Bilgi

Uyumlu yemek yemek bunamayı önlüyor

Uyumlu yemek yemek bunamayı önlüyor

Millet aralarında bunama olarak aşina demans, zihinsel becerilerin zayıflaması durumudur. Demas hastalığının bir türü olarak adlandırılabilen alzheimer sahiden demansın en büyük nedenidir. Yeşilçam’ın büyük ustası Münir Özkul’un da yıllardan beri çaba eden hastalıkla ilgili yeni bir gelişme var.

Uyumlu yemek yemek yaşam kalitesini arttırıyor

California Üniversitesi’nde fareler üstünde yapılan bir araştırma, uyumlu yeme alışkanlığının kazandırılmasının uyku kalitesi, yürek sağlığı ve demans üzerinde olumlu tesir yaptığı gözlendi. Bu sonuca kadar her gün benzer saatte yemek yenmesi, demansla mücadeleye yardımcı olabilir. Düzenli yemekler, demansla birlikte yozlaşmış olan, ceset kontrolü ile benzer beyin bölgesindeki gen ifadesini geliştiriyor. Araştırmacılar, bulguların demans gibi tedavisi mümkün olmayan hastaların yaşam kalitelerini arttıracağına inanıyor.

California Üniversitesi’nden Profesör Christopher Colwell, “Demans, kalıtımsal olduğu bililnen ve tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bu sonuçlar, yaşam kalitesini arttırmakla kalmayıp, hastalığın ilerlemesini de geciktirecektir.” dedi. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon demans hastası olduğu varsayım ediliyor.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak