Bilgi

Selfie fotoğraflar estetiğe ilgiyi artırdı

sosyal medya ağlarındaki fotoğraflarında daha güzel ve çekici görünme isteği kullanıcıların yönünü plastik cerrahlara çevirdi. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kültürlü Gözü, ”Selfie’de güzel çıkmak için estetik yaptıranların sayısında büyük çoğaltma var” dedi.

Okan Üniversitesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aydın Gözü estetik ile ilgili bütün merak edilenleri cevapladı.

1 – Günümüzde estetik cerrahide en fazla hangi taleplerle karşılaşıyorsunuz?

Ameliyatlarda burun estetiği birincil sırada geliyor, bunu sırasıyla meme, cisim ve yüz estetiği izliyor. Ameliyatsız uygulamalarda ise yüz gençleştirme birincil sırada, bunu yöresel zayıflama (soğuk lipoliz) izliyor.

2 – Sosyal medyanın ön plana çıktığı bugünlerde, selfie’nin estetik ameliyatları artırması yönünde neler düşünüyorsunuz?

sosyal ağ kullanımı ile birlikte selfie veya öz çekim alışkanlığındaki büyüme tüm dünyada estetik/plastik cerrahlara olan başvuruları artırmış durumda.

3 – 2014 yılında Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Akademisi’nin bir araştırması var. Bu araştırmada ankete katılan plastik cerrahların üçte biri, sosyal medyadaki görüntüleri konusunda daha bilinçli olmalarından nedeniyle hastaların taleplerinde yükselme gördüklerini kaydetmişler. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bu konuda yapılan incelemeler henüz açılış aşamasında olsa da bana tarafından konunun iki öbür yönü var: Shakespeare aynada kendi görüntümüz ve kusurlarımızla yüzleşmemizin bizi, kendimizi abartılı sevmekten koruduğunu belirtir. Bizler aynadaki görüntümüzü, başkalarının da bizi gördüğü ve fotoğraflarda da olduğu gibi hakiki kabul ederiz, oysa bu görüntüde sağ ve sol taraflar, dolayısı ile var olan asimetriler, saçımızın yönü vb. yer değiştirmiştir. Plastik cerrahların yürüttüğü yeni yapılan bir çalışmada hastalar hakiki görüntülerini yok, ayna görüntülerini daha çok seçim etmişlerdir. Son yıllarda selfie görüntülerini olağandışı bulduklarını belirtip küçük veya büyük kozmetik işlem talep edenlerde artışın bir nedeni bu olsa lüzum: kendini alışılmış olduğu ayna görüntüsünden öbür bakmak.

Selfie çeken ve çekmeyen iki farklı grup aralarında yapılan bir çalışmada, her iki grup arasında eşdeğer narsistik özellikler saptanmış, ama, birincil gruptakiler öz çekimlerinde kendilerini başkalarının çektiği fotoğraflara kadar daha albenili bulurlarken, diğer gruptakiler iki gösterme arasında tercih yapmadılar. Burada da şunu görüyoruz: aralıksız selfie çekenler bu yeni görüntülerine alıştıklarından kendilerini algılayışları da değişmektedir.

Selfie çekenlerin bize başvurmalarının diğer bir nedenini ise kendiliğinden ve sezgisel olarak kendini olumlu yönde daha ayrı görme yanılgısı oluşturmakta. Morphing işlemi ile oynanarak cazibeli olan ve olmayan görüntüleri izlettirilen kişiler gerçek görüntüleri yerine daha cazibeli olan modifiye görüntülerini hakiki sanmışlardır. Bunu ayna görüntüsünden özçekim görüntüsüne dürüst bir hafıza sapması (distortion) ile açıklayabiliriz.

4 – Siz bugüne dek bu nesil taleplerle karşılaştınız mı?

Genç hasta grubumuzun çoğu bize bu tür taleplerle başvuruyor.

5 – Bu şekilde size gelen en acayip olgu hangisiydi?

Anneannesi, annesi ve birçok yakınını ameliyat ettiğim genç bir hastam meme estetiği sonrası az kalsın kusursuz fiziği ve yüz güzelliğine rağmen farklı taleplerle (burun ve dudak estetiği) başvurduğunda hafif bir dudak dolgusu açık havada önerim olmadı. Kendisi öbür yerlerde istediklerini yaptırdı ve ardından vicdan azabı duyarak geri döndü. Neyse ancak minik müdahalelerle koşul düzeltildi ve kendi ile barıştı.

6 – Elinde selfie fotoğrafıyla gelen bir hasta olduğunda ve istekleri fotoğrafı üstünden anlattığında ilk olarak nasıl bir irtibat kuruyorsunuz?

Önce kişinin isteklerinde realist olup olmadığını anlamaya çalışıyorum. Biz nadir durumlar dıştan 18 yaş aşağı estetik müdahale yapmayız. Bunun nedeni kişinin psikolojik yönden böyle bir değişime hazırlanmış olup olmaması ile ilgilidir. Olgun bir kişi kendi kararını verebilir. Ama sosyal medya kullanımındaki büyüme kişinin hayali beklentilere girmesine yol açabilmektedir.

7 – Estetik müdahale yaptırmak isteyen kişilere tahsis etmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Sorularını ve beklentilerini netleştirdikten sonradan mutlaka bir Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanına başvurmalılar.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak