Bilgi

Uyku apnesinin vücudumuza etkileri

Uyku apnesinin vücudumuza etkileri

Sağlıklı bir yaşamın en kayda değer unsurlarından biri uykudur. Tatmin Edici sürede ve yerinde bir ortamda uyuyamamak, vücudun dinlenmesine engel olup böylece çok afiyet sorununa zemin hazırlayabilir. Uyku kalitesini negatif etkileyen hastalıkların başında gelen uyku apnesi ise, gece solunum durmasına niçin olarak hayati tehlikelere yol açabilir. Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Metin Özkan, uyku apnesi ve tedavisi hakkında data verdi.

uyku apnesi

Uyku apnesinin belirtileri

– Horlama

– Uykudan boğulur gibi uykudan kalkma ya da yanınızda yatan kişinin “nefesin durdu” deyip sizi uyandırması

– Uyandığınızda boğaz kuruluğu ve boğaz ağrısı olması

– Sabah kalktığınızda baş ağrısı olması

– Gün baştan başa dermansızlık ve uyuma isteğinin olması

– Dikkatinizi yaptığınız işe verememek

Yukarıdaki şikayetleri yaşıyorsanız “uyku apnesi” yani “uykuda solunum durması” hastalığınız olabilir. Mutlaka tanı konulup, erken dönemde tedavi edilmesi gerekir. Çare edilmeyen uyku apnesi kalbi durdurabilir.

uyku apnesi

Uyku apnesinin sonuçları

– Gün boyunca halsiz ve bitap hissetmek, işe konsantre olamamak, toplantılarda uyuklamaya niçin olması gibi nedenlerle başarıyı negatif etkiler.

– Araba kullanırken uyuklamaya niçin olabilir. Uyuklamaya alt trafik kazalarının önemli bir kısmı bu hastalık sebebiyle gerçekleşmektedir.

– asabiyet ya da depresyon görülebilir. Herhangi bir nedenle uykusuz kaldığında ne kadar gergin olunuyorsa uyku apnesi olan kişiler aralıksız gergin ve sinirlidir.

– Çocuklarda okulda başarısızlık ve armoni sorunları yaşanabilir.

– Uykuda solunum durduğu zaman kandaki oksijen düşer ve tansiyon yükselir. Bu durumda yürek zorlanır ve ritim bozukluğu, yürek krizi riski artar. Hem bu durum yürek durmasına da neden olabilir.

– Tedavi edilmediği takdirde inme hastalığına niçin olabilir.

– Uyku apnesi olanlarda insülin direnci ve şeker hastalığı daha çok görülür.

– Bu hastalar manâlı ameliyatlardan daha sonra özellikle duyu yitimi sonrasında önemli solunum problemleri yaşar.

– Uyku apnesi olanlarda karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve içki nedenli olmayan karaciğer yağlanması daha sık görülür.

– Uyku apnesi olanlarda metabolik sendrom denilen; yüksek kan basıncı, kolesterol yüksekliği, şeker yüksekliği ve bel çevresinde çoğalma ile karakterize olan bir hastalığa niçin olabilir.

– Cinsel isteksizlik ve iktidarsızlığa yol açabilir.

Uyku apnesi tanısı bilirkişi doktorlar göre konulur, polisomnografi testi ile kişinin gece uykuda bazı cihazlar yardımıyla gözlemlenmesi sağlanır. Çare planlaması ise kişisel gerçekleştirilmektedir. Yeniden özel cihazlar tamamen kişinin uyku esnasında rahat nefes alması sağlanıp, uyku kalitesi artırılır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak