Bilgi

Okuldaki bulaşıcı hastalıklara karşısında dikkat

Okuldaki bulaşıcı hastalıklara karşısında dikkat

Çocuklar anaokulu veya okula başlayana değin evde fazla daha hijyenik ortamlarda bulundukları için böylece hastalanmazlar. Mektep ve kreşlerin açılması ile birlikte şart aksine döner. Okulda görülen rahatsızlıkların başında soğuk algınlığına niçin olan gribal enfeksiyonların geldiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Gönen, “Okullarda sık rastlanan bulaşıcı hastalıklar, hepatitler, döküntülü hastalıklar ve parazit enfeksiyonları olarak karşımıza çıkıyor. Bu hastalıkların bazıları aşının bütün olarak uygulanması ile önlenebiliyor. Bir Takım hastalıklarından korunmak için ise hijyen şartlarına uyarı edilmesi gerekir” dedi.

el yıkamak

Öğrenciler el temizliğine dikkat etmeli

Okulda en sık görülen gribal enfeksiyonlar sadece solunum ve hava aracılığıyla değil, elle de bulaşabilir. Bu yüzden el temizliğine dikkatli olmak büyük ağırlık taşıyor. Bunun yanına çocuklarda, tuvalet ve el temizliğine yeterince dikkat edilmediği durumlarda bağırsak parazitleri de görülebiliyor. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, ara sıra karın ağrısı, kilo alamama gibi belirtiler görülebilir. Koruyucu önlemlerin başında tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması kazanç. başkaca çocukların hijyenik koşullarda eğitim ortamlarının düzenlemesi, hijyen kurallarını alışkanlığa dönüştürecek eğitim programlarının verilmesi önemlidir.

okul

Hasta çocuğu okula göndermeyin

Bulaşıcı rahatsızlık tanısı konulan çocuklar doktorun önerdiği süre her tarafında okula gönderilmemelidir. Ayrıca çocuğunuzda herhangi bir hastalık ortaya çıktığında, okul yetkilileri bu durumdan farkında edilmelidir. Hastaya yakın diğer çocuklar takibe alınarak hastalığın yayılmasını engelleyecek tedbirler alınabilir. Ara Sıra ailelerin kreşe ve okula yollamak dıştan başka seçeneği olmaması sebebiyle çocukları okula gönderilebiliyor. Çoğunlukla çocukların kreşe veya okula başlamasıyla meslek hayatına daha etkin dönen anne ve babalar çocuğunu göndermeme durumu aleyhinde ikinci bir B planına mutlaka tedbirli olmalılar. Okul yönetimlerince de hasta olan öğrencilerin sağlam arkadaşlarının yanında eğitim görmesini engelleyecek tedbirler alınmalıdır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak