Bilgi

Parmak emme alışkanlığının zararları

Parmak emme alışkanlığının zararları

Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Ortodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Merve Nur Eğlenen, ”Parmak emme alışkanlığı uzun süre devam ettiğinde açık kapanış dediğimiz, üst ön dişlerin daha alçak ön dişleri yeterince örtmediği şart ortaya çıkmaktadır. Üstteki ön dişler daha önde, alt çene ise normalden daha geride konumlanır. Üstteki çenede daralma ve buna alt olarak dişlerde çapraşıklıklar meydana kazanç. Hem, parmakta da şekil bozuklukları görülür” dedi.

parmak emme

Parmak emme tedavisi

Yrd. Doç. Dr. Eğlenen, ”Eğer karmakarışık dişlenme döneminde, yani daimi ve süt dişlerinin ağızda beraber bulunduğu dönemde, bu alışkanlık terk edilirse, ortaya meydana çıkan bozukluklar kendiliğinden düzelebilir. Somurtkan durumda, daimi hale gelir ve düzelme fakat ortodontik tedavi ile sağlanabilir. Hatta erken dönemde tedavi uygulanmazsa, çene ilişkilerinin düzeltilmesi için erişkin yaşta cerrahi işlem dahi gerekebilir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Eğlenen, parmak emen çocuklara karşısında nasıl bir yol izlenilmesi gerektiği konusunda da veri verdi: “Parmak emen çocukların erken dönemde bir ortodonti uzmanına görünmeleri ve bu alışkanlığın bir lahza önce bıraktırılması gereklidir. Ortodonti uzmanı kadar yapılan sabit ya da hareketli ağız içi aygıtlarla alışkanlığın önüne geçilir ve tedavi sağlanır, ama şehvetli ihtiyaçlar da parmak emme gibi alışkanlıklara neden olabildiği için, aynı zamanda bir psikolog ya da pedagog desteği elde etmek da uygun olabilir. Alışkanlıklara emrindeki çene bozukluklarında en kayda değer nokta, sorunun erken tanı ve tedavisidir. Huysuz takdirde, daha ileri yaşlarda, daha uzun süren, ve daha maliyetli tedavilere gereksinim duyulacaktır.”

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak