Bilgi

Obezite riski erginlik çağına kadar indi

Obezite riski erginlik çağına kadar indi

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, yapılan araştırmalarda çocukların, anne ve babalarından gördükleri yeme alışkanlıklarını sürdürdüklerini söyledi. Obez çocukların daha seri yediğini, daha büyük lokmalar ısırdığını, her lokmayı daha eksik çiğnediğini ve yemeğin sonuna dürüst yeme hızının azalmadığının gözlendiğini belirtti ve şöyle konuştu: “Obez bireylerin olduğu ailelerde obezite %60-70 oranında kalıtsal olarak görülebiliyor. Keza anne adaylarının doğum öncesi ve doğumdaki kilosu, hamilelikte alınan kilo miktarı, doğum sayısı, anne adayında insülin direnci, bebeğin doğum ağırlığı ve doğum sonrası bebek gelişimi bunların tümü çocuğun ilerideki obezite riskini belirliyor. Birincil 6 ay mümkün olduğunca sadece anne sütü alan ve 2 yaşına değin ek gıdalar ve anne sütü ile beslenen bebeklerde obezite riski azalıyor. Ilave gıdalara başlayan bebeklerin ise daha eksik yağlı yiyecekler ve daha fazla sebze tüketmesinin sağlanması gerekiyor.”

obezite

Çocuğunuzu yemekle ödüllendirmeyin

Çocuklarda gıda yoluyla ödüllendirmelerden kaçınmak gerektiğini belirten Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, “…odanı toplarsan, ödevini yaparsan istediğini yiyebilirsin” gibi cümlelerin çocuklarda; yemek yemek ile ödül aralarında psikolojik bir bono kurmasına sebep olduğunu söyledi. Bu durumun ilerleyen yaşlarda yeme bozukluklarına zemin hazırladığına değindi. Bunların yanı sıra yüksek kalorili gıdaların yasaklanmasının çocuklarda, tokluk sinyali algısını azalttığını gösteren çalışmalarında bulunduğunu söyledi ve şöyle konuştu: “Açıklanmış gıdaların yasaklandığı çocuklar, o gıdaları tüketirken tabiri caizse doymak bilmiyorlar. Bilhassa kız çocukları yemek konusunda yasaklandıklarında abur cubura daha artı yöneldikleri gözlenmiş. Çocuklarda meyve ve sebze tüketimini artırmanın en etkin yolu evde ebeveynlerin kendilerinin dengeli beslenerek çocuklara örnek olmalarıdır. Çocuklarımıza verdiğimiz yüksek kalorili ve ağız tadı tadı varlıklı olan gıdalar yerine aynı damak tadında olan ve kalorisi daha az olan gıdaları tercih ederek olumlu bir değişime başlayabiliriz.”

kilo

“Obezite cerrahisi yaşı, ergenlik çağına değin geriledi”

Aşırı şişmanlık ve obezitenin çocuklarda metabolik hastalıklara neden olduğunu gösteren Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, yürek hastalıkları (özellikle yüksek tansiyon), şeker direnci ve Tip 2, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, uyku apnesi, polikistik over hastalığı,
depresyon gibi birçok hastalığın sebebi olduğunu söyledi. Obezitenin gitgide yaygınlaşması ile birlikte tüp mide ameliyatları gibi obezite cerrahisi daha genç yaş gruplarında uygulanmaya başladığını sözlerine ekledi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak