Bilgi

Soğuk algınlığını atlatma rehberi

Soğuk algınlığını atlatma rehberi

Hava değişimleri ve ısınıp soğuyan havalar soğuk algınlığına davetiye çıkarıyor. Soğuk algınlığı geçirildiği hissedildiği anda anında ilaca başvuruluyor. Ancak soğuk algınlığını daha rahat atlatmak için kanıtlanmış bazı yöntemlerin olduğunu bildiren Anadolu Sağlık Merkezi ile meslek birliği içerisinde olan Johns Hopkins Üniversitesi kardiyoloji uzmanlarından Dr. Seth Martin, soğuk algınlığında yapılması ve kaçınılması gerekenler hakkında kayda değer bilgiler verdi.

Bol su için

İster limoni dere ya da sıcak su ister çorba olsun, sıcak sıvılar tüketmek, akıcı kaybını önler ve tıkanıklığı hafifletir. Akıcı kaybına neden olabilen tuzlu yiyecekler, kahve ve şekerli içeceklerden kaçınılmalı.

Tuzlu su ile gargara yapın

Bir kadeh sıcak suya yaklaşık 1 çay kaşığı tuz karıştırıp tuzlu su gargarası yapılmalı. Tuz su boğaz ağrısını ve şişkinliğini azaltmaya asistan olabilir.

Havayı nemlendirin

Soğuk hava, sıcak havadan daha az nem miktar. Kuru burun delikleri virüslere daha yatkındır ve eğer kişi zaten hastaysa, kuru hava boğaz ağrısını kötüleştirebilir. Hava nemlendirici bir mahsul kullanılabilir. Eğer yahut bilhassa ısı kaynağının yakınına, derin olmayan bir kâse su da bırakılabilir. Su buharlaştıkça, odayı ağır ağır nemlendirecektir.

Dinlenin

Istirahat Etmek, vücudun bağışıklık sisteminin gücünü yeniden birleştirme zamanıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu da dinlenme ve uykudur. Geceleri 8 ila 10 saat aralarında uyunduğundan belli olunmalı. Bu aynı zamanda, iki ila üç gün baştan başa yorucu egzersizlere mola devretmek için bir şanstır.

Kaçının

Antibiyotikler: Virüsleri yok, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için tasarlanmıştır.

C vitamini: Soğuk algınlığının ilk belirtisinde, birçok birey C vitaminine yönelir. Fakat C vitamininin, soğuk algınlığı virüsü üzerinde bir etkisi olduğuna dair çok eksik kanıt var. Bir Takım araştırmalar uyumlu C vitamini alımının soğuk algınlığı belirtilerinin süresini azaltmaya tezgâhtar olabileceğini ileri sürse de soğuk algınlığı belirtileri görüldükten sonradan alındığında herhangi bir tesir yaratmaz.

Tütün mamulleri: Tütün mamulleri kullanmak ve dumanına maruz kalmak burnu, boğazı ve akciğerleri daha da tahriş edebilir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak