Bilgi

Kilo veremeyişinizin sebebi hormonlar olabilir

İştah ve metabolizma üstüne etkileri nedeni ile bir takım hormon hastalıklarında şişmanlama, vücutta yağ dağılımının değişmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Liv Hospital Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serpil Salman kilo vermeyi zorlaştıran hormonal sorunları anlattı.

İnsülin direnci

İnsülin kandaki şekerin hücresel içine geçişini sağlar. Bu mekanizmada bir sorun varsa, daha artı insülin salgılanarak kan şekeri ayarlanmaya çalışılır. Bu durumda insülinin yağ metabolizması ile ilgili görevleri abartılı bir şekilde yerine getirilir, karın bölgesinde yağlanma ve kilo artışı görülür. İnsülin direnci olan kişilerin açlığa tahammülü azalır, kolay kilo alıp baskı verirler.

Hipotiroidi (Tiroid hormon azlığı)

Tiroid hormon düzeyinin azalması kiloya eğilim yaratabilir. Çünkü hem metabolizma yavaşlar keza de vücutta su tutulur. Oysa hipotiroid belirgin şişmanlığın başlıca sebebi yok, mevcut sorunu artıran bir faktör olarak karşımıza çıkar. Fazla miktarda tiroid hormonu kullanarak kilo vermeye hedeflemek kalp ritminde uyumsuzluk, kemik erimesi gibi epeyce önemli sorunlara yol açabilir, tercih edilmemelidir.

Menopoz

Gövde yağ dağılımında cinsiyet hormonları da önemlidir. Kadınlarda menopozla birlikte östrojen azalır, bu şart vücuttaki yağın karın bölgesinde yerleşmesine niçin olur.

Cushing sendromu

Kortizol hormonunun fazla salındığı bir bitkiler nedeni ile oluşan, karın bölgesinde yağlanma, kol ve bacaklarda incelme gibi çoğu belirtinin olduğu nadir bir şişmanlık nedenidir.

Kortizol

Hap olarak bahşedilen kortizon da vücutta kortizole dönüşerek benzer etki yapabilir. Kortizol vücutta stresle salınan bir hormondur, ama stresin kilo artışına niçin olabileceği anlaşmazlığa neden olan bir konudur.

Yükselme hormonu

Gövde yağ oranı ve yağ dağılımını belirleyen hormondur. Şişmanlarda çoğalma hormonu nispeten düşüktür ama hastalık derecesinde eksikliği yahut çoğaltma hormonu tedavi olarak önerilmemelidir.

Ilk adım sağlıklı beslemek

Ayrı hormon hastalıklarında beslenmede nelere itina gösterilmesi gerektiğini Uzm. Dyt. Yıldız anlattı:

İnsülin direnci

Basit şeker (akarsu şekeri) içeren bütün gıdalar, hazır meyve suyu, tamamlanmış yiyecekler, beyaz unla yapılan hamur işleri, hazırlanmış gıdalar tüketilmemeli. Tereyağı yerine zeytinyağı, kızartma yerine haşlanmış sebze seçim edilmelidir.

Hipotiroid

Ilaç tedavisinin yanı sıra bol su ve lif tüketimiyle metabolizmanızı daha çok çalıştırabilir, daha artı enerji harcanmasını sağlayabilirsiniz. Ara öğünlerde tüketilen proteinli besinler (yoğurt, ayran, süt) metabolizmayı hızlandırır.

Kortizol hormonunun pozitif salgılanması

Kortizol hormonlarının fazla salgılanması durumunda tuz ve şeker kısıtlanmalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, somon, yoğurt, muz, mantar gibi potasyumdan varlıklı besinler tüketilmelidir.

Cinsiyet hormonları

Diyetteki doymuş yağlar azaltılmalıdır. Dinç doymamış yağlar taşıyan fındık, badem, ceviz tüketimi sağlanmalıdır. Sebze, meyve ve bütün tahıllar gibi lifli besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Içki tüketimi azaltılmalıdır.

Artış hormonu fazlalığı

Öğün atlanmamalıdır. Süt içme alışkanlığı edinilmelidir. Kalsiyum yönünden zengin süt, peynir, yoğurt tüketimine itina gösterilmelidir. bol miktarda sebze-meyve ile günde minimum 8-10 bardak akışkan tüketilmelidir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak