Bilgi

Kayak kıyafeti seçiminin püf noktaları

Kayak kıyafeti seçiminin püf noktaları

Heyecanla beklenen kayak sezonu geldi, dağlar karla, kayak pistleri 7’den 70’e kayak tutkunları ile doldu taştı. Peki kayak kıyafeti ve aksesuarları seçiminde nelere uyarı edilmeli ?

Kayağın her yaş, bilhassa çocuklar için çok önemli bir spor olduğuna dikkat çeken Boyner Aktif Spor, Jeans ve Genç Giyim Grubu Genel Müdür Yardımcısı Bora Alyanak içten kayak kıyafeti ve aksesuarları seçmenin ipuçlarını paylaştı: “Yalnızca kayak sporu için değil doğada yapılan bütün aktivitelerde kullanılan kıyafetlerin dürüst seçimi çok önemlidir. Çoğunlukla herkesin aklına ilk olarak üşümemek için kat kat giyinmek, kendini soğuktan koruyacak kalın kıyafetler ve modaya yerinde ürünler gelir. Doğrusu, en önemli konuların başında elbette emniyet olmalı. Kask, gözlük, eldiven gibi ayrıca konfor artırıcı keza de koruyucu malzemelerin mutlaka kullanılmasını öneriyoruz. Bunun yanına kayak yaparken soğuktan olduğu dek sudan ve terden korunmak çok önemli”.

kayak

Su geçirmezlik ve rüzgar direnci fazla önemli

Kayak mont ve pantolonlarında sıcak tutmasının yanı sıra su geçirmezlik, rüzgar direnci, nefes alabilirlik ve hareket kabiliyeti gibi detaylara da uyarı edilmesi gerektiğinin altını çizen Alyanak: “Bu ürünlerde kullanılan kumaşlar özel bir kaplama tekniği ile su geçirmeye karşı dayanıklı ülkü getirilir. Su geçirmezlik değeri 1.000 mm ile 30.000 mm aralarında değişen değerler ile ölçülür ve ürünlerin üzerinde belirtilir. genelde kayılacak yere, seviyeye tarafından farklı ürünler tercih edilebilmekle beraber açılış seviyesindeki ürünler 3000 mm – 8000 mm seviyesinde bulunuyor. üstelik sanılanın tersine kayak kıyafetleri suyu belli başlı dikişlerinden alır. bu nedenle su sızdırmayı önleyici bantlar ile kapalı dikişleri olan ürünler tercih edilebilir. Bir diğer manâlı konuda nefes alabilir kumaşlar. Aktivite sırasında beden terler. Ter dışarı atılamazsa üşümeye sebep olur. Üründe terin dışarı atılmasını sağlayacak nefes alan kumaşlar, astar kullanılmış olması önemlidir. Hareket kabiliyetini sınırlamayacak tasarımlar olmasına da uyarı edilmeli. Ayrıca konfora yönelik ski pass’in gizli kullanabileceği paneller, kayak gözlüğü, telefon, kamera gibi aksesuarların taşınabileceği cepler de önemlidir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak