Bilgi

Sömestr tatili size de çocuğunuza da ızdırap olmasın

Sömestr tatili size de çocuğunuza da ızdırap olmasın

Karneler alındı ve beklenen tatil başladı. Karneler bir takım çocukların ve ailelerin yüzlerini güldürse de bazılarının aldığı başarısız notlar gerginlik, vesvese ve üzüntüye yol açtı. Karne döneminin bütün çocuklar için tedirgin bir dönem olduğunu söyleyen Psikolog Hümeyra Şahin ailelerin yarıyıl tatili tatilinde çocuklarına göstereceği bir takım tutum ve davranışların çocuğun ego gelişiminde olumsuz etkilere yol açabileceğine dikkat çekerek, ailelere neşeli ve sağlıklı bir yarıyıl tatili tatili için önerilerde bulunuyor.

Çocuğunuzu okulda yeni döneme tatildeyken hazırlayın

Ebeveynler kuşkusuz çocukları için daima en iyiyi ister ve bunun için çabalar. Fakat Psikolog Hümeyra Şahin, çocukların düşünebilen, zihin yürütebilen ve düşündüklerini açıklama edebilen bireyler olduklarına uyarı çekiyor ve istek, istek ve önerileri iki taraflı dile getirmenin ve dobra dobra konuşmanın keza çocuğun gelişimi keza de ebeveynin farketmeden yaptığı hataları anlaması açısından önemli olduğunu belirtiyor. Peki, yarıyıl tatili tatilinde ne yapmalı? İşte, Psikolog Hümeyra Şahin’in ebeveynlere önerileri:

– Çocuğunuz stresli ve uzun bir maratondan çıktı. Ona rahatlamasi için fırsat verin ki, bahar dönemi için derslere daha pervasız ve eğlenceye aç bir ruha sahip olmasın.

Araya giren tatil dönemi nedeniyle uyku düzeni bozulan çocukların uyku problemleri, okul başlayınca da devam edebilir. Bu yüzden mektep dönemi içerisinde hangi saatlerde uyuyorlarsa tekrar o saatte uyumalarına özen gösterin.

– Ders çalışmalarını sağlamak için çocuğunuza yasaklar getirmeyin! TV, bilgisayar, telefon ve oyunlar için günde kayıtlı saatler aralığında ona izin verin. Keza sizi ayrıca de çocuğunuzu tatmin edebilecek programlar hazırlayın. Bunu birlikte yapın oysa, çocuğunuz önemsendiğini ve onu dikkate aldığınızı farketsin.

– Tatil dönemi içerisinde ailece yapılan seyahatler, birlikte yapılan aktiviteler çocuğunuzun gelişimi ve ruh sağlığı açısından son derece önemlidir.
Tatil vaktinde mental, fiziki ve zeka olarak istirahat etmek ve yeniden can vermek; yeni bir döneme daha devingen ve kuvvetli başIamak için gereklidir.

– Çocugunuz tatilde bir önceki dönemde öğrendiklerini unutabilir. Bu sebeple ögretmenleri “konut odevi” verir. Amaç, bilgilerin unutulmaması ve derslerin ahenkli olarak tekrarlanması sağlanarak, bilgileri daimi hale getirmektir. Fakat, bunun için uzun saatler yerine kısa ve ahenkli bir program uygulanırsa ayrıca çocuğunuz sıkılmadan ders çalışır keza de onda izleniyorum hissini yaratarak “güven” hissinin oluşmasını sağlarsınız.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak