Bilgi

Rahat ve yüksek belirli pantolon reflüyü tetikliyor

Rahat ve yüksek belirli pantolon reflüyü tetikliyor

Yemek Yemek borusu, diyafram ve mideye ait adale yapılarının o bölümü yeterince kapatamaması ve bunun sonucunda mide içeriğinin yemek yemek borusuna kaçması olarak tanımlanan reflü çoğu kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Reflünün görülme sıklığı bayan ve erkeklerde aynı olurken hastalığa bağlı komplikasyonlar erkekleri daha fazla etkiliyor. Sanılanın aksine gerginlik ile reflü arasında ilk elden bir ilişkinin bulunmadığını söyleyen Anadolu Afiyet Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel, “Oysa gerginlik mide asit salınımı ve kan dolaşımı üzerindeki olumsuz etkileri şiddetlendirebilir” dedi. Hayat tarzının reflü hastalığında büyük etkisi olduğunu anlatan Prof. Dr. Özel, “Sigara kullanıyorsanız, yağlı ve aşırı besleniyorsanız, fazla kilonuz varsa reflü hastalığına yakalanma riskiniz gerekli olur” biçiminde konuştu.

yüksel bel pantolon

Dar ve yüksek belli giyim tarzından uzaklaşın

Hayat tarzında yapılacak değişikliklerin reflü ataklarının sıklığını, şiddetini etkileyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Özel, “Sıkı giysilerden uzak durmak ve korse, sıkı kemer, sıcacık pantolon, kuytu etek giymek yerine vücudu sarmayan, sıkmayan giysiler tercih etmek reflü has­talarına harika derecede belirti kontrolü sağlar” dedi. Prof. Dr. Özel, reflü hastalığı olanlara veya reflü semptomu olduğunu düşünenlere doktora bile gitmeden önce giyim tarzlarını değiştirmelerini önerdi.

reflü

Uyurken 20 cm kuralı hayatı kolaylaştırır

Daha hafif giyinmek, uyku sırasında karyolanın başu­cunu biraz güçlendirmek, öğünleri küçültmek, alıştırma gerçekleştirmek gibi basit değişikliklerin rahatsızlık kontrolünü sağlayacağını anlatan Prof. Dr. Özel, “Hem domates suyu, greyfurt suyu, sodalı içecekler, kafein içeren içecekler reflüye niçin olabilir” dedi. Uyku sırasında vücudun pozisyonunu değiştirmenin gece yaşanan reflü ataklarını rahatlatacağını söyleyen Prof. Dr. Özel, “Reflüye engel olabilecek bir yatış pozisyonu için yapılması gereken asıl değişim, karyolanızın başucu kısmını 20 cm dek yükseltmektir. Bunun yatma pozisyonu açısından rahatsızlık verici olduğunda belirsizlik yok. Bu yaklaşıma alternatif olarak reflü yastıkları bulunuyor. Alternatifleri deneyerek hangisinin sizin için yardımcı olabileceğini bulmak muhtemel. Oysa yastıktan fazla daha önemlisi de yemek yemek yedikten hemencecik sonra yatılmaması” dedi.

reflü

Kilo fazlalığı aramak daha sık reflü atağı çağrıda bulunmak

Kilo fazlalığı olan ya da obez hastaların zaten ciddi bir sağlık riski ta­şıdıklarını anlatan Prof. Dr. Özel, “Yüksek tansiyon, yürek damar hastalıkları, şeker hastalığı ve bir takım kanserler bu riskler arasında en öncelikle gelenler aralarında. Reflü hastalığı koşulunda kilo fazlalığı çağrıda bulunmak daha sık reflü atağı çağırmak. Obez hastalarda reflü daha ağır seyrediyor. Kilonun kont­rolünü sağlayacak şekilde akılcı ve dinç bir perhiz uygulanması, reflü­nün kontrolü için çok kayda değer” uyarısında bulundu.

Reflü hastalarına 8 basit teklif

– Az yiyin, öğün atlamayın, ara öğünleri ihmalkârlık etmeyin.

– Beslenme içeriğinizdeki yağ miktarını elbette azaltın.

– Süt ve süt ürünlerini deneme edin. Yağ içeriği daha manâlı. Itina gösterin.

– Şeker ve tatlı sizi üzebilir. Çikolata, nane ve tarçın da…

– Baharatlar manâlı. Acı yemek yemek güzeldir ama gece kâbusunuz olabilir.

– Sitrik asit taşıyan, kafein içeren, asitli içecekler belirtilerinizi artırabilir.

– Sebzeler gaz yapabilir ama genel olarak reflünüzü azdırmaz. Derhal yaf­tayı yapıştırıp, kategorize etmeyin.

– Dışında yemek yerken, tatilde, seyahatte, nerede olursanız olun diye­tinizin kontrolünü elden bırakmayın.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak