Bilgi

KOAH’a neden olan 6 tehlike faktörü

Toplumda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH görülüyor. Yapılan incelemeler hastalığın sigara içenlerde ve ileri yaşlarda arttığını gösteriyor. Rahatsızlık; gelişmekte olan ülkelerde erkekleri, gelişmiş ülkelerde ise her iki cinsiyeti de eşdeğer oranda hatta kadınları daha pozitif etkiliyor. Çünkü yapılan çalışmalar, kadınların tütün dumanına daha aklıselim olduğu ve erkeklerle eşit miktarda sigara içmelerine rağmen daha şiddetli rahatsızlık geliştiği gösteriyor. Memorial Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Necla Songür hastalık ve korunma yöntemleri hakkında data verdi.

40 yaş üstü yetişkinlerde görülüyor

KOAH yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH’ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde %15‐20’dir. KOAH teşhisi alanların büyük çoğunluğu sigara içen ya da fazla uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişilerdir. Hastalık sinsi ilerlediği için ve sigara bağımlıları öksürük, balgam çıkarma gibi şikayetleri önemsemediklerinden rahatsızlık teşhisi konulduğunda, hastalar akciğer kapasitelerinin manâlı kısmını kaybetmiş olmaktadır.

KOAH’a neden olan faktörler

– Organik ve inorganik tozlar

– Kimyasal maddeler ve buharları taşıyan maddelere maruz kalmak

– Maden ve metal işçiliği, ulaşım sektörü ve odun/kağıt üretiminde amaçlamak, çimento, tahıl ve tekstil işçiliği gibi meslekler nedeniyle toz, duman ve zararlı gazlara maruz kalmak.

– Açık ateşte veya iyi çalışmayan sobalarda yakılan odun, tezek, bitki kökleri ve kömür

– İyi havalanmayan evlerde ısınma ya da yemek yemek pişirme amacıyla kullanılan biyomas yakıtların yol açtığı iç ortam hava kirliliği

– Dış etraf havasının kirliliği ve düşük sosyoekonomik koşul

Erken belirtiler önemsenmeli

KOAH’ın en kayda değer belirtileri öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. Öksürük ve balgam sonuç önceleri sadece sabah görülür. Balgam çok az miktarda çıkar. Hastalar çoğunlukla bu şikayetleri önemsemezler ve sigara içmenin doğal bir sonucu olarak kabul ederler. Sahiden, şiddetli olmayan öksürük ile birlikte eksik miktarda balgam dahil etmemek KOAH’ın erken habercisi olabilir. Eğer sigara içmeye devam edilirse ve rahatsızlık ilerlerse öksürük şiddetlenir ve balgam miktarı gitgide artar. Hastalar günün her saatinde balgam çıkarmaya başlar. Ara Sıra boğulacak dek güçlü olarak öksürükler oluşabilir.

40 yaş üstü sigara içen cümbür cemaat solunum testi yaptırmalı

KOAH hastalığının belli teşhisinde solunum testi yapılır. Bu fazla basit uygulanan bir testtir. KOAH erken teşhisi için sigara içen ve 40 yaşını aşmış herkes yılda bir kere solunum testi yaptırmalıdır. Solunum testi ile keza KOAH teşhisi konur ayrıca de hastalığın şiddeti belirlenir. Akciğer filmi, kan oksijen seviyesi ölçümü ve bir takım kan ve alıştırma testleri diğer tezgâhtar tetkiklerdir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak