Bilgi

Yemek yemiş edinmek için yemeyin

Yemek yemiş edinmek için yemeyin

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin yaşam kalitesini yükselten tavsiyeleri paylaşmak için oluşturduğu ‘İyi Yaşa” platformunda önerilerde yer alan Beslenme Uzmanı ve Hayat Koçu Gizem Şeber, “Yalnızca kendinizi daha gizli, güvende ve tanıdık hissetmek için bazen tok olduğunuz halde de yemek yediğimizi” belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Gece vakti kendinizi buzdolabının önünde buluyor edinmek alışkın olduğunuz konforu yiyeceklerde arıyor olabileceğinizin göstergesi mi?”

İşte Diyetisyen ve Hayat Koçu Şeber’e tarafından konfor alanı, konfor yiyecekleri ve konfor için sağlıktan vazgeçmemenin yolları…

donut

Adı dek çekici olmayan alan: Konfor alanı

Kendimizi daha bakımlı hissettiğimiz her alan konfor alanımız. Senelerdir içinden çıkamadığımız, başkalaştırmak istediklerimiz hakkında yol alamadığımız ve vazgeçmemiz gerektiği halde alışılmışlık çıkmazı sebebiyle değiştiremediğimiz her şey bu alana ait gerçekte. Konfor alanı en kısa tabiri ile egomuzun bizi içinde tutmaya çalıştığı, sadece öğrendiklerimiz üzerinden ilerlediğimiz ve yeni bir şey öğrenmekten ve değişimden kaçındığımız bölge olarak tanımlanabilir. Yani konfor alanının dışı bilmediğimiz her şey.

Bu alanda kendimizi gizli hissettiğimiz bütün alışkanlıklarımız da bizimle birlikte. O nedenle beslenme alışkanlıklarımız, gıda tercihlerimiz, hareket ve maddesel aktivite alışkanlıklarımızda doğrusu bu alanın içerisinde. Hatalı yaptığınızı biliyor ve yanlış yaptığınız konuda adım atmaya üşeniyorsanız konfor alanının cazibesine kapılmışsınız demektir. O her gece yediğiniz bir paket gofret ya da yarım paket çikolata da o konfor alanının basit fark edilmeyen askerleri fiilen.

yemek

Neden bir takım besinler rahat hissettirir

Bazı besinlerin içerdikleri beslenme öğeleri sebebi ile daha sakin ve uyuşuk hissettirdikleri biliniyor. Yine dengesiz gıda sonucunda herhangi bir mineral veya vitamin yetersizliği oluştuğunda kişinin daha mutsuz, huzursuz, agresif, durağan hissettiği veya depresyona girme riskinin arttığı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış gerçekler. Oysa bu besinlerin dıştan üstelik alışkanlıklarımız sebebi ile tüketerek rahatladığımız yiyecekler var. Kendimizi bakımlı, huzurlu ve güvende hissetmek için haberdar olmadan yöneldiğimiz ve baş edemediğimiz hiddet, bezginlik, tedirginlik, belirsizlik ve vesvese gibi durumları bastırabilmek için tercih ettiğimiz gıda ve içecekler mevcut. Bu kimi için çikolata, kimi için makarna, bazı kişiler için fast-food bazıları için cips.

Aslında kendimizi güvende hissetmek için bilindik alandan çıkmamak namına daha öncesinde güvensiz, mutsuz, depresif hissettiğimiz anlarda bize güven duygusu veren yiyeceklere yeniden yeniden farkında olan olmadan yöneliyoruz. İşte bu yiyecekler konfor yiyecekleri olarak adlandırılıyor.

tatlı

Konfor besinlerini neye tarafından tüketiyoruz

Yapılan çalışmalar konfor besinlerini seçmemizi sağlayan faktörlerin pat diye fazla ve birbiri ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Şu belli başlı kadar kesinliği muhakkak olunan iki faktör; cinsiyet ve o gün kişinin nasıl hissettiği. Yani kadınların ve erkeklerin konfor gıda tercihleri birbirlerinden daha farklı. Hem birey şahlanmış hissediyorsa başka bir besine, dertli hissediyor ise başka bir besine yönelebiliyor.

Kadınların en sık seçim ettiği konfor besinlerinin başında çikolata, dondurma ve kurabiye gelirken; erkeklerin en fazla yöneldiği konfor besinleri dondurma, pizza ve makarna. Araştırmacılar aradaki farkın erkeklerin daha çok öğün tüketmeyi kadınların ise atıştırmayı sevmelerine bağlamış. Tabi burada diyet yapma faktörünün de etkisi var. Kadınlar daha çoğunlukla diyet yaptıkları için atıştırmalıkları öğünlere tarafından daha günahsız görebiliyor, oysaki tüketim miktarına tarafından atıştırmalıklar esas öğün kalorini ezip geçebilir. Yine diğer bir bilimsel araştırmanın sonucuna göre, kadınların en sık söyledikleri perhiz yalanı “yalnızca küçük bir parçaydı.” Bu diyet yalanı aradaki seçim farklarını açıklamaya yeterli gibi gözüküyor.

elma

Konfor yiyeceklerinden kurtulmak

Bu konuda çoğu bilimsel araştırma ve kullanım yapılmış olsa da bu hapishaneden çıkmak için önerilen çözüm yolları aşağıdaki iki taraflı noktalarda buluşuyor.

– Konfor yiyeceğine yöneldiğiniz anların; kendinizi ve duygularınızı ayrım etmek için eşsiz anlar olduğunu düşünün… Çünkü rahatsızlık hissettiğimiz her şart eğer dürüst mesajı alıp içten sebepleri bulabilirsek bizi gelişime doğru götürür.

– Ne hissettiğinizi tanımlayın… Herhangi bir yiyeceğe sadece rahatlama ricası ile yöneldiğinizi anladığınızda ilk önce ne hissettiğinize odaklanın. Hiddet mi, üzüntü mü, sevinç mu? Ilk Olarak duygunuzu tanımlayın. Bu Vesile Ile zaman içerisinde hangi his ile hangi besine yöneldiğinizi ve hangi durumların/olayların sizde konfor gıdalarına yönelme ricası yarattığını belirlemiş olursunuz. Sonuca ulaşmanın tek yolu sebebi bulmaktır.

– Oyalanmanın başka bir yolunu bulun… Çoğunlukla konfor besinlerine ihtiyaç duyduğumuz anlar 15-20 dakika arasında son bulur. böylece bir şeyler atıştırmaya gereklilik duyduğunuz anda başka bir aktivite ile bir zaman geçirmeye çalışın. Bir arkadaşınızı arayabilir, bilgisayar oynayabilir veya ne zaman düzeltmeye üşendiğiniz dolabınızı düzenleyebilirsiniz.

– Kendinizi suçlamaktan artık vazgeçin… Eğer ne yaptıysanız olmadı ve yiyecek aklınızdan çıkmadı ise yerken veya yedikten daha sonra suçlu hissetmekten vazgeçin. Yalnızca kendinizi, yiyeceği ve yeme anını gözlemleyin. Bedeninizde, zihninizde ve duygularınızda oluşan değişiklikleri takip etmek zamanla farkındalığınızı arttırarak, yiyecekleri bir çeşit duygusal uyuşturucu olarak kullanmanıza engel olacaktır.

– Kıtlık psikolojisine girmeyin… Konfor besinleri ile ilgili manzara ve davranışlarınızı değiştirmeye çalıştığınız dönemde, sevdiğiniz besinleri yeniden hiç tüketemeyecekmiş gibi düşünerek kıtlık psikolojisine girmeyin. Hayır dediğiniz yiyeceğin Dünyadaki son besin olmadığını unutmayın. Alışkanlıklarınızı yenileyebildiğinizde her besinden bitmiş tüketebileceğinizi unutmamak sürece adapte olmanızı kolaylaştırır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak