Bilgi

Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor

Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor

Yürek hastalıkları bayan ve erkeklerde ölüm nedeni sıralamasında ilk olarak yer almaktadır. En yaygın yürek rahatsızlıkları yürek krizi ve kalp yetmezliğidir. Artmış kan yağları seviyesi kalp hastalıklarının asıl nedenlerindendir. Çözünebilir lif taşıyan yiyecek alımıyla bu riskleri azaltabilirsiniz. Nutrition İstanbul Diyetisyeni Merve Doyranlı, lif alımının yürek ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu ve kötü kolesterolü düşürdüğünü anlattı.

Dyt. Doyranlı “Perhiz lifi; kilo yönetimi, dinç sindirim sistemi fonksiyonları ve doygunluk gibi birçok konuda bize muavin olmaktadır. Lifin sadece sindirim hareketlerine muavin olmasının yanı sıra birçok faydası vardır. Yapılan büyük çalışmalar lif tüketiminin; kardiyovasküler hastalıklar, inflamasyon ve osteoporozu da taşıyan birçok sağlık problemine de yardımsever olduğunu göstermektedir. Günde 5-10 gram çözünür lif tüketimi LDL kolesterol seviyesini az kalsın %5 oranında azaltmaktadır. Düşük batmış yağlı ve az kolesterollü diyete ek olarak, günde 10-25 gram değin çözünür lif tüketimi, kan kolesterol seviyelerinin iyileşmesine asistan olmaktadır,” diyen Dyt. Doyranlı liften varlıklı gıdaları sıraladı.

kolesterol

İşte lif bakımından zengin 5 besin

Diyet lifinin sağlığı destekleyici ve hastalıklardan koruyucu özellikleri keskin şekilde görülmektedir. Oysa bu faydalarının sadece liften yok bu lifli gıdaların içerdiği besinler ve fitokimyasalların kombinasyonunun da fazla yönde etkilediği düşülmektedir. Tam tahıllar, kuru baklagiller, meyveler ve sebzeleri taşıyan liften varlıklı bir diyetin, afiyet için iyi olduğu gerçeği konusunda sağlık durumu uzmanları hemfikirdir.

Baklagiller: Çözünür lif açısından az daha bir yıldızdır. 1 porsiyon siyah fasulye 4.8 gram çözünür lif içermektedir.

Yulaf: Kaliteli ve tok tutan bir kahvaltı yerine getirmek istiyorsanız yulaf ezmesi sizin için vazgeçilmez olacaktır.

Frenk Lahanası: Lif için mükemmel kaynaklardır. Özellikle 1 porsiyon frenk lahanası 4 gram lif içeriğine sahiptir. Yüksek lif içeriği bakımından 3.6 gram ile tatlı patates, 3.4 gram ile kuşkonmaz listeyi peşine düşüp takip etmektedir.

Portakal: Meyveler lif almanın en lezzetli yoludur. Küçük yükseklik bir portakal 2 gram lif içermektedir. Kabuklarıyla yenen kayısı da 1.8 gram dek lif içerir. Elma ve armut da liften zengin diğer meyvelerdir.

Keten tohumu:1 yemek yemek kaşığı keten tohumu 1.1 gram kadar lif içerir. Keten tohumunu yoğurt ya da kahvaltılık yulafa ekleyebilirsiniz.

“Perhiz lifinin sağlığı destekleyici ve hastalıklardan koruyucu özellikleri keskin şekilde görülmektedir. Ama bu faydalarının sadece liften değil bu lifli gıdaların içerdiği besinler ve fitokimyasalların kombinasyonunun da pozitif yönde etkilemektedir.” diyen Dyt. Doyranlı; tam tahıllar, kuru baklagiller, meyveler ve sebzeleri içeren liften varlıklı bir diyetin, sağlık için iyi olduğu gerçeği konusunda sağlık durumu uzmanları hemfikirdir,” dedi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak