Bilgi

Tatilde çocuğunuzun diş bakımını yaptırın

Tatilde çocuğunuzun diş bakımını yaptırın

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Okulların tatil olması, çocukların dişlerinin kontrolü için bir fırsat haline dönüştürülebilir” dedi ve aileleri uyardı: “Özellikle ders koşuşturması içinde ihmal edilmiş olan tedaviler bu dönemde yapılabilir. Keza ufak çocukların anne-babalarından ayrıldığı ve onların kontrolü dışında yediği bol şekerli ve karbonhidratlı gıdalar; eğer okulda dişler fırçalanmamışsa, dişlerin çürümesini hızlandırmış olabilir. İşte yarıyıl tatili tatilinde açılış aşamasındaki bu çürükler fazla basit bir şekilde çare edilebilir.”

çocuk ve diş

Dişler koruma altına alınmalı

Çocuklarda ağızda yerini bölge birincil kalıcı büyük azı dişleri bu dönemde çıkmaya başlar ve bu dönemde azı dişlerini fissür koruyucu denen çürüme engelleyici maddelerin uygulanması gerekir. Fissür koruyucular baştan sona azı dişleri ömür boyu çürükten korunur. Yeniden 12 yaşında çıkmaya başlayan 2. büyük azı dişleri de fissür koruyucu ile korumaya alınmalıdır.

Şeker ve asit çürümeyi hızlandırıyor

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Sömestr tatilinde çoğalan etkinlikler ve bu etkinlikler esnasında alınan şekerli gıdalar, fast-food tarzı beslenme ve asitli içecekler dişlerdeki çürümeyi hızlandırabilir” diyerek uyardı. Kökdemir, “Bu Nedenle bu dönemde yapılacak dişçi ziyareti hem bir teftiş, keza de çocuklar için dişlerine iyi bakmaları açısından bir motivasyon olacaktır” dedi.

diş muayene

Tatilde de dişler düzenli şekilde fırçalanmalı

“Tatil günlerinde daha geç yatan fakat fazla uyku sersemi olduğu için gece diş fırçalamayı umursamayan çocuklar, bu davranışlarıyla dişlerini riske atabilir” diyen Dişçi Pertev Kökdemir, “Bu Nedenle ebeveynler bilhassa sömestre tatilinde çocuklarını mükemmel takip etmeli, muhtemel olduğunca şekerli ve fast-food yiyecekler yerine taze meyve ve sebze yemeleri konusunda yönlendirici olmalı. Çocukların diş fırçalama alışkanlıklarına uyumlu bir şekilde devam etmelerini sağlamalıdır” dedi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak