Bilgi

Uykusuzluğa çözüm: Ballı süt

Dinç bir yaşam için uyumlu beslemek değin uyku da büyük önem taşıyor. Fakat yaz sıcaklarında gece uykumuzun gelmemesi hepimizin şikayet ettiği bir şart. Şehir ve meslek hayatının koşturmacası, gün içinde yaşadığımız stres, halsizlik, takâtsizlik ve jurnal alışkanlıklarımız da uykusuzluğu tetikliyor. 7’den 70’e herkesin yaşadığı uykusuzluk problemine çözüm, annelerimizin uyku öncesi içirdiği ballı sütten geçiyor.

Sağlık açısından iyi bir gece uykusu büyük ağırlık taşıyor. Vücudumuz için yenilenme ve bakım süreci olan uyku esnasında, toksinler temizlenerek, hücrelerimiz yenileniyor ve organlarımız dinleniyor. Yaz aylarındaki sıcaklar, jurnal alışkanlıklar, gıda düzeni, meslek hayatındaki bitkinlik ve stres ise uykusuzluk problemine zemin hazırlıyor. Uykusuzlukla mücadelede, beslenme düzeninde yapılacak birtakım şartların değişmesi ile etkin sonuçlar olmak muhtemel. Uyumadan önce içeceğiniz bir bardak ballı süt ile hemen hemen herkesin şikayet ettiği uykusuzluğun önüne geçilebiliyor.

Biyolojik saati düzenliyor

Uykusuzluğa aleyhinde çözümün doğada saklı olduğunu söyleyen 32 takvim bal üreticisi ve perhiz koçu Ahmet Bağran Aksoy, “Besin düzeninizde yapacağınız şartların değişmesi ile uykusuzluk sorunu ortadan kaldırılabilir. Uykusuzluğu önlemek amacıyla, bilhassa Çin’de, yüzyıllar boyunca baldan faydalanılmıştır. Keza, süt içerdiği triptofan isimli aminoasit sayesinde uykuya daha kolay dalmamızı sağlıyor. Uykuyu ve vücudun biyoloji ile ilgili saatini aranjör triptofan, aynı zamanda balda da bulunuyor. Yatmadan önce içeceğiniz bir bardak soğuk ballı süt, uykuya basit dalmanızı sağlarken, uyku kalitenizi de arttıracaktır. Fakat süt, bir takım insanlarda gaz problemi ve hazımsızlık yaratabileceğinden uyumadan 1 veya 2 saat önce içilmesini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak