Bilgi

Yeni yılda yeni gıda düzeni

Yeni yılda yeni gıda düzeni

Yılbaşı, gerçekleştirilemeyen hedefler için yeni bir başlangıç olarak görülüyor. Lakin her yeni yıla girerken alınan kararların bir kısmı uygulamaya geçirilirken, bir kısmı ise gelecek yıllara erteleniyor. Özellikle gıda düzeni ile ilgili alınan kararlar, çok sürmeden göz ardı edilebiliyor. Halbuki yeni yılla beraber sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanmak, bir bireyin kendisine verebileceği en hoş yılbaşı armağanı olarak değerlendiriliyor. Memorial Antalya Hastanesi Besin ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, yeni yılda beslenmenin nasıl olması gerektiğini anlattı.

ceviz

Beslenme çeşitliliğini karşılamak koşul

sık sık benzer besinleri harcamak yerine gıda çeşitliliği temin etmek gerekmektedir. Çünkü alınan vitamin mineral protein ve karbonhidrat örüntüsü açısından besin çeşitliliği oldukça önemlidir. Börek, poğaça, fast food gibi kolay erişebilir gıdaları sık tüketmek yerine; daha tatmin edici ve sağlıklı beslemek için kuru meyve, ceviz, fındık, badem gibi pratik taşınabilen atıştırmalıkları beslenme programına eklenebilir.

Yemeklerinizi anneanne yöntemi ile pişirin

Besinlerin pişirme yöntemleri oldukça önemlidir. Bilhassa yeni yılda dinç pişirme yöntemleri tercih edilerek, besin düzeninin değişikliğine bir açılış yapılabilir. Kömür ateşinde yanmış mangal, kızartma, tütsüleme gibi yöntemler yerine artık bu yeni yılda daha dinç pişme yöntemi olan buharda pişirme, fırında, haşlama şeklinde yapılan anneanne tekniği, tencere yemekleri tercih edilmelidir.

probiyotik

Bu yıl lifli ve prebiyotikten zengin beslenin

Bilhassa lifli gıdalarla beslemek mikrobiyotayı korur. Her bireyin böylece lifli ve prebiyotikten zengin beslenmesi gerekmektedir. Yeni yılda kefir ya da prebiyotik yoğurttan oluşan ara öğünler jurnal beslenmede kullanılmalıdır. Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Bilhassa liften varlıklı olan kuru fasulye, nohut veya mercimek gibi besinlerin yeni yıldaki yeni beslenmeye eklenmesi önemlidir.

Etiket bilgilerini okumadan alışveriş yapmayın

Yeni yılla birlikte ideal kiloya inmek ve buna karar atamak epeyce önemlidir. Bunun için kolay şeker içeren gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Bilhassa şeker ve şekerli ürünler, meyve suları basit şeker içeriği yüksek olduğundan obeziteyi arttıracağı unutulmamalıdır. Hem katkı maddeleri taşıyan bitmiş gıdalar, cips, bisküvi gibi ürünler, salam, sucuk gibi bitmiş gıdalar etiket bilgileri okunarak alınmalıdır. Bu etiket bilgilerinde bilhassa trans yağ içeriğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Trans yağın %1’in aşağıda olması gerektiği unutulmamalıdır.

meyve

Günlük aldığınız besinlere uyarı edin

Vücudun esas ihtiyacı olan protein, vitamin ve karbonhidratları dengelenmiş biçimde alınması için jurnal besin programında şu gıda grupları mutlaka yer almalıdır;

– Bakliyatlar

– Balık

– Kırmızı et

– Sebzeler

– Salatalar

– Meyveler

– Kuru yemişler

– Ekmek, pilav veya makarna

– Yumurta

– Peynir

– Yağ

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Bir yorum bırak