Bilgi

Sömestrde çocuğunuzla mutfakta süre geçirin

Sömestrde çocuğunuzla mutfakta süre geçirin

Yoğun ve şiddet bir okul dönemi geride kaldı. Yarıyıl Tatili tatilinin fırsat bilinerek çocuklara içten beslenmenin öğretilebileceğini bildiren Anadolu Sağlık Merkezi Gıda ve Perhiz Uzmanı Ulaş Özdemir, “Hafta içleri yoğun tempoya ve okuldan aç gelmeye alt olarak çoğunlukla çocuklarımızın önlerine koyduğumuz hazırlanmış yiyecekleri rafa kaldırıp onlara yemek yemek yapmayı ve nasıl beslenmesi gerektiğini aydınlatmak bu kısa tatil için fazla verimli bir faaliyet olabilir. Uzmanlara göre de yemek yapmak çocukların özgüvenlerinin gelişmesine katkı maddesi sağlıyor” açıklamasında bulundu.

Çocukların yarıyıl tatili tatilinde besinlerle tanıştırılabileceğini söyleyen Uzm. Dyt. Özdemir, “Çocuklar sebzelere temas etsin, besinleri koklasın ve kontrollü bir şekilde doğrasınlar. Konunun uzmanları da çocuklarla birlikte yemek yapmanın onların ayrıca özgüvenlerini geliştirdiğini hem de uzun vadede beslenmeleri konusunda bir us aşılayacağını belirtiyor” biçiminde bilgilendirdi.

çocuk mutfak

Çocuklar yemek yapmanın güç olmadığını görmeli

Yemekleri önlerine aralıksız hazırlanmış olarak sunulan çocuklarda yemek yemek seçmenin fazla fazla görüldüğünü ve ileride yemek yapmanın baskı bir meslek gibi görülüp hazırlanmış ve paketli ürünlere yönelimin artabileceğini vurgulayan Uzm. Dyt. Özdemir, “Bu da toplumlarda artan obezitenin manâlı sebeplerinden biri” diye uyardı.

tatil kurabiyesi

Şeker ödül olarak sunulmamalı

Özellikle gelişim dönemindeki çocuklarda, tüketilen besinin kalitesinin uzun dönem sıhhat durumları açısından çok manâlı bir yer tuttuğunu vurgulayan Uzm. Dyt. Özdemir, “Bu dönemde ders döneminin bitmesine ast olarak çocuklarınıza kontrolsüz bir şekilde hazırlanmış gıda tüketim özgürlüğü sunarsanız bu onlarda hep sevinç ve ödül kodlaması yaratacağı için yıllar sonra da kendisini her üzgün hissettiğinde mutluluk hissini bu besinler ile arayacaktır. Bu da yerini kilo problemine bırakıp daha büyük mutsuzluklara zemin hazırlar” şeklinde konuştu.

tatil kurabiyesi

Onunla dinç kurabiyeler yapın

Sömestr tatilinde çocuklarla birlikte sağlıklı kurabiyelerin yapılabileceğini söyleyen Uzm. Dyt. Özdemir, çocuklara un ve şekerin kullanılmadığı, un ve şekerin zararlarının da anlatılabileceğini ve çocuklara bu bilgilerin daha kolay aşılanabileceğini belirterek, çocuklarla yapılabilecek tarifler paylaştı.

tatil kurabiyesi

Tatil Kurabiyesi

Malzemeler

– 2 su bardağı yulaf ezmesi

– 1 adet yumurta + 1 adet yumurta akı

– 5 yemek kaşığı doğal konut yoğurdu

– 5 yemek kaşığı lor peyniri

– 12 adet ayıklanmış siyah zeytin

– 4-5 ceviz içi

– Maydanoz

– 1 tatlı kaşığı kaya tuzu

– Karabiber

– Kırmızı pul biber

tatil kurabiyesi

Yapılışı

– Yumurta, yoğurt ve lor peynirini derin bir karıştırma kabı içerisinde karıştırın.

– Yumurtalı karışıma yulaf ezmesi, siyah zeytin ve kırık ceviz ilave edin bütün malzemeyi tamamen karıştırın.

– En son isteğiniz miktarda maydanoz, pul biber, karabiber ve tuzlu ek edin. Elinizle rahatça şekillendirebildiğiniz bir karışım elde edin.

– Ardındaki karışımdan parçalar koparıp hafifçe sıkarak şekillendirin ve yağlı kâğıt serili fırın tepsisine dizin.

– Fırını evvelden 180 derece ısıtın ve kurabiyeleri yaklaşık 20 dakika kızarana değin pişirin.

– Pişen kurabiyeleri fırından alın ve soğumaya bırakın.

tatil kurabiyeleri

Tatlı tatil topları

Malzemeler

– 2 adet yumurtanın beyazı

– 1 adet elma

– 2 adet çekirdeği çıkarılmış blenderdan geçirilmiş hurma (3-5 dakika sıcak suda bekletilmeli)

– 7-8 yemek yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi

– 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi

– 1 çay kaşığı kadar tarçın tozu

Yapılışı

Elmayı soyup ayrıntılarıyla rendeleyin ve suyunu sıkın. Öteki tüm malzemeleri elmanın içine ekleyerek biraz yoğurun. Kurabiye şeklini vererek yağlı kâğıt serdiğiniz tepsiye dizin. 180 derecede fırına koyabilirsiniz.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak