Bilgi

Yemeklerini Görünce Hiç Ayrılmak İstemeyeceğiniz Burdur’un 2 Nefis Lezzeti

Rivayet edilir ki Burdur’un adı Yunan Mitolojisi’nden kopup gelen, ardından bölgeye göçen Türkmenlerin de sıkça söylediği “Cennet buradadır, burada dur” sözünden gelir. Zamanla “burada dur” sözü şehre adını verir ve Burdur, tüm güzelliğiyle ortaya çıkıverir.

Tahmin edeceğiniz üzere tarihi de çok eskilere dayanıyor bu güzelim şehrin. Öyle ki attığınız her adımda yepyeni tarihi bilgiler öğrenebiliyor, İnsuyu Mağarası, Kibyra Antik Kenti ya da Burdur Müzesi’nde dünyada tek ya da nadir bulunan birçok eserle yüz yüze geliyorsunuz. Köklü kültüründen, doğal güzelliklerinden hiç bahsetmiyoruz bile.

Kısacası, Burdur’u anlatmaya kalksak sayfalar yetmez bize. O yüzden biz size sadece nefis yöre mutfağından bahsedeceğiz bugün. Burdurluları ve Burdur’da yaşayanları inceden kıskanacak, memleketinden ayrı düşenlerin hüznüne ortak olacağız. Burdur’a bugüne dek hiç yolu düşmeyenlere de ilham olmayı unutmayacağız tabii.

Bu nefis yemekleri daha fazla soğutmadan Burdur mutfağına gidelim o zaman, kalkın bilet alıyoruz!

Emek ister: Gazel (Kazel) böreği

gazel-boregi-burdur

Un ve nişastanın başrolleri paylaştığı hamuru özenle hazırlanıp açılan gazel böreğinin iç harcı ise rendelenmiş soğan, patates ve kıymadan oluşuyor. İçinden maydanoz, tuz ve biber de eksik edilmiyor. Bol malzemeli iç harcıyla buluşan ve yağlanan yufkalar, tepsi ya da sinideki yerlerini alınca fırındaki nefis yolculuklarına uğurlanıyor.
Eski zamanlarda yapıldığı gibi mangal ateşinde ya da büyük yer ocaklarında odun ateşinde pişirilince daha da bir enfes oluyor.
Baharatlardan uzak: Burdur şiş
burdur-sis-mis
Burdur şiş, diğer şiş kebaplardan kendini sade güzelliği ile ayırıyor. Çünkü içine tuzdan başka bir baharat girmiyor. Kuyruk yağıyla anlamını bulan burdur şiş, bolca pideyle afiyetle yeniyor.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak