Bilgi

Omuz ağrılarını hafife almayın

Omuz ağrılarını hafife almayın

Geçmeyen omuz ağrıları ülkemizin yanı sıra dünyada da pek çok kişinin muzdarip olduğu manâlı bir sorun. Günümüzde her 4 çalışandan birinde görülen omuz ağrıları, kişinin günlük hayatını zorlaştırıyor, hayat kalitesini düşürüyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Arel Gereli, çalışırken omuz bölgesindeki yanlış duruşların uzun dönemde kaslarda yırtığa niçin olabildiğini belirterek “Bu iki sorun arasındaki ilişki bütün dünyada daha yeni anlaşılmakta. Bilgisayar başında çalışan insan sayısı arttıkça bir zamanlar aslında 50 yaş üstünde gördüğümüz omuz bölgesi adale yırtıklarını bundan böyle 30-40 yaş aralığında görmeye başladık” diyor. Dr. Gereli, omuzlarımızda çok da meçhul bu kuytu sorunu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

omuz ağrısı

Ağrının nedeni duruş bozukluğu

Özellikle uzun saatler masa başı çalışanlarda veya uzun süre bilgisayar karşısında zaman geçirenlerde sık rastlanan omuz ağrıları, kısa bir vakit öncesine kadar çoğunlukla ‘fibromiyalji’ ya da ‘miyofasyal ağrı’ gibi teşhislerle tedaviye edilmeye çalışılıyordu. Ancak, yaşam kalitesini oldukça düşüren bu inatçı ağrıların yeni bir nedeni son dönemde uyarı çekmeye başladı. Bu şikayetin temelinde ise duruş bozukluğu yatıyor. Masa başı çalışanlarda omuzlarda sinir sıkışması görülebildiğini gösteren Dr. Gereli “Uzun zaman öne eğik durulduğunda veya kol ileriye dürüst uzatılarak çalışıldığında kürek kemiği öne içten daha pozitif açılanır. Bu durum da kürek kemiğini çevreleyen bazı kasların çok bazılarının ise az çalışmasına niçin olur. Sağlıklı bir omuz hareketi için bu kasların düzenli çalışması esastır. Uyum bozulduğunda omuz eklemi biyomekaniği negatif etkilenir ve çevreleyen kaslarda ağrıya niçin olur” diyor.

Kürek kemiğinin uzun saatler boyu eğik konumda kalmasının, bu kemiğe yakın komşuluk belirten sinirlerde de sürekli gerilmeye ve omuz peşinde kronik ağrıya neden olabildiğini vurgulayan Dr. Gereli “Üstelik bu şart omuza hareket veren kaslarda uzun dönemde yırtığa yol açabilmektedir” uyarısında bulunuyor.

omuz ağrısı

Dünyada yeni görünen o ki bir etken

Omuz çevresi kaslarının ahenksiz çalışması ve eşlik eden asap sıkışmaları omuza hareket veren kaslarda uzun dönemde yırtığa neden olabilirken, bu iki sorun arasındaki ilişkinin dünyada demin yeni yeni anlaşılmaya başladığını gösteren Dr. Gereli, bilgisayar başında çalışan insan sayısı arttıkça önceden genelde 50 yaş üstünde gördükleri omuz bölgesi adale yırtıklarını bundan böyle 30-40 yaş aralığında görmeye başladıklarını söylüyor. Dr. Gereli “Bu konu ile ilgili keza epidemiyolojik hem de denek araştırmalar sürüyor . Biz de Acıbadem Üniversitesi’nde konuyla ilgili bir deneysel çalışma yürütüyoruz . Sonuçlarını yakın dönemde paylaşacağız” diyor.

omuz ağrısı

Dik durmayı aklınızdan çıkarmayın

Dr. Gereli, önlemler aralarında bilhassa duruşa uyarı etmenin başı çektiğini belirterek, omuzları geriye doğru alarak tepede olan durmanın önemini o kadar çok kişinin bilmesine karşın günlük meslek yoğunluğu ve stresi arasında buna özen gösterilmediğini, masa başında omuz ağrılarını artıracak şekilde durulabildiğini söylüyor.

Dr. Gereli “Bilhassa uzun süre öne eğik çalışan insanların ayrıca kendilerini hem de kürek kemiklerini daha dik konumda tutacak çevre düzenlemelerini yapmaları koşul. Dışarıdan yapılan askı bandaj gibi uygulamalar tepede olan durmayı sağlamıyor aksine kendi kaslarımızı tembelleştiriyor. böylece kendi kendimize dik durmaya çalışmalı, düşey durmayı seçim etmeliyiz. Başlangıçta şiddet olsa da, ilerleyen zamanda olması gerekene dönüldüğü için ağrılar azalacaktır. Yanı sıra uzun zaman aynı pozisyonda kalmamalı muhtemel oldukça pozisyon değiştirmeliyiz. Çünkü dingin kalmak, hareket etmekten daha zordur” diyor.

omuz ağrısı

Geçmeyen sızı varsa…

Geçmeyen ağrı durumunda, sinir çevresine yapılan enjeksiyonlar ile ayrıca sancı kontrolü hem de teşhisin doğrulanması olası. Dirençli vakalarda omuz içinden kapalı yöntemle sıkışan siniri rahatlatabildiklerini belirten Dr. Gereli, omuz kaslarında yırtık varsa benzer seansta tamiri de gerçekleştirerek çare ettiklerini söylüyor. Günümüzde her dört çalışandan birinde görülen omuz ağrısı şikayetlerinin, çare edilmediğinde orta ve ileri dönemde omuzda adale yırtığı gibi sorunlara niçin olabildiğini vurgulayan Dr. Gereli “Uzun saatler öne eğilerek çalışmaktan kaçınmalı ve omuzları geriye alarak dik duracak şekilde çevremizi düzenlemeliyiz. Bu durumun kas yırtığına ilerlememesi için omuzları zorlayan hareketlerden kaçınmalı, bilhassa gece sürekli omuz ağrısında mutlaka ileri muayene yaptırmalıyız” mesajı veriyor.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak