Bilgi

Türk sinemasının ustaları onurlandırılacak

54. Milletlerarası Antalya Film Festivali, Türk sinemasının ustalarını onurlandırıyor. Seçkisi, jürisi ve etkinlikleri ile dünya sinemasının ilgi odağı olan festivalde, Osman Sınav, Suzan Avcı, Necla Nazır, ve Erkan Aktaş gibi Türk sinemasının ustalarına iftihar ödülü verilecek.

Ödüller sahibini bulacak

Türk sinemasını dünyaya tanıtmayı ve daha fazla güçlendirmeyi hedefleyen festivalde, 30 yılı aşkındır sinema ve televizyon dünyamıza unutulmaz eserler kazandıran meşhur yapımcı ve yönetmen “Osman Imtihan”a; Türk sinemasının “Vamp Kadını” olarak tanıdık, 367 filmde rol almış ressam oyuncu “Suzan Avcı”ya; 1973 yılında “Sinema Güzeli” seçilmesiyle başladığı sinema kariyerini 90’ın üzerinde filmle taçlandıran artist oyuncu “Necla Nazır”a ve ilkokul yıllarında başladığı “Makinist Çıraklığı”nın peşinde “Makinist Yardımcılığı” “Makinistlik” “Teknik Müdürlük” gibi görevlerle uzun yıllar sinemaya emek veren “Erkan Aktaş”a onur ödülü verilecek.

Osman Sınav

“Bu benim işim. Azıcık sezgilerle ilgili ama birazcık da halkın nabzına, kültürüne içten bakmaktan, içeriden bakmaktan geçiyor. Onu yakaladığımı düşünüyorum. ‘Halk anlamaz’ lafını daima hakaret kabul ettim. Bütün aksine ırk mükemmel anlar. Içten bir şey yapıyorsanız mutlaka karşılığını görür” diyen Osman Sınav; Süper Baba, Deli Kalp, Yaşam Bağları, Ekmek Teknesi, Kurtlar Vadisi, Sakarya Fırat gibi fazla sevilen 21 dizinin yapımcılığını ve yönetmenliğini; Gerilla, Deli Kalp Bumerang Cehennemi ve Pars Kiraz Operasyonugibi bir fazla filmin ise yönetmenliğini üstlendi.

Suzan Avcı

Ilk Olarak “Yıldız Mecmuası”nın düzenlediği “Sinema Güzeli” adlı bir yarışmada üçüncü olarak adını duyuran Suzan Avcı, Muammer Karaca ve Toto Karaca tiyatrolarında oyunculuk tecrübesi edindikten sonradan 1956 yılında sinemaya geçiş yaptı. 2008 yılına dek aktif kariyerine sürekli Avcı, 367 filmde yer aldı ve aynı zamanda 6 filmde de yapımcılık görevini üstlendi. Kariyerinde; Şehvet Uçurumları (1962) , Keloğlan (1965), Çirkin Kral (1966), Turist Ömer (1966), ve Iffet Belası (1967) gibi önemli yapımlarda da bulunan Avcı, son olarak 2008 yılında Görgüsüzler dizisinde rol aldı.

Necla Nazır

1973 yılında “Ses Degisi”nin düzenlediği yarışmada “Sinema Güzeli” seçilen Necla Nazır, benzer yıl sinema kariyerine başladı. Kariyerinde daha çok “masum” ve ”romantik” olarak adlandırılabilecek roller üstlenen Nazır, toplamda 90’ın üzerinde filmde oynadı. Umut Dünyası (1973), Yatık Emine (1974), Ateş Böceği (1975), Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe (1983) ve Çarıklı Minyoner (1983) gibi kayda değer filmlerde oynayan Necla Nazır’ın bununla beraber solist olarak müzisyenlik geçmişi de vardır.

Erkan Aktaş

“Makinist Çıraklığı” ile başladığı meslek hayatına uzun yıllar “makinist” olarak devamlı Erkan Aktaş’ın kariyeri Tuncan Okan ile tanışmasıyla değişti. Aktaş, 1971 yılında Fono Film stüdyosunda tanıştığı ses kayıt masasında 40 yılı aşkın vakit ödev aldı. Son olarak olarak Fono Film stüdyosunda “Teknik Müdür”lük yaptı.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak