Bilgi

Oyunseverleri gelecekte bekleyen 5 gelişme

Peşinden milyonlarca insanı sürükleyen oyun sektörü her geçen gün yeni bir gelişmeye tanık oluyor. Teknolojik gelişmelerin etkilerini dosdoğru benimseyen oyun dünyasının, gelecekte karşılaşacağı beş yeniliği aktaran incehesap.com’un Kurucu Ortağı Nurettin Erzen’e göre, savaş oyunlarının bütün çarpıcı atmosferini salonumuzda yaşayacağımız günler hiç de uzaktan değil.

Gün geçtikçe değişen ve buna paralel olarak artan teknolojik dünya, pek fazla sektörde olduğu gibi oyun sektörünün üstünde de derin etkiler bırakıyor. Günümüzde onlarca milyar dolarlık bütçeyle en hızlı başkalaşım gösteren ve dev bir endüstri halini alan oyun sektörünün en kuvvetli elemanlarından olan oyun konsolları, açıklanmış periyotlarda yeni cins sürümleriyle karşımıza çıkıyor. 1960’lardan bugüne kadar uzanan bu kararlılık, büyük boyuttaki konsolların ağır ağır tarihin tozlu sayfalarına karışmaya başlamasıyla fazla daha büyük gelişmelere şahit olarak sürecek gibi görünüyor. Erzen, oyun dünyasının gelecekte nasıl bir yüze sahip olacağını ise tüm oyun bileşenleri üzerinden aktarıyor.

1 – Konsollar ivme kazanıyor

Yakın bir gelecekte oyun oynamak için özelleşen konsolların cebimizde, çantamızda, evimizde hatta toplu taşımada güçlü bir yer edineceği kesin. Gaming sektörü de küçük konsol hamleleriyle bu sinyalleri vermeye başladı. Geleceğin konsollarının bizi oyunun içine dahil eden 3-D başlıklar gibi parçalar barındıracağına ve zahmetsizce taşınabilir olacağına tereddüd değil. Bir süre sonradan nerede istenirse orada oyun oynanabilecek.

2 – Joystick’lerden 3D başlıklara dürüst

Bu sene oyun sektörünü en içten etkileyen gelişmelerden biri de sanal realite sunan başlık ve gözlüklerin yeni tür oyun konsollarına düzenli olmaya başlamasıydı. Bu koşul oyun yapımcılarının da deneyimi arttıran oyunlara yönelmesine sebep oldu. Somut hareketleri oyuna aktarabilen konsolların her yıl daha da güçleneceğinden ve üç boyutlu başlıklarla kullanıldığında gerçek şehvetli yaratan oyunlara şahit olunacağından ise eminim.

3 – Kasetten PSN’ye uzanan gezi

Konsollar ile ilgili gelecekte kesin olarak gerçekleşecek bir öteki gelişme ise, oyunların bundan böyle bedenen satın alma döneminin biteceği. Pek çok üretici, hali hazırda DVD gibi maddi öğeler yerine PSN gibi online marketlere yöneldiğinden çok yakında bütün oyunları online marketlerden satın alıyor olacağız. Bir diğer seçenek ise oyunların kullanıcılar aralarında kiralanması ya da kullanıcılar arası satışı olacak gibi görünüyor. Şimdilik her oyunda yer alan “key” ile satın alınan oyun tek bir kullanıcının oynamasına izin verirken ileride bunun ikinci el satışı veya kiralanması laf konusu olacak.

4- Farklı bir boyut

VR şüphesiz son yılların en çok ses getiren projelerinden biri. Şimdilik emekleme seviyesinde olan bu teknoloji önümüzdeki dönemlerde daha gerçekçi bir hal alacak. Bu teknoloji, AI yani yapay zeka kavramıyla birleştiğinde ortaya hayal bile kurmakta zorlandığımız oyun teknolojisini beraberinde getirecek.

5- Sosyalleşmenin yeni adı “gaming”

Günümüzde yaklaşık olarak bütün alanların deneyimlediği sosyallik kavramı oyun sektöründe de mevcut. İnternet daha alçak yapılarının gelişmesi, her yerden yüksek süratli bağlantı sağlanabilmesi oyunların da çoklu oyunculu oyunlara dönüşmesini sağlıyor. Sosyalleşmek bundan böyle dışarda arkadaşlarınızla gezmenin yanına sanal ortamda etkinlikler oluşturmayı da kapsıyor. Bilhassa konsol için üretilen çoklu oyuncu ile oynanan oyunlar insanların sosyalleşmesini hızlandırarak kısa süre içerisinde popüler ayla geldiğinden geleceğin konsolları buna kadar özelleşecek ve her yerden internete bağlanabilir olacak.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak