Bilgi

Sağlıklı beslenerek Alzheimer’dan korunun

Sağlıklı beslenerek Alzheimer'dan korunun

Nutrition İstanbul Diyetisyeni Merve Doyranlı, “Sağlıklı besin alışkanlıkları kalp hastalıkları, inme gibi birçok rahatsızlık riskini azaltmaktadır. Dinç besin bununla beraber demans (bunama) gibi beyin kaynaklı problemleri de önleyebilmektedir” dedi.

“Sağlıklı besin tercihleri, sadece genel sağlığınızı olumlu etkilemez. Uzun dönemde besleyici gıdalarla gıda bununla beraber beyin fonksiyonlarını ve hafızayı da güçlendirir” diyen Dyt. Doyranlı, Alzheimer hastalığı için 7 kilit noktayı sizlerle paylaştı.

Alzheimer yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir. Bir hastalıktır. Uzmanlara tarafından 2050 yılında Alzheimer’ın dünya çapında 3 kat daha artacağı öngörülmektedir. Alzheimer Birliği’ne kadar hastaların uzun dönemli tedavi masrafları yıllık yaklaşık 41,000$’ı bulmaktadır.

alzheimer

İşte Diyetisyen Merve Doyranlı’dan Alzheimer’den korunmak için 7 kilit nokta;

Dolu yağ ve trans yağ alımını en üye indir

Doymuş yağlar; genellikler et, süt ürünleri ve hindistancevizi ve palm yağı gibi yağlarda oldukça artı miktarda bulunur. Trans yağlar ise paketli, kızartılmış, pastane ürünleri ve birçok abur-cubur atıştırmalığın içinde bulunur. Beyin sağlığı için, bu stil gıdaların tüketimini minimize etmekte yarar vardır.

Nebati kaynaklı gıdalara daha fazla yer aç

Hayvansal kaynaklı gıdaların yerine; sebzeler, tam tahıllar, kuru baklagiller ve meyvelere daha artı yer açın. Nebati kaynaklı gıdalar beslenmenizin temelini oluştursun.

kuruyemiş

Günde 15 mg E vitamini gıdalardan al

E vitamini takviyeler yerine gıdalardan alınmalıdır. E vitamini deposu gıdalar; yağlı tohumlar, kuru yemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve bütün tahıllardır. Jurnal alınması önerilen E vitamini miktarı 15 mg’dır. Mesela 1 avuç çiğ kuruyemişten bu miktarı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

B12 vitamini

B12 takviyesini hekim kontrolünde, jurnal almanız gereken miktarı mutlaka almalısınız. (Yetişkinler için günde 2.4 mcg.) Kan B12 seviyenizi düzenli aralıklarla yoklama ettirmeyi dikkatsizlik etmeyin.

Demir ve bakır içeren vitaminlerden kaçının

Bu tarz takviyeleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bildirin. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda önerdiği miktarda kullanmaya özen gösterin.

Alüminyum içermeyen ürünler kullan

Pişirme kapları, kabartma tozları gibi ürünler alüminyum içerir. Alüminyumun da Alzheimer’da rol aldığı bilinmektedir. Alüminyum içermeyen ürünler kullanın.

yürüyüş

Haftada en az 120 dakika faal ol

Haftada 3 gün 40 dakikalık hızlı tempolu yürüyüş ile 120 dakikalık hedefinizi tutturabilirsiniz.

Tüm bunların yanında bulmaca çözmek, gazete okumak, dil öğrenmek gibi beyin egzersizleri yapmak ve jurnal en az 7 saat kaliteli uyku, Alzheimer’ı önleyen diğer aktivitelerdendir.

Diyetisyen Merve Doyranlı, hastalığa yakalanmadan önce önlemler alarak şahısların yaşam kalitesi düşmeden ve binlerce liralık sağlık harcamalarına mal olmadan atlatılabileceğini de belirtti.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak