Bilgi

Terlemenin ardından yatan nedenler

Terlemenin ardından yatan nedenler

Spor, heyecan veya dehşet gibi anlarda, ceset terleyerek reaksiyon verebiliyor. Ama bunun dışında vücutta ısı dengesini karşılayan terleme mekanizması besbelli bu nedenler yokken de pozitif çalışabiliyor. Bu şart çoğunlukla fazla pozitif önemsenmemesine karşın altta yatan ayrı rahatsızlıklar olabileceği için mutlaka bilirkişi yardımı gerektiriyor. Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Mahmut Demirci, terleme hakkında kayda değer bilgiler verdi.

terleme

Yaz bitti lakin hala terliyorum diyorsanız

Vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini karşılayan, yani ceset ısısını ayarlayan terleme mekanizması özlem dışı çalışmaktadır. Vücutta 2-4 milyon arasında yer alan ter bezlerinin sayısı kadınlarda daha pozitif olmasına karşın erkeklerde daha etkin çalışmaktadır. Isı dengesinin yanına spor, heyecan, dehşet ya da sinirlenme gibi durumlarda terleme artmaktadır. Fakat besbelli bu nedenlerin hiçbiri yokken gerekli miktardan fazla terleme yani hiperhidroz görülebilmektedir. Fazla terleme sadece el ve ayaklarda görülebileceği gibi ceset genelinde de yaşanabilmektedir. 18-30 yaş arasında daha fazla görülen lokal terleme sorunları sosyal yaşamı negatif etkileyebilmektedir. 30 yaş sonrası daha pozitif ortaya çıkan genel terleme sorunu, sistemik bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

ter

Beslenme tarzınız da terleme nedeni olabilir

Daha fazla hormonal rahatsızlıkların niçin olduğu aşırı terleme durumunda metabolizmayı hızlandıran hastalıklar değerlendirilmelidir. Hipertiroidi yani tiroit bezinin aşırı çalışması terlemeye en sık neden olan sistemik hastalıkların başında gelmektedir. bu nedenle hipertiroidinin öteki belirtileri olan çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, asabiyet ve saç dökülmesi belirtileri denetleme edilmelidir. Hipertiroidi gibi çoğalma hormonu fazlalığı ve adrenalin hormonundaki adi dışı alıştırma da aşırı terlemeye niçin olan öteki hormonal hastalıklardır. Kadınlarda bilhassa menopoz sonrası aşırı terleme görülebilirken, aşırı kilo, alkol veya uyuşturucu kullanımı, baharatlı yiyecekler, kafein gibi etkenler de terlemeyi artırabilmektedir.

ter

Terlemenizin sebebi bu hastalıklar olabilir

– Akciğer rahatsızlıkları

– Ateş ve enfeksiyonlar

– Tüberküloz

– Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri

– Diyabet

– Düşük kan şekeri yani hipoglisemi

– Hipertiroidi yani tiroid bezinin normalden fazla çalışması

– Kalp hastalıkları

– Bir Takım kanser türleri

– Karışık bölgesel sancı sendromu

– Tiroit hormonu, morfin, analjezik, alev düşürücü veya antidepresan gibi bir takım ilaç türleri

terleme

Nasılsa geçer demeyin

Aşırı terleme ve terlemenin durmadığı durumlar, uykuda terleme ile birlikte göğüs ağrısı, alev, seri nabız, solunum yetmezliği, kilo kaybı gibi belirtiler varsa en kısa sürede bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Çare terlemenin kaynağına tarafından değişiyor

Hiperhidroz yani aşırı terleme tedavisi nedene ve şiddetine yan olarak değişmektedir. Terleme neden olabilecek hastalıklara karşın tetkikler yapılmalı ve altta yatan bir rahatsızlık varsa belirlenmelidir. Terleme tedavisinde medikal ve cerrahi tedavinin yanında ayrı yöntemler de kullanılabilmektedir.

terleme

Ilaç tedavisi

– Antiperspirantlar; terlemeyi azaltan ilaçlardır.

– Sempatik blokanlar; Bu nesil ilaçlar sinirlerin etkilerini azaltarak terlemeyi azaltabilir. Bu ilaçlar ağız kuruluğu, bulanık görme ve mesane sorunlarına neden olabilir.

– Botoks enjeksiyonları; Ter bezlerini tetikleyen sinirleri bloke eder. Etkileri birkaç ay sürer.

terleme

Cerrahi yöntemler

Ter bezinin çıkarılması; Fazla terleme yalnızca koltukaltında oluşursa, fazla minik kesiler ve liposuction aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

– Asap cerrahisi; Endoskopik torasik sempatektomi yöntemi yüz ve el terlemesinde etkili bir girişimdir. Terlemeye neden olan sinir kökleri ameliyat ile alınır. Bu bölgelerdeki bütün terlemeler durur. Bu kalıcı bir yöntemdir. Bu yöntemin dezavantajı koltuk altı terlemesini kestikten sonra, kasıkta terlemenin artmasıdır. Bu da negatif bir duruma niçin olur. Bir bölgede terleme azalırken, öteki bölgede artar.

Bu çare yöntemlerinin yanında iyontoforez uygulaması ile terleme tedavisinde kullanılabilmektedir. İyontoforez işlemi, ellerin elektrik akımının olduğu jel ve akışkan batmış bir vahşi batırılması biçiminde uygulanır. Terleme engellenmesi konusunda başarılı bir tedavidir. Ama iyontoforez işlemi yapıldığı sürece etkilidir ve haftada 3-4 kere 30 dakika yapılmalıdır. Bu tedavi kesildiğinde terleme tekrar başlayabilmektedir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak