Bilgi

Yaban mersini göz sağlığını koruyor

Yaban mersini göz sağlığını koruyor

Okullarda tablet ya da bilgisayarla yapılan ödevlerin sık verilmesi ve zeki tahta kullanımı gözlerde bozulmaya sebep oluyor. Okul çağındaki çocuklarda göz numarası değişikliğinin fazla daha sık olduğunu gösteren Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Atmaca aileleri uyarıyor: “Çocuk tahtaya ya da uzaktaki bir objeye gözlerini kısarak, tek gözünü kapatarak bakıyorsa, iyi bakmak için baş pozisyonu yapıyorsa, gözünde ara ara kayma görülüyorsa, okuduğu zaman satır atlıyorsa; göz bozukluğu akla gelmeli. Sömestr döneminde çocuğun göz muayenesi mutlaka yapılmalı.”

Çocuk görmediği harfi nasıl öğrensin

Mektep çağındaki çocuklarda göz numarası değişikliği fazla daha sık oluyor. Bu durumun başlıca iki sebebi var. Bu sebeplerden biri; telefon, tablet ve bilgisayara olan maruziyetin artı olması. Okullarda tablet ya da bilgisayarla yapılan ödevlerin daha pozitif verilmesi ve zeki tahtaların kullanılması göz bozukluğu gelişimine sebep oluyor. İkinci bir sebep ise çocukların gelişimi devam ettiği için göz gelişimi de devam ediyor. Bilhassa boyun uzaması ile beraber miyopta ve astigmatta artma meydana geliyor. Bütün bu durumlar hastaların göz muayenesine gelmesini zorunlu kılıyor. Çünkü bir çocukta göz bozukluğu varsa veya gözlük numarası eskimişse yeni bir gözlük alınmalı. Bu gibi önlemler alınmadığında çocuk tahtayı göremez. Doğal olarak çocuk göremediği harfi öğrenemez. Koşul böyle olunca çocukta derslere karşısında gönülsüzlük olur ve çocuğun okul başarısı düşer. Bunun için göz kontrolleri çok önemlidir. Sömestr, çocukların okula gitmediği bir dönem olduğundan nedeniyle hastanelere gelmek fazla daha kolaydır.

sağlık

7-8 yaşından sonra çare edilemeyebilir

“Ailenin hiçbir şüphesi olmasa zeka, daha evvelden çocuğa göz muayenesi yapılmamışsa, mutlaka lakin mutlaka bir kere göz muayenesi yapılmalıdır” diyen Dr. Atmaca, bunu şu sözlerle açıklıyor: “Çünkü bazı göz bozuklukları çocukluk çağında saptama edilip çare edilirse tamamen düzelir lakin 8-9 yaşından daha sonra hiç düzelmez. Mesela; göz tembelliği en geç 7-8 yaşına kadar tedavisi olası olan bir rahatsızlıktır. Göz tembelliğini ayrım ettiğimizde hareketsiz olan gözün daha fazla çalışması için, sağlam olan gözü kapama tedavisi yapıyoruz ve atıl olan gözün görme seviyesi çok hızlı bir şekilde yüzde 100’e ulaşıyor. Fakat 9 yaşından sonradan muayeneye getirilen çocuklar için aileler ne kadar pişman olsalar da geç kaldıklarından nedeniyle etkin, yüzde 100 olumlu tedavi muhtemel olmuyor. Çocuğun gözünde bir rahatsızlık olmasa deha düzenli olarak kontrole getirilmesi gerekiyor. Bir Takım aileler de şu hataya düşüyorlar; örneğin çocuğunu 5 yaşında muayeneye getirmiş, muayenede her hangi bir problem çıkmamış, aradan 3-5 yıl geçmiş çocuk 9-10 yaşına gelmiş, ailenin kafasında hala o bilgi var. ‘Çocuğumun gözü sağlamdı, doktora gittiğim vakit tetkik bulguları normaldi’ diye düşünüyorlar. Nasıl oysa çocuğun dişleri 5 sene içerisinde çürüyebilirse, 5 yıl içerisinde sağlam olan gözleri de bozulabilir. Kaldı ama, herkesin cebinde cep telefonu ya da tabletin olduğu bir dönemde, gözlerde bozukluk oluşma ihtimali fazla daha fazla.”

göz sağlığı

Söz almaktan çekinir, devir yerine getirmek istemez

Çocuk tahtaya ya da uzaktaki bir objeye gözlerini kısarak veya tek gözünü kapatarak bakıyorsa, iyi görmek için baş pozisyonu yapıyorsa, gözünde ara ara kayma oluyorsa, okuduğu vakit satır atlayarak okuyorsa, okurken gözünde sulanma ve ovalama ricası, kaşıntı gibi sıkıntılar oluyorsa; bu belirtiler, göz bozukluğunu akla getirmelidir. “Ayağımıza uygunsuz bir kundura ile yürüdüğümüz vakit nasıl ağrıyorsa, gözümüz bozukken gözlük takmadığımızda veya taktığımız gözlük gözümüze uymadığında baş ağrısı yapar” diyen Dr. Atmaca, “Bu da okul başarısını düşürür. Çünkü çocuk gözünü faal olarak kullanmaktan kaçınır. Çocuk, çok bakımlı çözebileceği bir birleştirme işlemini bile tahtayı göremediği için yanıt vermekten üzüntü duyar. Hoca kim bu soruyu cevaplayacak diye sorduğunda çocuk parmak kaldıramaz; çünkü soruyu göremez. Bu durumda hoca de öğrencinin başarısını dürüst değerlendiremez” diyor.

Sağlıklı gözler mektep başarısını artırıyor

Okullarda yapılan görme muayeneleri göz sağlığı açısından bir fikir sağlar oysa muhakkak tatmin edici değildir. Birincisi, mektep bir klinik ortamı değildir ve yanılma payı çok yüksektir. İkincisi ise çocuklarda reel göz bozukluğunu anlamanın tek yolu damlalı ölçümdür. Damlalı ölçüm de okullarda değil, hastanelerde yapılan bir ölçümdür. Bu sebeplerle, ‘Okuldaki taramada çocuğumun gözleri bayağı çıktı, o vakit bir problem yoktur’ diyemeyiz. Çünkü bir takım aileler bu düşünceyle çocuğunun gözünün bozuk olduğunu 13-14 yaşında ayrım ediyor ve bir netice elde edemiyorlar. Çünkü doğru çare zamanını kaçırmış oluyorlar.

Yalnızca bir saat ayıracaklar

Dr. Atmaca, ailelere fazla iş düştüğünün altını çizerek uyarıyor: “Sağ gözü de, sol gözü de aynı derecede bozuk olan çocuk herkesin kendi gibi gördüğünü zannediyor. Dolayısıyla gözlerinin bozuk olduğunu kendi başına anlayamıyor. Kendi göz bozukluğunu açıklama edemiyor. Bir gözü bozuk, bir gözü sağlam olsa şayet 8-9 yaşlarındaki bir çocuk kendini açıklama edebilir fakat iki gözü de benzer derecede bozuk olan bir çocuğun bunu ifade etmesi olası yok. Bu yüzden öğretmenin tahtaya yazdığı bir soruyu cevaplayabileceği ya da cevaplayamayacağı soru olduğunu anlayamaz. Anlayamadığı için de parmağını kaldıramaz. Bu durumda öğretmen de çocuğun derse katılımını düşük olarak değerlendirecektir. Halbuki çocuk önde otursa veya gözlük taksa, soruyu görse ve cevaplayabileceği bir şeyse parmak kaldırıp katılım sağlayabilecek, özgüveni artacak ve otomatik olarak okulda başarısı artacak. Anne-babalar, çocuklarının göz sağlığı için sadece bir saatlerini ayırıp, çocuklarının gözlerinin sağlıklı olup olmadığını öğrenebilirler. Aileler, gün içerisinde ne kadar abes süre geçirdiklerini düşünsünler ve evlatlarına ayıracakları bir saatin ne kadar önemli olduğunun farkına varsınlar.”

Yarım saat ekrana bakmak 5 saat ders çalışmaktan daha fazla yoruyor

Bilhassa ilkokula giden bir çocuğun kişisel bir cep telefonu veya tableti olmamalı. Özellikle son 10 yılda cep telefonu ve tabletlerin yaygınlaşması ile çocuklarda miyop ve astigmat görülme sıklığı arttı. Her 5 çocuktan 1’inde göz bozukluğu var. Örneğin çocuğun eğer bilgisayardan yapılacak 2 saatlik bir ödevi varsa mutlaka ara verme vererek çalışmalı. Çok uzun vakit, mola vermeden hedeflemek gözlerde miyopi gelişimini artırıyor. Yarım saat bilgisayara bakmak gözleri, 5 saat kitap okumaktan daha artı yoruyor. 20 dakikada bir, 20 saniye süresince 20 metre ve ötesine bakarak gözü ekrandan uzaklaştırıp gözün rahatlamasına fırsat tanımak gerekiyor.

Düş gücü zayıflıyor

Çocuğun her iki gözünün de sağlıklı görmesi 3 boyutlu görmeyi sağlar. Tek gözümüzle baktığımızda 3 boyutlu göremeyiz. Uzaktaki iki noktaya tek gözümüzle baktığımızda, noktalardan hangisinin önde, hangisinin arkada olduğunu anlayamayız. Sadece İki gözümüzle baktığımızda üç boyutlu görürüz. böylece iyi görmeyen gözler, kişinin 3 boyutlu görmesini ve düş etmesini etkileyeceğinden dolayı hayal gücünü olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz.

Her gün bir avuç yaban mersini

Dr. Atmaca, göz sağlığını koruyan besinleri de anlatıyor: “Göz sağlığı için balık, zeytinyağı, semizotu, dereotu ve roka fazla faydalıdır. Özelikle gözün ihtiyacı olan A vitamininden epeyce varlıklı olması nedeniyle yaban mersinini mutlaka tüketmeliler. Günde bir avuç dek uyumlu olarak tüketilmesi göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Bilhassa elma, havuç suyu da göze son derece faydalıdır.”

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak