşler yapmalısınız. Ilk Olarak günde yaklaşık 10 dakika yürüyüş yeterli olur. Hasta kendi performansına göre birkaç gün aralarla yürüyüş mesafesini artırabilir ve bir ayın sonunda bir saat yürüyüş yapabilecek duruma gelebilir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak