Bilgi

Sizi kış hastalıklarından koruyacak 7 bitki çayı

Sizi kış hastalıklarından koruyacak 7 bitki çayı

Her sene çok sayıda kişiye sıkıntılı günler yaşatan grip gibi sağlık şikayetlerini engellemek, kışa karşısında koruma kalkanı meydana getirmek ve kış ardından pişman olmadan yük kontrolünü karşılamak için bile sıcak bitki çayları yardımcınız olabilir. Kayda Değer olan ise daha hastalığa yakalanmadan önlemleri edinmek.

İşte sizi soğuk kış günlerine aleyhinde hazırlayacak, bağışıklık sisteminizi kuvvetli tutacak bitki çayları;

Ihlamur

Ihlamur; soğuk havalara sıcak bitki çayı deyince akla birincil gelendir. Sızı giderici, irin geçirici olması ile bilhassa boğaz enfeksiyonları ile başınız beladaysa sıcak bir ıhlamur size tezgâhtar olacaktır. Öksürük şikayetinde ise yine 3 dakika demlediğiniz ıhlamur içeriğindeki yatıştırıcı madde (linalool) ile rahatlamanıza yardım olur. Yeni bir veri olarak ise ıhlamur ile yeşil çayı birlikte demlediğinizde çok daha uzun vakit koruyucu etkiden yararlanabilirsiniz.

çay

Ekinezya

Yıllardır ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyoruz. Kapalı bir ortamda çalışanlar özellikle solunum yolu enfeksiyonları ile daha sıklıkla karşılaşabiliyor. İşte bu noktada sağlığınızı kaybetmeden koruyucu etkisinden yararlanmak için günde 2 fincan “ekinezya” çayı içmelisiniz. Unutmayın hastalık başlamadan önce düzenli uygulama ile doğru etkiyi sağlarsınız.

çay

Adaçayı

Boğaz Iltihabı denildi mi bir öteki bitki çayı ise adaçayıdır. Özellikle demleyerek yapacağınız adaçayının boğaz sancı ve yanmasına karşısında yardımsever etki yaratabileceğini unutmayınız. Keza ders çalışırken, rapor hazırlarken, stresle üatesinden gelmek için de tekrar rahatlatıcı etkisi ile adaçayı içmeyi deneyebilirsiniz.

çay

Yeşil dere

Sıcak bitki çayı derken yeşil çaydan bahsetmemek olmaz. Kışa girerken kalın kazakların altına gizleyebileceğimiz kiloların rahatlığına girmek yerine metabolizmanızı her daim canlı tutarak yaza dürüst daha az kilo kaybını sağlamak için uğraşabilirsiniz. Yapılan binlerce alıştırma yeşil çayın metabolizma üzerinde ne değin etkin olduğunu gösteriyor. Bilhassa abdominal bölge olmak üzere karoser yağını düşürdüğü yapılan birçok alıştırma ile ispatlanmıştır. Bu çalışmaların birinde 240 yetişkin kadın ve erkek 12 hafta her tarafında gözlenmiştir. Çalışmanın sonunda ise ceset yağ yüzdesinde, karoser ağırlığında, bel çevresinde ve abdominal bölgede önemli derecede farklar olduğu gözlenmiştir. Günde içeceğiniz minimum 3 fincan yeşil çay ile kışın kilo artışınızı durdurabilir, metabolizmanızı canlı tutabilirsiniz.

Ayrıca Yeşil çaydaki en önemli alaşım olan Epigallokateşingallat (ECGC) dir. ECGC çoğu hastalığa iyi gelen ve çare edici özelliği olan bir bileşiktir. Yeşil çayın içerisindeki vitamin ve mineraller de afiyet için büyük tartma taşır. Yeşil çaydaki C vitamini, grip ve genel soğuk algınlığı tedavisine asistan olur.

çay

Beyaz dere

Soğuk havalarda yavaşlama eğiliminde olan metabolizmamıza ve bilhassa karın bölgesindeki yağlanmaya aleyhinde beyaz çaydan faydalanabilirsiniz. Düzenli beyaz nehir kullanımı ve doğru besin alışkanlıkları ile bel bölgesinde ortalama 1-2 cm incelmeyle karşılaşabilirsiniz.

çay

Zencefil limon

Her ikisinin de bağışıklık sistemi üzerine etkisi tanıdık bir gerçek. Keza bağışıklığı kuvvetlendirmek keza de metabolizmayı canlı yakalamak için bilhassa sabahtan saatlerinde seçim edebilirsiniz. Bu Nedenle gün içinde kendinizi daha rahat hissedersiniz.

çay

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak